Numer / Wrzesień 2019

Jesteś tutaj: Strona głównaNumer Wrzesień 2019

Tekst:      Aleksander Muszyński
Zdjęcia:  Aleksander Muszyński

Cud świata


Tagi:

Jordania – państwo leżące na Bliskim Wschodzie, które skrywa jeden z nowych siedmiu cudów świata: Petrę. To kraina kolorowych piasków, skał i kanionów, dawnych tajemnic, starych budowli i przede wszystkim ludzi tak przyjaznych, jak chyba nigdzie.

 

Tereny Wadi Rum zamieszkują różne plemiona Beduinów. Żeby poczuć niesamowity klimat tego miejsca, warto spędzić noc na pustyni tak, jak oni czynią to od wieków.

 

 

Skalne miasto Petra. Nabatejczycy zaczynali wykuwanie tych niesamowitych budowli od... dachów.

 

 

Petra leży wśród długich kanionów i aby łatwiej przemierzyć trasę zwiedzania, warto skorzystać z pomocy przewoźników.

 

 

Oprowadzają turystów i sprzedają drobne pamiątki, ale nie chcą opuścić swojego kamiennego miasta. Do dziś niektórzy z Beduinów zamieszkują tutejsze jaskinie.

 

 

Wadi Rum, nazywana największą pustynią Jordanii, w rzeczywistości jest doliną leżącą wśród skał z piaskowca i granitu.

 

 

Wśród czerwonych piasków jest jedno miejsce, gdzie występuje woda – to źródło Lawrence’a. Można je znaleźć, wypatrując dwóch samotnie rosnących drzew.

 

 

Słowo „Beduin” oznacza mieszkańca pustyni. Nosi tradycyjne stroje, których kolory różnią się w zależności od pory roku: latem dominują jasne odcienie, zimą – ciemne.

 

 

Lokalny przewodnik zaprowadzi nas do szczelin ukrytych w skałach Wadi Rum. Można tam obejrzeć stare inskrypcje – archeologiczne perełki, pozostawione przez dawnych Nabatejczyków.

 

 

Piękne wzory i cała paleta kolorów, zmieniających się w ciągu dnia, przyciągają podróżników, fotografów oraz filmowców. To właśnie tu nagrano m.in. wiele marsjańskich ujęć.

 

 

Na zwiedzanie Petry warto przeznaczyć więcej niż dzień. Niesamowite wrażenie robi specjalnie organizowany spacer nocny – wśród lampionów i beduińskich śpiewów.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk