Numer / Czerwiec 2019

Jesteś tutaj: Strona głównaNumer Czerwiec 2019

Tekst:      Katarzyna Kozera
Zdjęcia:  Katarzyna Kozera

Katedra Marii Panny w Paryżu


Tagi:

Paryż najpiękniej wygląda wiosną, gdy kwitną magnolie i wiśnie. Mój wypad miał w sobie wiele magii, najważniejsze jednak było zwiedzenie Katedry Notre Dame. Trzy dni później wybuchł w niej pożar. Zabytek zostanie odbudowany, lecz niewątpliwie będzie już nieco inny. Zdjęcia zostały wykonane w czwartek 11 kwietnia.

 

 

Katedra przywitała nas biciem dzwonów. Dźwięk unosił się w wąskich uliczkach otaczających wyspę. Turyści zadzierali głowy, wpatrując się w wieże. A dzwony biły, dźwięczały, po chwili coraz spokojniej, wolniej, ciszej. „Bo choćby człowiek w nic nie wierzył, zdarzają się w życiu chwile, kiedy wyznaje się tę wiarę, której świątynia stoi najbliżej”. (Victor Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”)

 

 

Szczytu katedry broniły kamienne gargulce. Ciężko było je dostrzec z placu, ponieważ doskonale wtapiały się w tło budynku. Dopiero z kamiennych wież można było niemal dotknąć posągów, stanąć z nimi oko w oko.

 

 

Posągi miały hipnotyzującą moc. Fantastyczne kształty chimer, pół zwierząt, pół ludzi, baśniowych stworów, przerażały i przyciągały jednocześnie.

 

 

Zadaniem gargulców była obrona przed złem, 387 sztuk tych postaci bezustannie wpatrywało się w miasto. Nietrudno zadać sobie pytanie, ile widziały i co zobaczą jeszcze.

 

 

Miałam szczęście spojrzeć na zabytek w nieco inny sposób, poszukać w nim szczegółów, zachwycić się barwami ogromnych witraży, grą światła, detalami rzeźb, wsłuchać się w dźwięki kroków na posadzkach.

 

 

Z góry roztaczał się zachwycający widok na miasto. Paryż należy bowiem zwiedzać także z innej perspektywy, wówczas można docenić jego magię. Cieszę się, że zdążyłam spojrzeć na miasto z katedry Notre Dame.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk