Darmowe archiwum / Afryka

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Afryka Maroko
  Weronika Ulicka
  Zdjęcia: Weronika Ulicka

  Święto muzyki i oczyszczenia

  Weszłam w głośny i wesoły tłum. Jedni sunęli bez celu, inni siedzieli na stołeczkach i popijali herbatę. Zewsząd dobiegała muzyka. Na uliczkach kwitł handel pamiątkami, rękodziełem oraz instrumentami muzycznymi. Znalazłam się w berberyjskiej As-Sawirze, na Festiwalu Gnawa i Muzyki Świata. I od razu pokochałam to miejsce.

   

  Z moim gospodarzem w Agadirze umówiłam się za pośrednictwem strony couchsurfing.org. Ponieważ miałam ze sobą jedynie bagaż podręczny, szybko wyszłam z lotniska. Ayyur już na mnie czekał.

 • Afryka Maroko
  Jolanta Lipka
  Zdjęcia: Jolanta Lipka

  Zagubiona w Fezie

  Fez to najstarsze miasto Maroka i dawna stolica imperium Maurów. Nad miastem górują grobowce Marynidów, dynastii sułtanów panujących w Maroku od XIII do XV wieku. Kiedyś piękne, marmurowe mauzolea z epitafiami – dziś są w kompletnej ruinie, a przewodniki ostrzegają, aby w tych okolicach nie spacerować samotnie, zwłaszcza po zmroku. To stąd rozciąga się najlepszy widok na całe miasto.

   

 • Afryka Maroko
  Kamila Gruszka
  Zdjęcia: Anna Szymczak / fotografiapodroznicza.pl

  W stronę Dżemaa el-Fna

  Pogodzony z życiem osiołek ciągnął wóz z kapustą. Wyprzedzał go kierowca skutera w długim płaszczu z kapturem. Z naprzeciwka nadjeżdżał wóz z pomarańczami. Trąbiły stare peugeoty i nowe dżipy. Przechodnie próbowali odnaleźć drogę na drugą stronę ulicy, a ja na nich nie wpaść. Jazda rowerem „po afrykańsku” nie jest prosta, ale dostarcza sporo emocji.

  Przede mną na tle błękitnego nieba majaczyły ośnieżone szczyty Atlasu. Wzdłuż murów ochraniających miasto mieniły się na drzewach pomarańczowe kształty najsmakowitszych owoców świata, a ja jechałam w stronę placu Dżemaa el-Fna. Wracałam z rowerowej wycieczki poza miasto – z odpoczynku pod palmami w pełne orientalnego gwaru centrum Marrakeszu, byłej marokańskiej stolicy.

 • Afryka Maroko
  Tomasz Kurdziel
  Zdjęcia: Marek Arcimowicz

  Rajd przez bezdroża Maroka

  Fech fech – bardzo drobnoziarnisty, podobny do pyłu piasek powstały na skutek erozji skał wapiennych oraz gliny. Powszechnie występuje w rejonie Sahary, czyniąc duże jej połacie niedostępnymi dla większości pojazdów mechanicznych. Tyle encyklopedia.

  Wizja piasku, którego nazwa przewijała się we wszystkich możliwych relacjach z pustynnych rajdów terenowych, rozpalała moją wyobraźnię przynajmniej przez dwie dekady. W końcu nadszedł czas, by posmakować go (dosłownie) w naturze…

 • Afryka Namibia
  Elżbieta i Piotr Hajduk
  Zdjęcia: Piotr Hajduk

  Życie zagrzebane w piasku

  Sawanna aż po horyzont. Stada zebr i antylop skubią wyschniętą trawę. Za krzakiem akacji widać szyję żyrafy. Czy to Serengeti? Wysokie wydmy mienią się odcieniami pomarańczy i ochry, wiatr przesypuje piasek i pustynia śpiewa. A może to Sahara? Na plaży rdzewieje przewrócony wrak statku, mewy szybują nad wzburzonym morzem… Nie, to pustynia Namib, od której swoją nazwę wzięła Namibia. Spalony słońcem kraj na południu Afryki. Jest tu wszystko – nieskażona przyroda i wymarły las, rwące rzeki i bezwodna pustynia, skaliste góry i malownicze wybrzeże oceanu. Są miasta, jakby przeniesione z Europy, i bezludne przestrzenie pełne dzikich zwierząt – słoni, antylop, lwów. Są biali potomkowie dawnych kolonizatorów i czarne tubylcze plemiona – Bantu, Herero, Himba. Namibia – jedno państwo, a tyle światów!

 • Afryka Namibia
  Wojciech Łukasiewicz
  Zdjęcia: Roman Rojek

  Butterbrötchen i czerwona kapusta

  Fragmenty listu do siostrzenicy

  Cieszę się, że Cię namówiłem. Teraz, chyba za karę, mam Ci zaplanować dwutygodniowe wakacje. Tobie i Twojemu narzeczonemu. Furę, jak mówisz, wypożyczycie sobie na lotnisku. W programie ma być wszystko, co najważniejsze. Samodzielnie, nie w stadzie turystów. Żebyście mogli, we dwoje, zostać na dłużej tam, gdzie jest pięknie i nie musieli pędzić za panem kierownikiem wycieczki. Rozumiem, młodość.
  A ja mam usiąść nad mapą i wytyczyć trasę. Duża ta mapa, w końcu Namibia jest prawie trzy razy większa od Polski. Nie ma cudów, nie da się zobaczyć wszystkiego. Umówmy się, że odpuścicie sobie miejsca trudno dostępne i najbardziej odległe. W końcu nie można spędzać wakacji tylko za kierownicą. I po drugie: żadnego folkloru, żadnych pseudoetnograficznych wizyt we wioskach ludów San czy Himba, bo to nie są małpy na wybiegu. Takie zwiedzanie to praktyka obustronnie upokarzająca. Nawet bardziej, pożal się Boże, „turystę”.

 • Afryka Namibia
  Anna Olej-Kobus
  Zdjęcia: Anna Olej-Kobus Zdjęcia: Krzysztof Kobus

  Dzień z buszmenami

  Jadąc do Namibii wiedzieliśmy, że nie mamy szansy na zobaczenie dzikich plemion Buszmenów. Po prostu takie już nie istnieją. Dziś stopień autentyczności wiosek w dużej mierze zależy od tego, czy na potrzeby turystów schowane są plastiki i zachodnie ubrania. Chociaż… przygotowując się do wyprawy do Namibii trafiałam w sieci na zdjęcia Buszmenów w tradycyjnych strojach – myśliwych czających się z łukiem na zwierzynę, półnagie kobiety tańczące wokół ogniska. – Farciarze – myślałam o autorach fotografii. – Ciekawe ile tygodni czekali, by zrobić to zdjęcie… Jeszcze nie wiem, że zrobienie takich zdjęć jest banalnie proste, trzeba tylko wykupić odpowiedni pakiet zwiedzania wioski.

 • Afryka Namibia
  Hanna Libura
  Zdjęcia: Hanna Libura

  Ludzie ochrą malowani

  HIMBA, NOMADZI NAMIBII

  Kaokoland to górzysta, półpustynna kraina w Namibii, rozciągająca się pomiędzy okrytym złą sławą grobowca statków Szkieletowym Wybrzeżem a księżycowym krajobrazem Damaralandu. Na północy sięga aż po Angolę, gdzie graniczna rzeka Kunene tworzy malownicze wodospady Epupa. Ta niezbyt gościnna ziemia jest ojczyzną nomadów Namibii – ludu Himba.

 • Afryka Namibia
  Krzysztof R. Mazurski
  Zdjęcia: Krzysztof R. Mazurski

  Naskalna sztuka Namibii

  Namibia. Co może tu zwabić zmanierowanych już często „znawców” greckich i rzymskich starożytności, egipskich czy meksykańskich piramid? Konkurencyjnych zabytków architektury tu nie ma, ale za to jest jakże wspaniała przyroda. Zwłaszcza walory geologiczne tej części Afryki należą do najciekawszych na świecie.
  Tu bowiem można poznać fragmenty pierwotnej pokrywy kontynentalnej, zwanej Pangeą, zbudowanej z twardych skał krystalicznych prekambru (ponad 500 mln lat). Od permu (około 280 mln lat temu) zaczęła on pękać i rozsuwać się, tworząc pod koniec triasu (około 200 mln lat) między innymi prakontynent Gondwana. Ale i on dalej rozpadał się, aż do trzeciorzędu.

 • Afryka Nigeria
  Krzysztof Błażyca
  Zdjęcia: Krzysztof Błażyca

  Czarownicy i kaznodzieje

  Tej nocy w Uduophori ludzie wyganiali demony. Bębny i krzyki z pobliskiego zboru ucichły dopiero przed piątą nad ranem. – Ja tam nie pójdę – powiedziała nastoletnia Gloria. Później dowiedziałem się, że ją też dręczą duchy. Jej ciało wykręca się wtedy, a dziewczyna krzyczy nienaturalnie. Trwa to już od kilku miesięcy…

   

  Uduophori to mała wioska w buszu, na południu Nigerii. Wyganianie demonów to tutaj rytuał powszedni. Podobnie jak fetysze z ludzkiego ciała, których „nie dotykaj, bo umrzesz lub spotka cię nieszczęście”. Równie powszechne jest przekonanie, że kapłan dżu-dżu potrafi w jednej chwili być we wsi i w odległym o 600 km Lagos.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk