Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Czechy na długi weekend!
Zbliża się kolejny długi weekend. Jeśli jeszcze nie macie planów, może warto skoczyć na kilka dni do Czech. U naszych południowych sąsiadów czeka moc atrakcji dla każdego: miłośników aktywnego wypoczynku, przyrody, kultury.

Do Czech na hulajnodze i rowerze
Liczne atrakcje poleca ośrodek Kouty w Jesionikach (60 km od Głuchołazów). Można stąd wjechać kolejką linową na zaporę Dlouhe Strane, następnie zjechać z powrotem do ośrodka Kouty na hulajnogach po najdłuższej w Czechach trasie przystosowanej dla hulajnóg.  Na cyklistów czeka tu największy bike park na Morawach. Długość tras wynosi ponad 20 km.  

Od górnej stacji sześcioosobowej kolejki linowej (1100 m n.p.m.) wiodą liczne trasy rowerowe i piesze, między innymi do elektrowni Dlouhé Straně, na szczyt Pradziad, do Rysiej Skały. Ścieżka edukacyjna Rysia Skała o długości 2,5 km jest nową atrakcją dla rodzin z dziećmi. Na jej końcu znajduje się wspaniały punkt widokowy.  Warto wybrać się też na wycieczkę do pobliskiej elektrowni Dlouhé Straně,   trzeciej  pod względem wielkości elektrowni szczytowo-pompowych na świecie, należącej do tzw. siedmiu cudów Czech i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach.

Spacer w obłokach czy w koronach drzew
W ośrodku górskim Dolní Morava tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) na początku grudnia ubiegłego roku otwarto niezwykłą atrakcję – Trasę w Obłokach. Jest to trasa widokowa umieszczona na wysokości 55 metrów, zbudowana na górze Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m.

Obiekt jest wykonany z drewna modrzewowego i stali. Jej całkowita długość wynosi 750 metrów. Trasa jest dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki, Suchý vrch i Karkonosze ze Śnieżką.Na odważnych turystów czeka kryta zjeżdżalnia o długości 101 metrów, z okienkami. Zimą zjeżdżalnia jest nieczynna, ze względów bezpieczeństwa.

W Lipnie nad Wełtawą (40 km od Czeskiego Krumlova) znajdziemy trasę widokową wśród koron drzew. Jej długość wynosi 675 metrów, po drodze znajdziemy tablice z informacjami o ciekawostkach przyrodniczych w okolicy. Trasa jest częściowo dostępna także dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Bezpieczeństwo turystów zapewnia solidna, drewniana konstrukcja podpierana przez solidne słupy, poręcze i siatka z obu stron ścieżki. Na końcu trasy znajduje się 40-metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się fantastyczny widok. Dodatkową atrakcją jest 52-metrowa zjeżdżalnia, prowadząca przez środek wieży widokowej, z wysokości 24 metrów. Ścieżka leży na szczycie góry Kramolín.  

 


Do jeziora Lipno można stąd dojechać na hulajnogach - wypożyczalnia jest tuż przy górnej stacji kolejki linowej. Przejazd trwa około dwudziestu minut i można wybrać kilka tras. Na miłośników turystyki rowerowej czeka szlak rowerowy wzdłuż jeziora, odpowiedni również dla rolkarzy.

Co łączy cesarza Karola IV z Jamesem Bondem?
Odpowiedzią jest zamek Loket (15 km od Karlowych Warów). Potężny zamek był ważnym punktem średniowiecznej linii obronnej i bramą do ówczesnych ziem korony czeskiej. Został zbudowany w XIII wieku na urwisku skalnym chronionym z trzech stron przez koryto rzeki Ohrzy, na polecenie króla czeskiego Wacława I.  Cesarz Karol IV spędził tu pierwsze lata swego życia.  Loket „zagrał” również w w jednym z filmów o przygodach agenta 007 „Casino Royale”.

W roku 2016 Czesi hucznie obchodzą siedemsetną rocznicę narodzin wielkiego władcy, Karola IV. Niewielu władców cieszy się tak wielką popularnością, jak Karol IV Luksemburski w Czechach. Dlatego zamek Loket postanowił dołączyć do hucznych obchodów urodzin władcy i w weekend 13-14 sierpnia zaprasza na uroczystości średniowieczne. Spotkamy żonglerzy, rusznikarzy, rzemieślników, którzy przybliżą nam życie w czasach króla i cesarza Karola IV Luksemburskiego.

 

 
 
 
 
 
 


Odpoczynek w królewskim uzdrowisku
Po licznych atrakcjach na zamku Loket, możecie udać się na zasłużony odpoczynek do Karlowych Warów najsłynniejszego czeskiego uzdrowiska założonego  przez cesarza Karola IV. Zgodnie z legendą, władca w czasie jednej z wypraw łowieckich ścigał jelenia. Zwierzę, uciekając przed myśliwymi, ratowało się skokiem ze skały do kanionu rzeki Teplej. Karol IV wraz ze swą drużyną zszedł wówczas do doliny i odkrył gorące źródła mineralne bijące z głębi ziemi. W tym miejscu polecił zbudować uzdrowisko. Trzynaście gorących źródeł o temperaturze od 41°C do 73°C tryska z głębokości 2-2,5 km. Temperatura dwóch do tej pory znalezionych źródeł zimnych wynosi ok. 15°C. Miejsca ich wypływu strzegą malownicze kolumnady, po których przechadzają się turyści z kubkami ze źródlaną wodą.

Muzyka na morawskich zamkach
Morawskie zamki: Veveří, Hradec nad Moravicí, Bouzov  zapraszają w każdy sierpniowy weekend na letnie festiwale muzyczne. W czasie festiwalu można nie tylko świetnie się bawić, ale również zwiedzać. 12-13.08 zaprasza zamek Veveří (25 km od Brna),  Hradec  nad Moravicí (42 km od Raciborza) 19-20 sierpnia i bajkowy zamek Bouzov (35 km od Ołomuńca) świętuje 27-27 sierpnia.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk