Numer / Styczeń 2013

Jesteś tutaj: Strona głównaNumer Styczeń 2013

Tekst:      Andrzej Kryza
Zdjęcia:  Andrzej Kryza

Obserwacje urody zimowej przyrody


Tagi: Europa , Polska , Andrzej Kryza , 2013 , Styczeń , Świat w obiektywie , Fotografia , ZA DARMO

DĄBROWA GÓRNICZA, OKRADZIONÓW

 

Główną atrakcją tej dzielnicy miasta jest młyn wodny z XIX wieku, który po modernizacji  pracuje do dziś. To moje ulubione miejsce zimową porą, bo zawsze mogę tu liczyć na mgliste klimaty. Tym razem chciałem sprawdzić, jak rzeka prezentuje się w temperaturze –26°C. To nie tylko test dla fotografa, ale przede wszystkim dla sprzętu. Obiektywy stawiają większy opór, zaś akumulatory wyładowują się w mgnieniu oka.

 

 

 

OGRODZIENIEC, PODZAMCZE
Ruiny średniowiecznego zamku, największego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Warownie jurajskie, znane również jako Orle Gniazda, to bardzo wdzięczy temat do fotografowania o każdej porze roku.

 

 

 

BABIA GÓRA, DIABLAK
Na Babiej Górze byłem kilkakrotnie, zawsze 11 listopada. Co roku raczyła mnie odmienną pogodą – przepiękną polską jesienią albo surowym klimatem zimy. Tym razem przyroda zaskoczyła mnie finezyjną rzeźbą przypominającą łabędzie pióra na tle dynamicznego nieba.

 

 

 

DĄBROWA GÓRNICZA, POGORIA IV
Pogorie to zalane wyrobiska piasku podsadzkowego wydobywanego niegdyś dla okolicznych kopalń węgla. Pogoria IV jest najmłodszym i największym akwenem Pojezierza Dąbrowskiego.

 

 

 

OKOLICE DĄBROWY GÓRNICZEJ
Ciekawe zdjęcie można zrobić wszędzie. Niekiedy wystarczy zwykły spacer po parku. Przy jasnym, zimowym tle liść i gałązka były zbyt ciemne, aby wydobyć z nich kolor. Scenę delikatnie doświetliłem lampą błyskową.

 

 

 

DĄBROWA GÓRNICZA, BŁĘDÓW
Biała Przemsza w zimowej szacie. Zdjęcie pamięta czasy aparatów analogowych. Nieczęsto wracam do swoich początków, ale mam kilka zdjęć, które wytrzymały próbę czasu. To lubię za jego „miękkość”. Dowodzi ono, jak ulotną chwilą jest moment naciśnięcia spustu migawki. Mimo późniejszych prób zarejestrowania tego samego obrazu nie udało mi się już nigdy powtórzyć tego kadru.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk