Numer / Luty 2012

Jesteś tutaj: Strona głównaNumer Luty 2012

Tekst:      Mikołaj Gospodarek/ Edycja Świętego Pawła
Zdjęcia:  Mikołaj Gospodarek/ Edycja Świętego Pawła

Piękno zimowych Tatr


Tagi: Europa , Polska , Mikołaj Gospodarek , 2012 , Luty , Tatry , Góry , Fotografia

Krywań o zachodzie słońca, widok z Kopy Kondrackiej, Tatry Zachodnie

Najpiękniejsze światło jest o wschodzie i zachodzie słońca. Warto wybrać się na Kopę Kondracką – wykonanie stąd ujęcia panoramy Tatr Wysokich nie wymaga stosowania obiektywów o długich ogniskowych, które są ciężkie i trudno utrzymać je w bezruchu na wietrze przy dłuższym czasie naświetlania.

 

 

 

Poranny widok z Kasprowego Wierchu na Czerwone Wierchy, Tatry Zachodnie

Dwie kolejki linowe – w Polsce na Kasprowy Wierch, na Słowacji na Łomnicki Szczyt – to sposób dla tych, którzy chcą szybko znaleźć się na dużej wysokości, często ponad chmurami. To najlepsze rozwiązanie, gdy szlaki są nieprzetarte, a warunki pogodowe niepewne. Na Łomnicę bilet najlepiej zarezerwować dużo wcześniej. Wagonik na szczyt zabiera co 45 minut tylko 15 osób, a przy pięknej pogodzie chętnych jest znacznie więcej. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli na dole pogoda jest już wiosenna, to w górach zima trzyma znacznie dłużej.

 

 

 

Wschód słońca w okolicach Grzesia, Tatry Zachodnie

O świcie i zachodzie jest bardzo zimno, więc trzeba ciepło się ubrać. Czapkę i rękawiczki warto zabierać w Tatry przez cały rok, nawet w lipcu. Przy dużych mrozach należy też zadbać o sprzęt. Akumulatory dobrze jest nosić blisko ciała, bo zimno obniża ich sprawność i może się okazać, że wyładują się po kilku zdjęciach.

 

 

 

W drodze na Wołowiec, Tatry Zachodnie

W góry koniecznie trzeba wziąć statyw, im cięższy i stabilniejszy, tym lepiej, gdyż zimą na szczytach wiatr buja aparatem, a podłoże jest miękkie lub śliskie. Statyw pozwoli też na dłuższe naświetlanie i bardziej precyzyjne wykadrowanie tematu. Obiektyw szerokokątny pozwoli uchwycić całą przestrzeń.

 

 

 

W drodze przez Suche Czuby Kondrackie, Tatry Zachodnie

Trzeba iść bardzo powoli i wyszukiwać najciekawsze kadry. Warto długo wpatrywać się w temat. Ujrzymy wtedy detale, które przy pobieżnym spojrzeniu wydały się nieistotne. Gdy w umyśle powstanie obraz, łatwiej będzie na zdjęciu pokazać to, co najważniejsze w oglądanej scenie.

 

 

 

Zimowe przejście przez Czerwone Wierchy, Tatry Zachodnie

Niepowtarzalne widoki wynagradzają wszystkie trudy wędrówek, Tatry zimą to prawdziwa skarbnica kadrów.wstecz
Podziel się!


Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk