Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Wystawa Fotograficzna Pomiędzy niebem, a głębią morza
 Wystawa Fotograficzna „Pomiędzy niebem, a głębią morza”

 

 

Pomiędzy 26 a 29 lipca w Stavanger odbędą się regaty The Tall Ships Races (TSR). Wiele z najpiękniejszych jednostek zacumuje w porcie na całe cztery dni, zachęcając setki tysięcy zwiedzających do wzięcia udziału w tym morskim festiwalu, któremu będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna „Mellom høy himmel og havets dyp – Pomiędzy niebem, a głębią morza”. Zwiedzający będą mogli obejrzeć prace Christophera Jonassena oraz Andrzeja Górskiego, jak również piękne stare zdjęcia z archiwum Muzeum Morskiego w Stavanger. Wystawa skupia się na załogach statków i jest podzielona tematycznie na trzy części. Elementem łączącym wystawę są ludzie, którzy dzielą doświadczenie z bycia na morzu.

 

 

Zdjęcia z Muzeum Morskiego w Stavanger zostały zrobione pomiędzy 1875-1925 przez profesjonalnych fotografów z portów na całym świecie. Pokazują one załogi pozujące na pokładach swoich statków do zdjęcia pamiątkowego. Fotografie w swojej formie się nie powtarzają, jednak są do siebie podobne. Pokazują, jak bardzo członkowie załogi byli od siebie zależni, jaką tworzyli jedność i jak byli dumni ze swojego statku.

 

Polski artysta Andrzej Górski pokazuje nowe, czarno-białe fotografie żaglowców. Zdjęcia są zrobione starą metodą mokrego kolodionu i zdają się być ponadczasowymi migawkami z życia toczącego się na pokładach tych dumnych, starych statków w wielkim błękicie, pomiędzy morzem a niebem. Fotografie Andrzeja Górskiego zostały zrobione na przestrzeni kilku lat i są częścią serii pokazującej statki biorące udział w The Tall Ships Races.

 

Christopher Jonassen (Stavanger) pokazuje subtelne ujęcia z łodzi rekreacyjnych. Fotografie są zrobione z ptasiej perspektywy, zapewniającej wgląd w życie na pokładzie. Widzimy rodziny i przyjaciół, dziadków z wnuczętami, sympatie, stare i nowe znajomości. Niektórzy cieszą się widokami, inni są zajęci czytaniem lub telefonem, jeszcze inni śpią, pochłania ich rozmowa lub jedzą przekąskę. Osoby na fotografiach nie są świadome, ze ktoś robi im zdjęcie, dlatego scena wydaje się luźna i naturalna.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk