Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Opowieści Wschodniej Treści
W baśniach, legendach i opowieściach zamknięte są tradycje, ludowe przekazy i właściwa dla danej kultury symbolika. Dostarczają one pierwszej wiedzy o świecie, uczą okazywania i rozumienia emocji, ale też wyciszają przed snem i przyklejają do powiek pozytywne obrazy. Podczas rodzinnych wieczorów opowieści opartych o inscenizowane baśnie pochodzące z Krajów Partnerstwa Wschodniego można będzie zanurzyć się we wschodniej wrażliwości i magicznych historiach charakterystycznych dla naszych sąsiadów. Posłuchać ich będzie można wWirydarzu Klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie w dniach 10-12 lipca. Wstęp wolny.

 

Program:

 

10 lipca

Opowieści z drogi (w poszukiwaniu szczęścia), godz. 18 :00-19 :30

Bajki z Ukrainy, Mołdawii, Armenii i Gruzji – opowieści, których bohaterowie wyruszają w drogę w poszukiwaniu szczęścia. Czy to, co odnajdą na końcu swojej wędrówki okaże się tym, za czym gonili?

 

Opowiada Grupa Studnia O. (Małgorzata Litwinowicz, Jarek Kaczmarek).

Oprawa muzyczna: Bart Pałyga.

 

Opowieści z krainy Ewenków, godz. 19:30-21:00

Opowieści na podstawie książek Izaaka Goldberga Opowiadania tunguskie Biała gorączka Jacka Hugo-Badera.Niezwykle barwne, żywiołowe i tragiczne historie o życiu Tunguzów (Ewenków) - Szlak ich miłości, Ren, Ostatnia śmierć, Sen Czupały - wpisane w krajobraz współczesnych obrazów Syberii z reportaży Jacka Hugo-Badera.

 

Opowiada Grupa Studnia O. (Małgorzata Litwinowicz, Jarek Kaczmarek).

Oprawa muzyczna: Bart Pałyga – śpiew gardłowy, syberyjskie instrumenty etniczne.

 

11 lipca 
Waleczny Nazar i inne bajki ormiańskie, godz. 18:00-19:30

„Waleczny Nazar” to opowieści na podstawie bajek Howhannesa Tumaniana przetłumaczonych przez dr Jerzego Szokalskiego z języka ormiańskiego specjalnie na potrzeby widowiska. Opowieści osnute są wokół odwiecznego tematu poszukiwania szczęścia, jednak ich rozwinięcia i pointy wykraczają poza tradycyjne bajkowe schematy popularne w naszym kręgu kulturowym. Ormiański koloryt przejawia się, między innymi, w oryginalnym, niekiedy przewrotnym humorze. Zapraszamy dzieci i dorosłych do posłuchania opowieści o Walecznym Nazarze, Głupcu, który szukał szczęścia, Zagadkowym Kikosie i wielu wielu innych.

 

Opowiada Grupa Studnia O. (Małgorzata Litwinowicz, Jarek Kaczmarek).

Oprawa muzyczna  Artasz Szarojan

 

Tradycyjne pieśni lirników z Wołynia, Podola i Karpat, godz. 19:30-21:00

Tradycyjne pieśni lirników z Wołynia, Podola i Karpat (Ukraina) o „Bożej Matce Poczajewskiej”, 
o „Sierocie”, o „Biedzie”, „Oj na morzu, na czarnym”, „Życie moje”, „Oj nie hukaj puchaczu” i wiele innych, przeplatane opowieściami o lirnikach, kobzarach i o tradycji wędrownych śpiewaków. 
Do niektórych pieśni chętne osoby będą mogły zagrać na drugiej, specjalnie przywiezionej 
na potrzeby Festiwalu, lirze. Pieśni z towarzyszeniem liry korbowej w wykonaniu Andrija można usłyszeć na festiwalach, jarmarkach, w muzeach, na ulicy, a także przed bramą Ławry w Poczajowie.

 

Śpiewa i opowiada pochodzący z Kowla na Wołyniu, zafascynowany poleską i wołyńską tradycją lirniczą - Andrij Liaszuk.

 

12 lipca

Stan rzeczy, godz. 18:00-19:30

Zbiór ormiańskich opowieści rodzinnych, opowieści o wydarzeniach niezwykłych, historii o miłości, snutych z towarzyszeniem śpiewu, których osią jest próba znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania.

 

Opowiada i śpiewa Vergine Gulbenkian – artystka pochodzenia ormiańskiego mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Ukończyła wydział dramatu. Słuchanie opowieści w ojczystym języku ormiańskim zainspirowało ją do zajęcia się sztuką opowiadania. W swojej pracy Vergine sięga po literaturę ustną oraz eposy i pieśni z tradycji ormiańskiej oraz sąsiadujących z nią kultur. W jej repertuarze znajdują się eposy narodowe z repertuaru ormiańskich, tureckich, azerskich ludowych poetów wędrownych, bajki, kołysanki oraz opowieści oparte na mitach.

 

Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Azerbejdżan - opowieści tkane jak dywan, godz. 19:30-21:00

O styku wschodu i południa, o tych miejscach, gdzie spotykają się cztery wiatry, o ludziach i drogach, zapachach, kolorach i smakach. Stare i nowe, z baśni, literatury i życia. O mądrych niewiastach i szalonych mężczyznach. Pieśni, muzyka i dźwięki pozbierane. Dodatkowo warsztat tańców korowodowych z tamtych stron.

 

Opowiadają Katarzyna Enemuo Iwona Sojka z towarzyszeniem muzyka.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk