Darmowe archiwum / Afryka

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Afryka Etiopia
  Agnieszka Meissner
  Zdjęcia: Agnieszka Meissner

  Sól etiopskiej ziemi

  Na południowym skraju Etiopii, w pobliżu miasta Yabello, mieszka lud Borena, którego członkowie od wieków wydobywają sól. Powulkaniczny krater El-Sode (w języku lokalnym zwany też Chew bet), wypełniony granatowoczarną wodą, stanowi jedyne źródło utrzymania dla wielu okolicznych rodzin.

 • Afryka Etiopia
  Jarosław Szczepankiewicz
  Zdjęcia: Kryspin Waliszewski Zdjęcia: Milan Dubcek

  Weekend z bestiami

  Zamieniam lenistwo w Addis Abebie na weekend na Płaskowyżu Guassa. Ciepły basen, leżak i parasol w Sheratonie – na zimny namiot i twardy materac, i to na pustkowiu leżącym na wysokości 3,5 kilometra. Zwycięża duch przygody, bo Guassa – to jeden z ostatnich na świecie mateczników niezwykłych zwierząt – małp dżelada (theropithecus gelada). Już sama nazwa „theropithecus”, czyli „małpia bestia”, przyprawia o dreszcze.

  Trzema terenówkami ruszamy z przyjaciółmi drogą na Debre Birhan. Mijamy Gudo Beret, a w Tarmaber skręcany w polną drogę prowadzącą na Guassa. Samochody wolno wspinają się ostatnim kawałkiem skalistej drogi. W końcu docieramy do zaplanowanego obozu.

 • Afryka Etiopia
  Marcin Kołpanowicz
  Zdjęcia: Marcin Kołpanowicz

  Kraina Uśmiechu

  Przybysza, który wysiada z samolotu na lotnisku Bole w Addis Abebie, wita aromat Etiopii: mieszanka zapachu rozgrzanych ziół sawanny, liści eukaliptusa, pikantnej przyprawy berberi, świeżo palonej kawy, dymu kadzidła, źle wyprawionej skóry i dalekich ognisk. Ten aromat wyczuwa się wszędzie: na ulicach stolicy (nawet mimo spalinowego smogu), na drogach i bezdrożach prowincji, w sklepach, domach i kościołach.

   

 • Afryka Etiopia
  Marcin Kołpanowicz
  Zdjęcia: Marcin Kołpanowicz

  Wyspa skarbów

  Jezioro Tana

  O jeziorze Tana trudno powiedzieć coś pewnego. Nikt nie wie, ile jest na nim wysp, bo ich liczba zależy od poziomu wody. Samo jezioro ma około 84 km długości i około 66 km szerokości – ale liczby te również nie są stałe, gdyż ulegają sezonowym zmianom. Pewne jest tylko, że jego wody mają piękny, oliwkowozielony kolor. I że wypływa z niego Nil Błękitny.
  Na jedenastu spośród jego nie-wiadomo-ilu wysp znajdują się kościoły i klasztory ortodoksyjnego autokefalicznego kościoła etiopskiego. Ale czy można dać wiarę starej abisyńskiej legendzie, która mówi, że na wyspie na jeziorze Tana zatrzymała się Matka Boska podczas ucieczki do Egiptu? Z pewnością nie była to jedna z tych dwóch wysp, na które wstęp kobietom jest wzbroniony. Tam atmosfera jest prawdziwie mistyczna.

 • Afryka Etiopia
  Katarzyna Rojek
  Zdjęcia: Roman Rojek Zdjęcia: Katarzyna Rojek Zdjęcia: Jacek Rafało

  Przez żyzną krainę

  Żeby mieć w domu kwiaty, trzeba o nie dbać. Podlewać regularnie, trzymać w odpowiedniej ziemi, przesadzać… Tymczasem w Etiopii wszystko to, co my z takim mozołem hodujemy w doniczkach, rośnie samo. I to jak rośnie! Pelargonie sięgają do pasa, fikusy są wielkości dębów, a gwiazdy betlejemskie to kilkumetrowe krzewy.

  Bogactwo roślinności tej części Etiopii skojarzyło mi się najpierw z obrazami Henriego Rousseau. Potem pomyślałam sobie, że niektórzy w ten sposób przedstawiają raj.
  Musieliśmy spędzić dodatkowy, nadprogramowy dzień w stolicy Etiopii, Addis Abebie. Ktoś wpadł na pomysł, żeby zrobić wypad za miasto i zobaczyć jezioro Wonchi. Wielu naszych znajomych z Addis mówiło, że jeździli w to miejsce na szkolne wycieczki. Postanowiliśmy zobaczyć więc, gdzie jeździ stołeczna młodzież, zwłaszcza że to podobno rajski zakątek.

 • Afryka Etiopia
  Roman Rojek
  Zdjęcia: Roman Rojek

  Etiopia na CAŁE ŻYCIE

  Wraca się do domu. To zrozumiałe. Kiedy jednak inny kraj odwiedzamy po raz kolejny i w pamięci coraz trudniej doliczyć się, która to już wizyta, wtedy śmiało możemy powiedzieć, że wracamy i tam - choć dom pozostaje jeden. Wracam do Etiopii zawsze z nadzieją na nowe spotkania z pięknymi, niezależnymi i dumnymi ludźmi.

   

  Polski ambasador w Addis Abebie Jarosław Szczepankiewicz, opowiedział mi pewną historyjkę. Kiedy wysiadał z samochodu, podbiegł do niego mały obdartus z okrzykiem: Ferendża! Ferendża! (co od biedy można tłumaczyć jako „cudzoziemcze” lub „frajerze”). Węsząc łatwy łup, domagał się jałmużny.

 • Afryka Etiopia
  Zbigniew Borys
  Zdjęcia: Zbigniew Borys

  Afryka wciąż dzika

  Góry Semien

  Nazywane Tybetem Afryki i Dachem Czarnego Lądu góry Semien są najbardziej dziewiczym i najpiękniejszym masywem kontynentu. To poszarpane szczyty, przepastne urwiska, rozległe polany i endemiczne gatunki zwierząt, które od wieków mają tam swój dom.

  Podczas pierwszego pobytu w Etiopii poznałem dwójkę Polaków. Spotkaliśmy się w restauracji hotelu „Wutma” – mekki wszystkich wędrowców docierających do Addis Abeby. Dla mnie był to początek podróży, dla nich koniec. Okazało się, że oprócz stolicy pamiętają drogę do Gonder, tam przesiadkę do Debarku i kilkudniowy trekking po górach Semien. No i powrót. Innymi słowy – pokonali tysiące kilometrów, aby dotrzeć do Etiopii tylko po to, aby zobaczyć najwyższy masyw kraju.

 • Afryka Etiopia
  Michał Kochańczyk

  Czas płynie inaczej

  ETIOPIA

  Stereotyp Afryki jako dzikiego lądu jest mocno zakorzeniony w świadomości mieszkańców Starego Kontynentu. Dotyczy to również Etiopii. A tymczasem Etiopia w IV wieku n.e. przyjęła chrześcijaństwo i kultywuje tę religię aż do dziś. Jest to też państwo, które – pominąwszy krótkie okresy obcych inwazji – zachowało niepodległość przez ponad dwa tysiące lat. To tym terytorium przez 31 lat władała legendarna królowa Saba. Jej syn – Menelik I – był pierwszym abisyńskim władcą. To Menelikowi jego ojciec, król Izraela Salomon, podarował Arkę Przymierza, która do dziś spoczywa w Aksum, pierwszej stolicy państwa od I do XII wieku. Pomiędzy XII a XVII wiekiem najważniejszym miejscem była Lalibela. To tu na cześć Boga król Lalibela (uznany za świętego) wykuł w skale 11 niesamowitych kościołów. W 1636 roku stolicą stał się Gonder, w którym król Fasylides postawił swój pałac, a jego następcy wznosili kolejne tworzące kompleks Royal Enclosure, zwany też Camelotem Afryki.

 • Afryka Etiopia
  Wojciech Leitloff
  Zdjęcia: Wojciech Leitloff

  Krwawiące serca dżelad

  Wędrując po górach Siemen, trzeba mieć trochę szczęścia, żeby wypatrzyć lisa i koziorożca, natomiast spotkanie z dżeladami jest niemal pewne. Po pierwsze jest ich dużo – około dwudziestu tysięcy sztuk, a ponadto są widoczne z daleka, gdyż żyją w wielkich stadach liczących po kilkuset osobników (nawet do ośmiuset). Jako że nie zagrażają człowiekowi ani też człowiek nie jest dla nich zagrożeniem, nie są więc ani płochliwe, ani agresywne i można podejść do nich na odległość kilku metrów.

 • Świat w obiektywie Gambia
  Rafał Bojar
  Zdjęcia: Rafał Bojar

  Dzieci Gambii

  Jedna z podróży służbowych zaprowadziła mnie do Gambii, gdzie w mieście Serrekunda miałem możliwość zrobienia zdjęć dzieciom w szkole. Nie było tam ławek, krzeseł i tablicy. Na lekcji uczniowie siedzieli na workach po ryżu. Kiedy wróciwszy dowiedziałem się, że do Gambii pojadę po raz drugi, postanowiłem zorganizować wśród znajomych zbiórkę artykułów szkolnych. Projekt „Dzieci Gambii” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i chęcią pomocy. Trudno opisać radość z podarunków. Każdy uczeń otrzymał swoje zdjęcie, które zrobiłem podczas poprzedniej wizyty. W ramach podziękowania dzieci zaśpiewały dla mnie hymn swojego kraju.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk