Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Mikołajki w Filharmonii Bałtyckiej
6 grudnia w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się wyjątkowy wieczór muzyczny, wprowadzający w magiczny klimat świąt,  wypełniony romantyzmem muzyki Piotra Czajkowskiego i geniuszem Mozarta oraz kunsztem dyrygenckim Juozasa Domarkasa. Podczas mikołajkowego koncertu publiczność będzie mogła wysłuchać  najbardziej znanych i jednocześnie najpiękniejszych fragmentów symfonicznych z oper i baletów.

Juozas Domarkas to dyrygent, którego nazwisko jest marką samą w sobie. Uznanie zdobywał koncertując z liczącymi się orkiestrami na całym świecie. Od 1963 roku prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną.
To właśnie on  poprowadzi mikołajkowy koncert w Filharmonii Bałtyckiej, podczas którego nie zabraknie najsłynniejszych fragmentów operowych. Na początku zabrzmi Uwertura do opery „Czarodziejski flet”. To nieśmiertelne arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta jest jedną z najsłynniejszych oper w historii gatunku i jednym z ostatnich utworów genialnego austriackiego kompozytora.

"Dziadek do orzechów" jest jednym z najpopularniejszych dzieł muzyki klasycznej. Może się to wydawać zadziwiające, gdyż jest to balet, w założeniu muzyka służy więc do ilustracji tańca. Piotr Czajkowski jeszcze przed premierą wybrał osiem numerów z baletu i opracował Suitę op.71a (balet nosi numer 71). Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż właśnie tańce z tej suity stały się bardzo znane i bardzo lubiane przez słuchaczy.

Wieczór zakończy najpopularniejszy utwór Modesta Musorgskiego stanowiący cykl 10 miniatur fortepianowych z 1874 roku, których mieli już okazję wysłuchać bywalcy Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Tym razem jednak, publiczność usłyszy dzieło w wersji orkiestrowej, która zyskała największą popularność wśród odbiorców.

 

06/12/2012 czwartek, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie 10-50zł

KONCERT MIKOŁAJKOWY

 

 


 wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk