Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

ORIENT EXPRESS ruszył do Birmy
Birma - kraj, przemiany, ludzie i świątynie - były tematami pierwszego spotkania podróżniczego z cyklu ORIENT EXPRESS w Gdańsku. Na dwie godziny sień IKM przy Długim Targu w miniony piątek wypełniła publiczność, birmańska muzyka i aromaty egzotycznej herbaty. Wyjątkowy orientalny nastrój zapewniły zdjęcia, filmy i opowieści prof. Małgorzaty Jarmułowicz, naukowca, teatrologa z UG oraz podróżniczki i znawczyni Azji południowo-wschodniej. Dzięki jej relacjom z niezwykłych podróży do kraju, będącego przez dekady w izolacji od świata, można było poznać życie Birmańczyków zmieniające się wraz z demokratyzacją i globalizacją. Birma to jeden z nielicznych już krajów, w którym można znaleźć miejsca, szczególnie w odległych prowincjach Mon i Karen, gdzie życie toczy się dawnym rytmem, z dala od cywilizacji. – Są tam miejsca, gdzie nadal nie ma prądu, dzieci używają zamiast zeszytów kamiennych tabliczek, a najpotrzebniejsze przedmioty są produktami miejscowego rękodzieła – wyjaśniała prelegentka. Zaprezentowane zdjęcia i filmy Małgorzaty Jarmułowicz oraz jej męża Zygmunta Leśniaka przybliżyły m.in. procesy powstawania na ręcznych krosnach delikatnego jedwabiu czy produkcji naturalnego kauczuku, pokazały też sposoby

wykorzystania siły wielkich wołów do pracy oraz jako podstawowego środka transportu. Nie zabrakło oryginalnych i zaskakujących zdjęć z Rangun, Mandalay, i krainy fantastycznych świątyń w Bagan, gdzie nie ma jeszcze tłumów turystów. A także filmów i fotografii z krainy "wodnych wiosek" z gęsto zaludnionych okolic jeziora Inle. Nie można się było oprzeć wrażeniu, że  aby odnaleźć dawny smak Azji trzeba udać się do dalekiej Birmy, ale należy się... spieszyć. – Jesień i zima to dobry czas na wspomnienia z wakacji i planowanie kolejnych podróży – mówi Ewa Cichocka, dziennikarka i organizatorka. – Chcemy spotykać się raz w miesiącu – w ostatni piątek w gronie osób, które ciekawi świat, pasjonuje egzotyka i podróże. Przytulna sień IKM-u jest idealnym miejscem dla takiego forum. Zapraszam serdecznie – dodała.
Kolejne spotkanie z egzotyczną podróżą  w cyklu ORIENT EXPRESS odbędzie się 28 października o godz. 18.00 (ostatni piątek miesiąca). - Tym razem prelegentka pokaże współczesny los dawnych tradycji i obyczajów plemiennych z różnych rejonów Indonezji – zapowiada Cichocka. Będzie więc o trwających niezmiennie w dawnej tradycji wyznawcach Marapu, schrystianizowanych animistach z krainy Toraja, i produktach turystycznych ludu wysp Lombok i Papui. - Planowana jest także emisja autorskiego filmu z niezwykłych, indonezyjskich obchodów Święta Zmarłych. Myślę, że dla wielu z nas ten dokument będzie dużym zaskoczeniem – podkreśla Cichocka. Autorzy zdjęć i filmów - Małgorzata Jarmułowicz i Zygmunt Leśniak, odbyli wielokrotnie podróże w różne regiony Indonezji, byli także gośćmi i laureatami wyróżnienia Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników Kolosy w Gdyni („Kolosy 2012” za podróż na wyspy Alor i Sumba). Spotkania w ramach Otwarty IKM odbywają się pod patronatem miesięcznika Poznaj Świat oraz z nagrodami-książkami z Wydawnictwa BERNARDINUM.

ORIENT EXPRESS – SPOTKANIA PODRÓŻNICZE w Gdańsku
Ostatnie piątki miesiąca, godz. 18.00
Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk