Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Pochód Lajkonika
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na Pochód Lajkonika. Lajkonik i jego orszak przemierzają przy dźwięku krakowskich melodii niezmienioną od lat trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.
Tegoroczny pochód Lajkonika będzie z kilku względów wyjątkowy. W 2014 roku tradycja pochodu Lajkonika, czy jak wolą inni Konika Zwierzynieckiego, została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest ona podstawą, by ta krakowska tradycja mogła być umieszczona na liście światowej UNESCO. Ważną cechą dziedzictwa niematerialnego jest pokoleniowy przekaz i stałe jego odtwarzanie.
Innym powodem wyróżniającym tegoroczną uroczystość jest prezentacja dwóch nowych strojów tatarskich. Ubiory te nawiązują swoim wyglądem do strojów, opancerzenia i uzbrojenia dawnych wojowników tatarskich. Ich inwazja na Kraków i jego ocalenie przez bohaterskich flisaków z podkrakowskiego Zwierzyńca w końcu XIII wieku miało dać początek tradycji Lajkonika.
Przybycie Lajkonika na Rynek Główny poprzedzi widowisko na scenie pod Wieżą Ratuszową. O godzinie 18.00 zaprezentuje się zespół tatarski Buńczuk. Dzieci i młodzież zaprezentują folklor mniejszości tatarskiej w Polsce (taniec, poezja, śpiew i tradycyjne stroje). O godzinie 18.30 Balet Dworski Cracovia Danza przedstawi spektakl „Alla Polacca”. W trakcie występu zaprezentowane zostaną różne formy tańców polskich, także szlacheckich. Przedstawienie, nawiązujące do staropolskiej tradycji, zaprezentuje najbardziej znane i popularne polskie tańce z ówczesnego repertuaru, takie jak taniec Uroczysty, Wesoły czy żywiołowy Wyrwany. Oryginalnym elementem spektaklu będą zabawy wokół tradycyjnych postaci z polskich legend – diabła i Pana Twardowskiego dosiadającego koguta. W przerwach między kolejnymi występami będzie możliwość zobaczenia wystawy plenerowej poświęconej historii i współczesności pochodu Lajkonika. 

PROGRAM:

godz. 12.15
Pochód wyruszy z siedziby Krakowskich Wodociągów przy ul. Senatorskiej 1

godz. 13.00
Harce na dziedzińcu klasztoru Norbertanek

godz. 17.15
Harce przed filharmonią

godz. 19.00
Główne uroczystości przed Wieżą Ratuszową

Wkroczenie Lajkonika na Rynek Główny
poprzedzą:

godz. 18.00
występ tatarskiego zespołu artystycznego Buńczuk
Koncert rozpocznie się na scenie pod Wieżą Ratuszową. Będzie to pierwsza część widowiska poprzedzającego finał pochodu Lajkonika i wręczenie haraczu przez Prezydenta Miasta Krakowa.

godz. 18.30
spektakl „Alla Polacca” w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danzawstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk