Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Andrzej Bargiel zjechał na nartach z K2
Andrzej Bargiel zjechał na nartach z K2 - 8611 m n.p.m.

 

Rewelacyjne wieści dotarły do nas z Karakorum - Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii dokonał zjazdu na nartach z K2, drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi, liczącego 8611 m n.p.m. i uchodzącego za najbardziej niebezpieczny

 

 

 

Polak po kilkutygodniowych przygotowaniach i aklimatyzacji ruszył do ataku szczytowego 19 lipca. Tego samego dnia po południu dotarł do obozu drugiego, gdzie czekał na niego Janusz Gołąb. Dzień później wspólnie ruszyli w kierunku obozu III. Po nocy spędzonej na wysokości 7000 metrów Andrzej samotnie rozpoczął dalszą wspinaczkę. Kolejną noc spędził w obozie IV na wysokości około 8000 metrów. Atak szczytowy nastąpił rano 22 lipca. Andrzej szczyt osiągnął około 8.30 czasu polskiego i prawie natychmiast rozpoczął przygotowania do zjazdu.

 

Trasa zjazdu została zaplanowana z wyprzedzeniem i na ile to możliwe sprawdzona pod kątem potencjalnych trudności i zagrożeń. Podczas ostatniego wyjścia aklimatyzacyjnego Andrzej zabezpieczył fragment zjazdu oraz sprawdził stabilność pokrywy śnieżnej. Ogromną pomocą w planowani zjazdu była obserwacja ściany za pomocą drona pilotowanego przez brata Andrzeja, Bartka. Udało mu się wylecieć na wysokość około 8400 m n.p.m. Andrzej zjeżdżał mniej więcej w linii kombinacji czterech dróg wiodących na szczyt K2. Górną partię pokonał drogą normalną zwaną też drogą Abruzzi, następnie fragment drogą Basków do połączenia z trawersem Messnera, którym zjechał do drogi Kukuczki i Piotrowskiego. Oczywiście w trakcie zjazdu zakopiańczyk pokonał również dziewiczy teren, którym nie prowadzą żadne drogi wspinaczkowe.

 

Dla większości himalaistów samo zdobycie K2 jest ogromnym sukcesem. Uchodzi on za jeden z najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników. Dotychczas góra opierała się wszelkim próbom zdobycia jej w zimie, w tym tegorocznej Polskiej Narodowej Wyprawie pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Zjazd na nartach z tak niebezpiecznego szczytu to wyzwanie dla absolutnej światowej czołówki narciarzy ekstremalnych. Dokonanie tego historycznego zjazdu miał w planach również doskonały słoweński narciarz Davo Karničar, na którego koncie jest miedzy innymi pierwszy zjazd z Mount Everest. Zeszłoroczna próba Słoweńca na K2 zakończyła się jednak niepowodzeniem.

 

Dla Andrzeja nie była to pierwsza przygoda z tą górą. W sezonie 2017 podjął bowiem pierwszą próbę zdobycia szczytu i późniejszego zjazdu na nartach. Jednak na skutek bardzo niebezpiecznych warunków musiał się wycofać. Przyznał później, że o ile zdobycie szczytu było możliwe, to na skutek trudnych warunków zjazd nie wchodził w grę. W tym roku powrócił bogatszy w doświadczenia i w świetnej formie co pozwoliło mu zakończyć pełnym sukcesem ten niesamowity wyczyn. To już czwarty ośmiotysięcznik Andrzeja. W 2013 r. zdobył środkowy wierzchołek Sziszapangmy, z którego oczywiście zjechał na nartach. Rok później zdobywa Manaslu, gdzie z czasem 14 godzin 5 minut bije rekord wejścia z bazy na szczyt oraz czasowy rekord baza-szczyt-baza czasem 21 godzin 14 minut. W 2015 r. Andrzej zdobywa Broad Peak, skąd jako pierwszy człowiek w historii zjeżdża na nartach.

 wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk