Numer / Marzec 2019

Jesteś tutaj: Strona głównaNumer Marzec 2019

Tekst:      Robert Gondek
Zdjęcia:  Robert Gondek

Wypad na Karaiby


Tagi:

Karaiby kojarzą się z egzotyką i miejscem bardzo odległym. Jednak dzisiaj to zaledwie kilkanaście godzin lotu. Warto je zatem odwiedzić, choćby na krótko.
 
Dominika jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego, porośniętą w większości przez las równikowy. Wejście na najwyższy szczyt Morne Diablotins (1447 m n.p.m.) to bardzo popularny trekking.
 
 
Na Karaibach możemy nurkować i podziwiać podwodny świat, a także podglądać delfiny i wieloryby podczas rejsów. A nawet zwykła kąpiel i plażowanie wzbudzi ciekawość mewy królewskiej.
 
 
 
Scotts Head to popularne miejsce do snorkelingu i nurkowania u wybrzeży Dominiki. Niedaleko od brzegu dno gwałtownie opada. Głębokość wody sięga tam kilkudziesięciu metrów.
 
 
 
Relaks pod palmami na gwadelupskiej wyspie Grande-Terre.
 
 
 
Antylak purpurowy – jeden ze 176 gatunków ptaków spotykanych na Dominice.
 
 
 
Gwadelupa jest archipelagiem kilku wysp pochodzenia koralowego i wulkanicznego o dość zróżnicowanym krajobrazie. Ich powierzchnię w niemal 40 proc. pokrywa tropikalny las.
 
 
 
Zoo i ogród botaniczny Parc des Mamelles na Gwadelupie. Na czterech hektarach lasu umieszczono 85 gatunków zwierząt i ptaków pochodzących z Antyli oraz Gujany. Wśród nich są jaguary, czepiaki, saimiri, oceloty, szopy i nietoperze.
 
 
 
W lesie, mieście i na plaży spotyka się dziesiątki jaszczurek. Wygrzewają się w promieniach słonecznych – na kamieniach, krawężnikach, piachu, liściach i murach.
 
 
 
Sprzedawcy stawiają stoiska w pobliżu najpopularniejszych plaż. Świeże sorbety cytrynowe, kokosowe albo z marakui przynoszą ochłodę w upalne dni.
 
 
 
Stolicę Dominiki, Roseau, zamieszkuje 17 tys. osób. Miasto charakteryzuje się niską zabudową z kolorowych drewnianych budynków.
 
 


wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk