Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Historia Twarzy Brave Kids - poruszająca wystawa zdjęć dzieci z Syrii
Niezwykłe fotografie z Libanu, przedstawiające rzeczywistość syryjskich dzieci, będzie można obejrzeć podczas wystawy „Historia twarzy Brave Kids 2017” w Obornickim Ośrodku Kultury. Jej wernisaż zaplanowano na 5 czerwca 2017 r. Zdjęcia przedstawione na wystawie zostały wykonane przez syryjskie dzieci, które zmuszone były uciekać wraz z rodzinami przed wojną ze swojego kraju oraz przez wrocławiankę Natalię Salloum, która jest autorką projektu artystycznego. To właśnie spośród tych zdjęć organizatorzy międzynarodowego projektu dla dzieci Brave Kids, wybrali portret 12-letniej Tahani, która została twarzą tegorocznej edycji wydarzenia.


Fotografka rozdała dzieciom kartki papieru z prośbą, aby napisały o sobie. Niezwykle poruszające były zwierzenia 12-letniej Tahani, która tak opisała swoja historię: „Nazywam się Tahani. Pochodzę z Syrii, z miasta Ar-Rakka. Tam się urodziłam, wychowałam, chodziłam do szkoły. Stamtąd są moi przyjaciele i rodzina. Po szkole, z przyjaciółmi, bawiliśmy się na podwórku. Bardzo za tym tęsknie. Lubiłam szkołę, lubiłam wolność, którą tam mieliśmy. Kiedy zaczęła się wojna, świat zawirował. Wszystko się zmieniło i straciliśmy grunt pod stopami. Zostawiliśmy nasze małe mieszkanko w Ar-Rakka, szkołę, przyjaciół… zostawiliśmy wszystko. Moje małe marzenia zostały gdzieś tam, w gruzach. Wyruszyliśmy do Libanu, szukać bezpieczeństwa. Do Libanu, o którym nic nie wiedziałam. Jak tam jest? Co nas tam spotka? Mieszkamy w namiocie. Pracuję na polu ziemniaków. Przeżyłam wojnę, ale nie potrafię się odnaleźć w tej nowej, szarej rzeczywistości.”

Wernisaż wystawy „Historia twarzy Brave Kids 2017” / „Behind the face of Brave Kids 2017” z udziałem Natalii Salloum odbędzie się 5 czerwca o godzinie 11:00 we foyer Obornickiego Ośrodka Kultury. W jego trakcie odbędzie się również spotkanie z Justyną Warecką, producent wykonawczą Brave Kids, która opowie o tegorocznej edycji projektu w Obornikach Śląskich.
Wystawę będzie można oglądać do 11 lipca 2017.

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który powstał w 2009 r. Umożliwia on spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. Dzięki niemu młodzi artyści, często z ubogich środowisk lub doświadczający trudnych warunków życiowych, mają szansę na rozwijanie swoich talentów.

W tegorocznej edycji Brave Kids weźmie udział w sumie 164 dzieci, reprezentujących 24 grupy z kilkunastu krajów Europy, Azji, Afryki oraz obu Ameryk. Przyjadą do Polski 17 czerwca 2017 r. i pozostaną w naszym kraju do 11 lipca. Dzieci odwiedzą sześć polskich miast: Warszawę, Wrocław, Wałbrzych, Przemyśl, Białystok i Oborniki Śląskie. Projekt w tym roku odbędzie się również na Słowacji i w Gruzji.


Więcej o projekcie Brave Kids: www.bravekids.euwstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk