Darmowe archiwum / Afryka

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Afryka Rwanda
  Maciej Jaworski
  Zdjęcia: Fryderyk Jaworski

  Kraj tysiąca zakrętów

  Przed dziesięciu laty gościłem w Polsce znajomego Rwandyjczyka. Objeżdżaliśmy klasyczny tour de Pologne, gdy w pewnym momencie zapiał z zachwytu: – Ależ prosta droga! – Prosta, a jaka ma być, skoro jesteśmy na Mazowszu – odpowiedziałem w niezrozumieniu. Od siedmiu lat jeżdżę po rwandyjskich drogach i zaczynam rozumieć ów zachwyt.

  Niektórzy nazywają ten kraj regionem tysiąca wzgórz. Jan Paweł II sparafrazował to sformułowanie. Przybywając tu jako pielgrzym, powiedział, że Rwanda jest krajem tysiąca problemów, ale i tysiąca rozwiązań. Mnie zaś od jakiegoś czasu ten kraj odsłania się jako kraina tysiąca zakrętów. Przemierzając Rwandę z północy na południe i ze wschodu na zachód, już ich nie liczę, ale jeszcze jestem ciekaw, jaka niespodzianka pojawi się za kolejnym.

 • Afryka Rwanda
  Dariusz Rosiak
  Zdjęcia: Dariusz Rosiak

  Spokój i postęp pod falistą blachą

  W Afryce każdy ma taką dziurę na jaką zasługuje. Legendarną dziurę na drodze do Onitshy opisał w „Hebanie” Ryszard Kapuściński – wokół niej powstały centrum biznesu i życia towarzyskiego, hotel i nowe miejsca pracy. Moja dotychczas najgłębsza dziura afrykańska jest znacznie skromniejsza, znajduje się w stolicy Mali Bamako i jest nią rynsztok. W Bamako rynsztoki mają po dwa metry głębokości, na ich dnie zalega lepka breja złożona ze śmieci, brudnej wody, ludzkich i zwierzęcych odchodów, naniesiona tam przez lata. W coś takiego wpadłem w styczniu ubiegłego roku, po meczu reprezentacji Mali i Angoli w Mistrzostwach Afryki rozgrywanych wtedy właśnie w Angoli. Do 79 minuty Mali przegrywało 0:4, po czym strzeliło 4 bramki. Obejrzałem ten niezwykły mecz w telewizji w towarzystwie miejscowych, potem wyszedłem na ulicę, żeby sfotografować radość kibiców. Sam tak się rozentuzjazmowałem, że wpadłem do rynsztoka i porządnie się poobijałem.

 • Afryka Rwanda
  Alicja Kafarska
  Zdjęcia: Roman Rojek

  Rodzina z WIRUNGA

  Przyjeżdżamy do Rwandy goniąc za marzeniami o spotkaniu filmowych‚ goryli we mgle. Będąc w sercu Afryki pokonujemy bezdroża, zmagamy się z własnymi słabościami, a wszystko po to, aby po kilkunastogodzinnej wędrówce stanąć wreszcie oko w oko z prawdziwym władcą Gór Wirunga – gorylem górskim (Gorilla beringei beringei). Tak przynajmniej było ze mną. Położoną w strefie środkowoafrykańskich rowów tektonicznych Rwandę, równą około 9 proc powierzchni Polski, zwykle określa się mianem „krainy tysiąca wzgórz”, a znajdujące się w jej granicach Góry Wirunga, ostatnim bastionem goryli górskich na Ziemi. Jeszcze nie tak dawno toczyła się tu najkrwawsza wojna domowa kontynentu afrykańskiego, będąca w istocie ludobójstwem. Na szczęście od kilkunastu lat głównym problemem stała się tu ochrona dzikiej przyrody, bo to ona właśnie jest teraz zagrożona najbardziej.

 • Afryka Senegal
  Magdalena i Mirosław Osip-Pokrywka
  Zdjęcia: Magdalena i Mirosław Osip-Pokrywka

  Reggae mimo wszystko

  Ten zachodni kraniec Afryki rozbrzmiewa rytmami reggae, a każdy Senegalczyk ma duszę artysty. Trudna kolonialna przeszłość, handel niewolnikami ani obecna bieda i bezrobocie nie przyćmiły jego pogodnego oblicza. Może właśnie dlatego Senegal całkiem zawrócił nam w głowie.

  Rekinów nie jadamy. Ale łowimy je na sprzedaż do Gambii, Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej – tak Lama, chłopak, którego poznajemy w Cap Skirring, nadmorskim kurorcie na południu Senegalu, objaśnia nam zwyczaje tutejszych rybaków. – Złowione ryby trafiają wprost do garnka albo do suszenia. Dopiero wysuszone idą na eksport. W takich temperaturach nie ma innej rady. Na chłodnie nie mamy pieniędzy.

 • Świat w obiektywie Senegal
  Bartosz Budrewicz
  Zdjęcia: Bartosz Budrewicz

  Wrota Afryki

  Dakar, stolica Senegalu, to wiecznie zapracowane miasto z dziesiątkami banków i międzynarodowych organizacji. Wrota zachodniej Afryki. Miasto ambitne, błyskawicznie rozwijające się, choć z typowymi dla tej części świata problemami.

  Przedmieścia Dakaru. Sprzedawczyni orzeszków ziemnych czeka na klientów.

 • Afryka Senegal
  Krzysztof R. Mazurski
  Zdjęcia: Krzysztof R. Mazurski

  Wyblakła perła

  Saint Louis

  Nie chodzi tu o wielkie miasto nad Zatoką Meksykańską ani o żadne inne z wielu o tej nazwie, ale o to rozłożone u ujścia rzeki Senegal, tuż przy granicy Mauretanii z państwem Senegal, po stronie tego drugiego. To najbardziej na zachód wysunięta część kontynentu afrykańskiego, stąd też termin Afryka Zachodnia, który jeszcze do końca lat sześćdziesiątych minionego stulecia obejmował rozległe kolonialne posiadłości Francji. Dziś oznacza tylko region geograficzny.

 • Afryka Somaliland
  Roman Husarski
  Zdjęcia: Roman Husarski

  W kraju, którego nie ma

  Ten kraj, który odłączył się od Somalii w 1991 roku i stworzył dość sprawne struktury państwowe, nie istnieje na mapie świata. To niesamowite, ale nawet tutaj są użytkownicy serwisu couchsurfing.

   

  Portal couchsurfing umożliwił nam poznanie nowych ludzi oraz nocleg, czyli dywanik, na którym rozłożyliśmy śpiwory. W całym Somalilandzie było zaledwie dwóch couchsurferów, którzy mieli opisane profile. Pierwszy mi nie odpowiedział, ale Abdi tak. To po jego zapewnieniu, że Somaliland jest bezpieczny, wyruszyliśmy w drogę. Nie obyło się jednak bez „przygody”. Nasz autobus stał się ofiarą bandytów. Od nas wprawdzie nic nie chcieli, ale pobili jednego z pasażerów i wymusili haracz od innych. Byli obszarpani, ale uzbrojeni w karabiny.

 • Świat w obiektywie Sudan
  Jakub Śliwa
  Zdjęcia: Jakub Śliwa

  Skarby Sudanu

  Zniechęca brak wody, prądu, utwardzonych dróg oraz regularnej komunikacji. Do tego choroby tropikalne. Region nękany jest konfliktami plemiennymi, a tereny przygraniczne pustoszone są przez uzbrojone bojówki. A jednak podróżowanie po tym kraju sprawia przyjemność. Tam liczy się bezinteresowna gościnność. Ludzie są prawdziwym skarbem Sudanu i dla nich warto tam pojechać.

 • Afryka Sudan
  Jędrzej Czerep

  Wyborcza gorączka

  Największe państwo czarnej Afryki na pięć liter? Miłośnicy krzyżówek będą musieli zmienić przyzwyczajenia – tym krajem nie będzie już Sudan, który na naszych oczach rozpada się na dwoje. Juba do niedawna była tylko senną afrykańską mieściną, a wkrótce zostanie najmłodszą stolicą świata.

  Santino, dwudziestoletni student, tłumaczył mniej zorientowanym, jak prawidłowo złożyć kartę do referendum. Nie w poprzek, tylko wzdłuż, inaczej świeży tusz z rubryki „separacja” mógłby, wbrew intencjom wyborców, poplamić rubrykę „jedność” i głos byłby źle odczytany. Na plebiscyt, który pozwoli czarnym Sudańczykom z Południa oddzielić się od arabskiej Północy, mieszkańcy tego regionu czekali 50 lat!

 • Afryka Sudan
  Błażej Mikuła
  Zdjęcia: Błażej Mikuła

  Zapomniana wojna

  Ten piękny kraj jeszcze niedawno był całkowicie ogarnięty wojną domową, trwającą od ponad dwudziestu dwóch lat. Zginęło dwa miliony ludzi, a kolejne cztery uciekło w poszukiwaniu schronienia w obozach uchodźców w Czadzie, Ghanie, Kenii i Etiopii. Południowy Sudan wciąż jednak cierpi z powodu wojny. Zabójcami są głód, choroby oraz nadal toczące się walki. Mało kto na świecie o tym pamięta…

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk