Darmowe archiwum / Afryka

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Afryka Ghana
  Andrzej W. Święch
  Zdjęcia: Andrzej W. Święch

  Złote wybrzeże białych zamków

  Przechadzając się wśród łodzi, zobaczyłem niezwykłe malunki, ozdoby z flag państwowych oraz żagle wykonane z materiałów wyborczych różnych partii. Ich właściciele kierują się głównie kryteriami estetycznymi, nie mając większej wiedzy na temat wykorzystywanych barw. Zapytałem, czy któraś z łódek nie jest czasami przyozdobiona polską flagą? Syn jednego z rybaków w wiosce Elmina zapewnił mnie, że i owszem. Jeden z najbezpieczniejszych krajów Afryki Zachodniej”. „Właśnie stamtąd warto zacząć podróż do tej części Czarnego Lądu”. Takie opinie można często usłyszeć, wybierając się do Ghany, czyli historycznego Złotego Wybrzeża.

 • Afryka Ghana
  Kinga Choszcz
  Zdjęcia: Kinga Choszcz

  Radość sięga nieba

  KINGA W AFRYCE

  Kinga Choszcz i Radek „Chopin” Siuda przez pięć lat podróżowali autostopem dookoła Ziemi. Kiedy wrócili – ich opowieści podbiły serca tysięcy ludzi, zauroczonych sposobem postrzegania przez nich świata. Pełne sale podczas spotkań, ogromna popularność książki… Jednak… Kingę trawił wciąż niedosyt. Podczas autostopowej epopei nie dane im było dotrzeć do Afryki. Po dwóch latach spędzonych w kraju wyruszyła więc, tym razem sama, odkrywać nowy ląd. A zwłaszcza ludzi.

 • Afryka Gwinea Bissau
  Jędrzej Czerep
  Zdjęcia: Jędrzej Czerep

  Samba na Czarnym Lądzie

  Na dworcu autobusowym w senegalskim Ziguinchor od razu widać, który pojazd pojedzie do Gwinei Bissau. Większość krajowych autobusów zdobią portrety proroka Bamby, napisy Alhamdoulillahi (Chwalmy Allaha!) i podobizny świętego meczetu w Toubie.

   

  Gwinea Bissau, niepozorny kraj nad Atlantykiem, żyje własnym rytmem. W czasach kolonialnych był najsłabiej rozwiniętą zamorską posiadłością Portugalii. Właściwie pod jej kontrolą były tylko porty Bissau i Cacheu. Portugalczycy rzadko zapuszczali się w głąb lądu. Inaczej niż na niedalekich Wyspach Zielonego Przylądka – tu nie szukali bliższych kontaktów z miejscową ludnością.

 • Afryka Hiszpania
  Elżbieta Pawełek
  Zdjęcia: Elżbieta Pawełek

  Królowa Gomera

  Piękna i tajemnicza. Otoczona dworem delfinów. Niepodobna do innych Wysp Kanaryjskich. Kochali się w niej żeglarze Krzysztofa Kolumba, odpoczywając tu w drodze do Ameryki. Uwielbiali ją hipisi, dla których była powiewem wolności. Ale ona na miłość… gwiżdże!

  Jeszcze trzydzieści lat temu była to terra incognita, ziemia nieznana na szlakach wielkiej turystyki. Zachłystywano się urodą Gran Canarii i Teneryfy. Skalisty brzeg La Gomery wydawał się nieprzyjazny, a górskie serpentyny zrażały nawet mistrzów kierownicy. Ale to się zmienia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dziś lądują tu samoloty z turystami ciekawymi tej wyspy. A kiedy do portu w San Sebastian zawija prom „Fred Olsen”, na horyzoncie pojawiają się nowi odkrywcy.

 • Afryka Kamerun
  Dominik Szmajda
  Zdjęcia: Dominik Szmajda Zdjęcia: Andrzej Lewicki

  Faceci w tropikach

  O rzece wiedzieliśmy tyle, że płynie przez środek afrykańskiego lasu deszczowego i są na niej katarakty. Żaden z nas nie miał doświadczenia w dżungli ani w górskich spływach. Postanowiliśmy jednak nie brać ze sobą przewodników ani tragarzy. To miała być prawdziwa męska przygoda.

  Wilgotne lasy równikowe pociągały mnie od dziecka. W końcu postanowiłem wybrać się w tropiki, do serca Afryki, tam gdzie dzika przyroda kłębi się w gęstym, wilgotnym i wiecznie zielonym lesie. Taki las wciąż istnieje w sześciu afrykańskich państwach. Jednym z nich jest Kamerun.

 • Afryka Kenia
  Jerzy Machura
  Zdjęcia: Jerzy Machura

  Pożegnanie z Mombasą

  To jedno z tych afrykańskich miejsc, których sama nazwa dźwięczy, śpiewa i tańczy, podobnie jak Timbuktu, Kilimandżaro czy Zanzibar. Mombasa!

  Na początku pogoda afrykańskiej nie przypominała. Za to na lotnisku ludzie poruszali się w zwolnionym, afrykańskim tempie. Przyzwyczajonych do ciągłego pośpiechu zastanawiał wszechobecny spokój i dziwiły często wypowiadane słowa: pole, pole („powoli, powoli”). Z czasem jednak wsiąknęliśmy w ten specyficzny klimat, i już po tygodniu pobytu w Mombasie czuliśmy się komfortowo, zastanawiając się tylko, jaki zły los kazał nam żyć w znerwicowanej Europie. Wyluzowani, powtarzaliśmy za Afrykanami: hakuna matata, co w języku suahili znaczy „nie ma sprawy”.

 • Afryka Kenia
  Paweł Leski
  Zdjęcia: Paweł Leski Zdjęcia: Dariusz Małkowski

  Odchodzący świat Suahili

  Suahili zamieszkują wybrzeże, które przyciąga zabytkami, ruinami średniowiecznych miast i oceanem. Ich kultura fascynuje swoją tajemniczością i średniowieczną cywilizacją.

  Nawet największy erudyta obecnych czasów – profesor Google niewiele wspomina o Salimie bin Abakanie. A dla mnie to postać niezwykła. Dziewiętnastowieczne książki podróżnicze kojarzą się raczej z opisywaniem Afryki przez podróżników z Europy, a nie na odwrót. Tym bardziej ciekawi dawny autor z obecnej Tanzanii, który swoje wrażenia z wędrówki w „odwrotnym” kierunku zawarł w pierwszej książce podróżniczej w języku suahili – „Safari yangu kwa Urusia wa Siberia” (Moja podróż przez Rosję i Syberię).

 • Afryka Kenia
  Hanna Libura
  Zdjęcia: Hanna Libura

  Masajowie

  Komandosi plemiennego świata

  Spośród wielu plemion afrykańskich szczególne zainteresowanie od zawsze wzbudzali Masajowie – nilocki lud zamieszkujący sawannowy obszar Afryki Wschodniej, rozciągający się na ponad 160 tysiącach kilometrów kwadratowych, przecięty granicą Kenii i Tanzanii. Większość plemiennych klanów żyje w Kenii, tylko nieliczne w Tanzanii. Dokładna liczba Masajów nie jest znana, ale szacuje się, że w Masajlandzie żyje ich około pół miliona. Spośród plemion Afryki Wschodniej wyróżnia ich wrodzona godność i duma. Te cechy sprawiły, że do dzisiaj zachowali silne poczucie odrębności kulturowej i etnicznej. Przez wiele lat byli zupełnie nieczuli na pokusy, jakie oferowała biała cywilizacja.

 • Afryka Kongo
  Arkadiusz Milcarz

  W płynącej wiosce

  Trzy tygodnie na rzece Kongo

  Patrząc na mapę Afryki, można bez trudu odnaleźć grubą niebieską krechę w kształcie paraboli, przecinającą środek kontynentu, przy której kreseczka Wisły prezentuje się niewinnie niczym górska struga. Już sama nazwa wzbudza respekt, ale prawdziwym szacunkiem można obdarzyć to coś dopiero wtedy, kiedy się jest na powierzchni… Kongo.

  Docieram do Kinszasy. Ogrom miasta daje przeczucie ogromu rzeki, której nazwę dzielą dwa skłócone ze sobą państwa - Kongo Kinszasa i Kongo Brazzaville. Dotarcie do jej brzegu nie jest jednak proste. Kongo pełni funkcję granicy i każde pojawienie się białego w okolicach rzeki traktowane jest jako posunięcie szpiegowskie, bo co - jak chciał wiedzieć jeden z niezliczonych patroli - może być interesującego w rzece Kongo? Miasto broni dostępu do wody, przez co rzeka intryguje mnie jeszcze bardziej.

 • Afryka Malawi
  Robert Gondek
  Zdjęcia: Robert Gondek

  Ósmy w koronie

  Mało kto wie o ich istnieniu. Większość turystów zapytanych o nazwy gór w Afryce wymieni Kilimandżaro w Tanzanii, Mount Kenya w Kenii, Atlas w północnej oraz Góry Smocze w południowej części kontynentu. Może jeszcze Góry Księżycowe w Ugandzie. O Mlandżi na terenie Malawi nie wie prawie nikt. A tam właśnie zdobyłem swój ósmy szczyt afrykański! Malawi zajmuje 118 tysięcy km2 i położone jest w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z Tanzanią, Zambią i Mozambikiem. Ten kraj nazywany jest również Gorącym Sercem Afryki, choć ze względu na swoje wyżynne położenie nie jest aż taki gorący. Zamieszkuje go prawie 17 milionów ludzi, z których blisko dwie trzecie to lud Chewa, posługujący się językiem chichewa. Stolicą jest miasto Lilongwe.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk