Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Europejski Maraton Saunowy 2013
W Estonii wieczorne kąpiele w saunie i zwyczaje z nimi związane uważane są za źródło energii witalnej oraz świetny sposób na spędzenie czasu z bliskimi. Nic więc dziwnego, że właśnie w zimowej stolicy tego kraju – Otepää, odbywa się Maraton, którego zawodnicy rywalizują w chodzeniu do sauny.

Tegoroczna edycja Maratonu Saunowego odbędzie się 10 lutego. Zadaniem uczestników jest kąpiel we wszystkich saunach w rejonie Otepää biorących udział w zabawie. Każda drużyna otrzymuje na starcie mapę z lokalizacją saun i wskazówkami organizacyjnymi. Każdy z zawodników musi być w saunie przynajmniej trzy minuty. Za korzystanie z dodatkowych atrakcji, takich jak baseny lodowe, gorące balie czy beczki z zimną wodą przyznawane są dodatkowe punkty. Po wejściu do sauny, właściciel obiektu zaznacza na karcie zawodniczej zespołu fakt uczestniczenia w kąpieli. Zawody wygra drużyna, która odwiedzi wszystkie sauny w jak najkrótszym
czasie.
W zeszłym roku w Maratonie wzięło udział 449 sympatyków sauny, a popularność wydarzenia systematycznie rośnie. Rejestracja uczestników tegorocznej edycji wciąż trwa. Zawody odbywają się w saunach różnego typu – m.in. fińskich, parowych, czy typowych dla południowej Estonii saunach dymnych. Kąpiele te są bardzo popularną formą relaksu. Sauna, a często wręcz kompleks saun są częścią wszystkich nowoczesnych Spa w Estonii. Pomieszczenia saun dymnych są niskie, nie mają komina i unosi się w nich lekki zapach dymu. Podczas kąpieli używane są tradycyjne brzozowe witki, oraz gałązki pokrzywy i jałowca znane z leczniczych właściwości.

Więcej informacji: www.visitestonia.comwstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk