Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Jedyny taki szlak na świecie
W czerwcu do użytku zostanie oddany zabytkowy Kanał Elbląski. Po wielu latach rewitalizacji obiekt liczący półtora wieku znów zachęca turystów do jego odwiedzenia. Wokół niego powstaje nowa infrastruktura turystyczna – jedną z atrakcji są nowatorskie ścieżki questingowe.
Kanał Elbląski jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Jest to jedyny szlak na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach, pokonując fragmenty wzniesień między odcinkami wodnymi.
Od początku XIX wieku dostrzegano potrzebę połączenia jezior oberlandzkich (dzisiejszego Pojezierza Iławskiego i okolic Ostródy) z wybrzeżem Bałtyku. Tłumaczono to skróceniem drogi transportu  towarów do Gdańska. Budowę rozpoczęto w 1844 roku. Już od początku swojego funkcjonowania kanał był istotnym szlakiem komunikacyjnym i pełnił ważną rolę gospodarczą przyczyniając się do rozwoju owych pojezierzy. Pierwszy rejs turystyczny miał miejsce w 1912 roku. Od 1927 roku rejsy pasażerskie odbywają się regularnie. Umożliwienie tego wiązało się z dużymi nakładami finansowymi. Można napotkać w literaturze na informacje, że budowa była droższa o około 10 proc. od budowy Wieży Eiffla w Paryżu. Wartość kosztów odpowiadała wartości 77 ton złota. Obecnie ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe teren został objęty ochroną prawną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego, dlatego na niektórych odcinkach Kanału można poruszać się tylko kajakiem.

W Polsce istnieją setki szlaków turystycznych. Jednak ten w Elblągu jest wyjątkowy ze względu na funkcjonujące na nim urządzenia hydrotechniczne – pochylnie, które umożliwiają przetoczenie statków w miejscach, gdzie nie może się to odbyć drogą wodną. Obiekt znajduje się na terenie licznych rezerwatów, które wzbogacają podróżowanie o walory przyrodniczo-krajobrazowe. Dodatkową atrakcją, która będzie dostępna od połowy maja na terenie Lokalnej Grupy Działania „Łączy Nas Kanał Elbląski” są ścieżki Questingowe. Questing to angażująca forma samodzielnego zwiedzania łącząca zabawę z edukacją. Kto może questować? Każdy, kto ma ulotkę i podąża za wskazówkami oraz zagadkami z tekstu. Oprócz niesamowitych historii czy legend możemy wykonać zadania, które są alternatywą dla formy encyklopedycznych informacji zawartych w przewodnikach.
- W okolicach Kanału Elbląskiego możemy przejść ścieżki w Jelonkach, Małdytachi Miłomłynie, każda z nich prezentuje inną niesamowitą historię, jednak prezentują ten ważny, unikalny zabytek. - Komentuje Stanisława Pańczuk, prezes Lokalnej Grupy Działania „Łączy Nas Kanał Elbląski” - Z naszych questów można się dowiedzieć między innymi tego, że statki zamiast płynąć wodą, suną fragmentami po trawie, a samo powstanie Kanału to według podań królewski kaprys. Ciekawostką również jest to, że poza Stanami Zjednoczonymi nie ma na świecie żadnej konkurencji.


Więcej o projekcie i questach na www.partnerstwo.questing.pl
 wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk