Numer / Sierpień 2016

Jesteś tutaj: Strona głównaNumer Sierpień 2016

Tekst:      Paweł Zgrzebnicki
Zdjęcia:  Paweł Zgrzebnicki

Piękno w prostocie


Tagi:

Madagaskar to jedno z najbiedniejszych państw na świecie. W ciągu ostatnich dwóch dekad poziom ubóstwa znacznie się zwiększył i obecnie aż 75 procent populacji żyje w skrajnie niekorzystnych warunkach. Jednak w porównaniu do bogatych krajów Zachodu, gdzie odchodzi się od tradycyjnych modeli rodzinnych i bliskich relacji sąsiedzkich, Malgasze wciąż żyją razem. Może wzajemna bliskość kompensuje niedostatki?

Dzieci cieszą się każdą okazją do zabawy. Czasami któreś z nich postanowi złapać przechodzącego kurczaka. Czy trzeba czegoś więcej ponad taki fantastyczny wyścig?

 

 


Tam, gdzie żyje więcej ludzi, w dużych miejscowościach i nielicznych miastach, dzieci nie mają już tak wielu okazji do zabawy jak w dzikim buszu. Mniej tu jest sposobności do radosnego hasania, a życie ulicy zaczyna izolować od siebie ludzi.

 

 


Oto komfortowa podróż przez busz w powozie wyściełanym trawą. Można się położyć lub rozsiąść wygodnie. Młoda dama nie potrzebuje krępującego fotelika dla dzieci. Jest miło, cicho i spokojnie. No i nigdzie nie trzeba się spieszyć!

 

 


Kiedy rodzice zajęci są ciężką pracą w polu, dzieci pilnują się wzajemnie. Starsi opiekują się młodszymi, ucząc się dorosłości i odpowiedzialności za innych.

 

 


Spora część dróg Madagaskaru to szlaki, które prowadzą przez rozległe obszary porośnięte trawą, krzewami i pięknymi baobabami. Piesze pokonywanie grząskich traktów wymaga nie lada siły i wytrzymałości, ale kobiety radzą sobie z tym bardzo dzielnie.

 

 


Południowo-zachodni region kraju pokrywa w dużej części pustynia. Wzdłuż linii brzegowej biegnie piaszczysta droga, po której jeżdżą autobusy podobne do ciężarówek. Dzięki nim ludzie mogą przewozić rzeczy na duże odległości. W piekącym upale trwa załadunek towaru, a za parę godzin autobus ruszy w ciężką, wielodniową trasę.

 

 


W odległych rejonach trudno o zaopatrzenie. Nie ma wielu dróg, a te, które istnieją, są często nieprzejezdne. Gdy towar dotrze do większej osady, ludzie schodzą się z całej okolicy, aby kupić to, czego potrzebują. Ci dwaj dżentelmeni zdobyli upragnioną skrzynkę piwa i maszerowali z nią wesoło, choć czekała ich jeszcze wielogodzinna wędrówka do wsi.

 

 


Przez większą część kraju można przejechać tylko porządnym samochodem terenowym. Ruch nie jest duży. Spotkanie takiego pojazdu w buszu to niezwykłe przeżycie. Wzbudza on wielkie zainteresowanie wśród wszystkich, ale maluchy biegną do niego zawsze jako pierwsze.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk