Numer / Styczeń 2016

Jesteś tutaj: Strona głównaNumer Styczeń 2016

Tekst:      Jakub Śliwa
Zdjęcia:  Jakub Śliwa

Epifania w Abisynii


Tagi:

Słynne kościoły w Lalibeli są tłumnie odwiedzane przez turystów, jednak to przede wszystkim miejsca kultu. W czasie święta Timkat, czyli Objawienia Pańskiego, małe miasteczko zapełnia się wiernymi z najodleglejszych zakątków kraju. W Etiopskim Kościele Ortodoksyjnym Epifania obchodzona jest jako upamiętnienie chrztu Jezusa w rzece Jordan i przypada na 19 stycznia.

 

 


Procesję poprzedzają modlitwy oraz całonocne wspólne czuwanie w blasku świec.

 

 


Gdy nastaje dzień, gasną świece, lecz pielgrzymi nie przestają modlić się, dopóki słońce nie wzejdzie wysoko.

 

 


Uroczystości trwające trzy dni rozpoczynają się wyniesieniem kopii Arki Przymierza z poszczególnych kościołów oraz procesją z tańcami i śpiewem przy akompaniamencie muzyki.

 

 


Dla wiernych oraz pielgrzymów licznie przybywających do Lalibeli święto, oprócz modlitwy i skupienia, jest również okazją do miłego spędzenia czasu.

 

 


Po całonocnym czuwaniu i modlitwach kapłani dokonują uroczystego poświęcenia wody, która służy wiernym do symbolicznego odnowienia sakramentu chrztu.

 

 


Oprócz oczyszczającej modlitwy i umocnienia wiary poprzez symboliczne odnowienie chrztu dla uczestników uroczystości bardzo ważne jest poczucie więzi i jedności.

 

 


Kiedy portugalski misjonarz Francisco Alvares w 1521 roku ujrzał skalne kościoły, postanowił nie opisywać ich zbyt szczegółowo w relacji z podróży, by nie zostać posądzonym o nadmiar wyobraźni. Bo któż uwierzyłby, że w ludzkiej mocy jest wydrążenie w skalnym monolicie świątyni o powierzchni 800 m2? Według legendy kościoły pomogli budować aniołowie.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk