Darmowe archiwum / Afryka

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Afryka Suazi
  Roman Rojek
  Zdjęcia: Jolanta Rojek

  Gdzie trawa wciąż odrasta

  – Wystarczyłby dwugodzinny najazd, zajęcie lotniska i ogłoszenie referendum z jednym pytaniem: „Jesteś za monarchią czy demokracją?” – nasz czarnoskóry przewodnik i kierowca nie mają wątpliwości. Oni wiedzą, jaki byłby – gdyby spytać o to lud – los ostatniej monarchii absolutnej w Afryce, czyli graniczącego z RPA i Mozambikiem – Królestwa Suazi.

  Już ponad tydzień podróżujemy razem po RPA. Teraz, chcąc dostać się do Swazilandu, utknęliśmy na przejściu granicznym Ngwenya Oshoek. Stąd już tylko niecałe 30 kilometrów dzieli nas od Mbabane, stolicy dziwnego państwa o powierzchni mniejszej o połowę od województwa mazowieckiego.

 • Afryka Tanzania
  Robert Gondek
  Zdjęcia: Robert Gondek

  Przywitanie z Afryką

  Tanzania to kraj, od którego wiele osób zaczyna swoją przygodę z Afryką. Odwiedzając go, możemy zdobyć Kilimandżaro, zobaczyć wspaniałe parki narodowe, poznać życie Masajów, Buszmenów, Sonjo, Chagga, Kuria i wielu innych plemion. No i odpocząć na przepięknych plażach Zanzibaru.

   

  Wypełniam wniosek wizowy. Robią mi zdjęcie, zostawiam odciski palców. W paszporcie ląduje pieczątka i wiza, a w kasie celników 50 dolarów. Karibu Tanzania! Joseph czeka na mnie z kartką i napisem: „Karibu Kaka Gerber”. Jambo Joseph! Nie widzieliśmy się półtora roku od czasu wspólnego wyjazdu do Nepalu. Czuję się jak w domu. Czerwona afrykańska ziemia. Przyjemne ciepło. Dookoła kwitnące na fioletowo drzewa dżakarandy.

 • Afryka Tunezja
  Julia Michalczewska
  Zdjęcia: Julia Michalczewska

  Jaśminem pachnąca oliwą płynąca

  Z lazurową wodą wybrzeża kontrastuje pustynny kolor piasku na wyspie. Na nim usiane tysiące małych domków niczym kostki białego cukru rozrzucone na brązowym. Gdzieniegdzie widać wyblakłe gaje oliwne. Lądujemy na Dżerbie. Wyspie u wrót Sahary.

  Słońce już wstało, więc miłym zaskoczeniem po wyjściu z lotniska jest rześki powiew wiatru i… głośno rozbrzmiewające, skutecznie budzące rytmy. Kilku mężczyzn ubranych w ludowe stroje gra energiczną i wyjątkowo wpadającą w ucho muzykę. Do tego dochodzi odurzający zapach jaśminu (narodowego kwiatu Tunezji), który wręczają nam panie z biura podróży. Witamy na Dżerbie – największej wyspie w południowej części Morza Śródziemnego.

 • Afryka Tunezja
  Joanna Lewandowska
  Zdjęcia: Joanna Lewandowska

  Oaza spokoju

  Latem bywa tak gorąco, że turyści przybywający do Kartaginy wolą zostać w autokarze, niż podziwiać starożytne ruiny, dla których przyjechali. Wysokim temperaturom towarzyszy wilgotność przekraczająca 95 procent. O wiele przyjemniej jest poza sezonem.

  Zwiedzamy stolicę Tunezji, robiąc jednodniowy przystanek w drodze na Dżerbę. Naszym przewodnikiem jest Ali, który studiował we Wrocławiu i świetnie mówi po polsku. Jest zachwycony, że może nam towarzyszyć, bo jeszcze nigdy nie oprowadzał zagranicznych gości o tej porze roku, bez tłoku i pośpiechu.

 • Afryka Tunezja
  Jerzy Haszczyński
  Zdjęcia: Jerzy Haszczyński

  Mój brat obalił dyktatora 2

  Mohamed Bouazizi, biedny sprzedawca warzyw i owoców z tunezyjskiego Sidi Bu Zajd, 4 stycznia 2011 roku zmarł od poparzeń wywołanych przez samopodpalenie. Nie upłynął miesiąc, a tunezyjski producent Tarak Ben Amar zapowiedział, że nakręci film o tym bohaterze pierwszej arabskiej rewolucji. Kilka dni wcześniej mer Paryża Bertrand Delanoë obiecał, że we francuskiej stolicy ulica czy plac dostaną imię Bouaziziego. W Sidi Bu Zajd główna ulica, przy której się podpalił, wówczas już nosiła jego imię. Teraz takich ulic są na świecie dziesiątki.
  Kilka miesięcy później o Bouazizim, upokorzonym przez lokalne władze człowieku, który walcząc o godność rozpalił rewolucję, mówił Barack Obama w przemówieniu do świata arabskiego. Wspominali go i inni wielcy. O żadnym prostym muzułmaninie nie powiedziano tak dużo, tak szybko, tak dobrze.

 • Afryka Tunezja
  Krystyna i Aleksander Rabij
  Zdjęcia: Krystyna i Aleksander Rabij

  Miasto Karawana

  Tam gdzie Okba zszedł z rumaka

  W 670 roku uczeń proroka Mahometa – Okba ibn Nafi, po raz trzeci w ciągu ostatnich 25 lat, ruszył przeciwko niewiernym na czele swej 15-tysięcznej armii. Nagle jego koń zgubił podkowę. Okba zszedł z rumaka i pochylił się, by ją podnieść. Zamiast podkowy zobaczył źródełko, a pod powierzchnią wody złoty kielich. Ten sam, który kilka lat wcześniej zaginął w Mekce! Okba, w obliczu prawdziwego cudu, postanowił zaprzestać walki z niewiernymi, a w miejscu odnalezienia skarbu wybudować pierwszą arabską stolicę w Afryce Północnej.

 • Afryka Tunezja
  Michał Kochańczyk
  Zdjęcia: Michał Kochańczyk

  Powrócisz tu

  Dżerba

  Z okien samolotu turysta zobaczy otoczoną turkusowym morzem wyspę, pokrytą bujną roślinnością, poprzecinaną piaszczystymi drogami, prowadzącymi do gospodarstw rolnych, gajów oliwnych i pól a nawet winnic. To Dżerba.

  Według legendy była pierwowzorem Wyspy Lotofagów na którą w długiej drodze do Itaki zawinął Odyseusz wraz z towarzyszami. Żeglarze nie chcieli stąd ruszać w dalszą drogę. Ta największa wyspa Afryki Północnej, położona kilka kilometrów od lądu, w zatoce Mała Syrta, znana jest na całym świecie z piaszczystych plaż i klimatu, który sprawia, że nawet zimą jest tu ciepło.

 • Afryka Tunezja
  Michał Kochańczyk
  Zdjęcia: Michał Kochańczyk

  Gdzie piasek śpiewa

  Mało kto dzisiaj pamięta, że nadana Tunezji przez Rzymian nazwa Ifrikija, wymawiana później przez Arabów jako Afrikija, została przeniesiona na nazwę całego afrykańskiego kontynentu.

  Tunezja szczyci się przeszło trzema tysiącami lat historii, podczas której była poddawana wpływom różnych cywilizacji. Swoje okresy świetności mieli tutaj Berberowie, Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie. Wandale, Bizantyńczycy, Arabowie, Fatymidzi, Hafsydzi, Turcy osmańscy, Francuzi. W czasie drugiej wojny światowej do Tunezji wkroczyli Niemcy, których wojska zostały przegonione przez armie amerykańską i angielską. Dopiero w 1956 roku uzyskała niepodległość.

 • Afryka Tunezja
  Michał Kochańczyk Paweł Szkołut
  Zdjęcia: Michał Kochańczyk Zdjęcia: Krzysztof Mania Zdjęcia: Paweł Szkołut

  Barwy na piasku

  Wtopić się w ekscytujący koloryt tej krainy, zobaczyć berberyjskie wioski, gaje palmowe, miejskie ogrody, rzymskie ruiny, islamską architekturę, odpocząć w malowniczych kafeteriach, w których podają herbatę i kawę w takiej formie, jak to było przed wiekami, gdzie mężczyźni palą sziszę – fajkę wodną, grają w karty lub w domino. Poczuć różnorodność ulicy, pełnej zgiełku i gwaru kupców sprzedających kolorowe chusty i dywany. Usłyszeć przenikliwy głos muezina wzywający do modlitwy. W Tunezji.

 • Afryka Tunezja
  Michał Kochańczyk
  Zdjęcia: Michał Kochańczyk

  Pustynne wyzwanie

  Większości polskich turystów Tunezja kojarzy się z beztroskim wypoczynkiem na nagrzanych słonecznych, rozległych, piaszczystych plażach, gdzie można dowoli zażywać kąpieli w ciepłej wodzie i cieszyć oczy widokiem błękitnego, bezchmurnego nieba. Ale ten kraj z bogatą kulturą, ciekawą historią i egzotyczną roślinnością ma także coś dla tych, którzy lubią smak przygody.

  Gdy zaczniemy się przygotowywać do wyjazdu, zwrócimy uwagę w materiałach kartograficznych Tunezji na wielkie jeziora, które tylko na mapie są niebieskie. Szott el-Dżerid (Chott el Djerid) to 6500 kilometrów kwadratowych zasolonej równiny znajdującej się w centralnej Tunezji.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk