Darmowe archiwum / Ameryka Północna

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Ameryka Północna Kanada
  Kamila Kielar
  Zdjęcia: Kamila Kielar

  Opowieści zagrzebane w śniegu

  Mało kto zyskał tyle na gorączce złota co Jack London. Bo w czasach największego w historii świata szaleństwa połączonego z chciwością i marzycielstwem sprytni doskonale wiedzieli, że to nie na kruszcu się zarabia. Z pełnymi kieszeniami zostawali więc hotelarze, właściciele saloonów i domów publicznych, a także prostytutki, oszuści i mordercy. I Sknerus McKwacz, rzecz jasna. Natomiast pisarz Jack London wygrał najwięcej – nieśmiertelność. Ironia gorączki złota nad Klondike w samej końcówce XIX w. polegała na tym, że aby dostać się w okolice Dawson City, gdzie trójka pionierów dorobiła się – dosłownie – worków złota, trzeba było spędzić rok w drodze, a gdy większość już tam dotarła, gorączka stała się co najwyżej jedynie podwyższoną temperaturą. Wędrówka zajmowała tyle czasu z kilku powodów. Przede wszystkim wedle przepisów każdy musiał mieć ze sobą zapas jedzenia na rok.

 • Ameryka Północna Kanada
  Agnieszka Borkowska
  Zdjęcia: Agnieszka Borkowska

  Przyjazna metropolia

  Na Pearson International Airport w Toronto witają mnie czerwone liście klonowe na statecznikach samolotów Air Canada. Symbol klonowego liścia odnajduję przez następne dwa tygodnie wszędzie: na flagach, butelkach z syropem klonowym, a nawet wplecione w logo restauracji McDonald’s.
  Początki Toronto sięgają XVIII wieku, kiedy ziemia nad jeziorem Ontario została zakupiona przez koronę brytyjską od plemienia Mississauga i założono Town of York. W 1834 roku York otrzymał prawa miejskie pod nazwą Toronto. Znaczenie tej nazwy jest tematem dyskusji, zaś najpopularniejsza z hipotez, autorstwa historyka Henry’ego Scaddinga, zakłada, że słowo pochodzi z języka plemienia Huronów i oznacza „wielu ludzi” albo „miejsce spotkań”. Zważywszy, że w Toronto spotykają się rozliczne grupy etniczne i kulturowe, jest to interpretacja dość wiarygodna i trafna.

 • Ameryka Północna Kanada
  Katarzyna Kaczorowska
  Zdjęcia: Katarzyna Kaczorowska

  Miasto do życia

  Vancouver

  Zaczątkiem Vancouver był powstały przed 1830 rokiem Fort Langley. Miasto zaczęło się rozwijać w ostatnich latach XIX wieku, po doprowadzeniu do oceanu kolei transkanadyjskiej. Nazwę zawdzięcza Georgyeowi Vancouverowi, oficerowi marynarki brytyjskiej, który sto lat wcześniej sporządzał mapy tamtejszych wybrzeży.

 • Ameryka Północna Kuba
  Adam Kwaśny
  Zdjęcia: Adam Kwaśny

  Jubilatki Michała Anioła

  Trinidad de Cuba, kolonialne miasto w prowincji Sancti Spiritus, leży pomiędzy górami Escambray i plażami Morza Karaibskiego. Domy, utrzymane zazwyczaj w niebieskich i pomarańczowych barwach, mają szerokie, drewniane bramy i ozdobnie kute kraty w oknach. Plaza Mayor – główny plac miejski, jest gotową scenografią do romantycznych zdjęć. Pewnie dlatego często można tu zobaczyć białe parasolki, którymi osłaniają się młode dziewczyny wystrojone w koronkowe suknie. Każdej towarzyszy liczna rodzina i fotograf. Yenisey ubrana w czerwoną krynolinę, świetnie radzi sobie przed obiektywem. Jak gdyby w swoim piętnastoletnim życiu nie robiła nic poza ćwiczeniem min i gestów kobiet z towarzystwa. Na co dzień jest hałaśliwą dziewczyną w znoszonych sukienkach i rozdeptanych klapkach, które najchętniej zrzuca, aby biegać boso po kamienistych uliczkach Trinidadu. 

 • Ameryka Północna Kuba
  Cezary Kochan
  Zdjęcia: Cezary Kochan

  Fiesta Santa Barbara

  Santeria. Szamani w kraju Fidela

  Wszystko zaczęło się w… Mongolii. Na targowisku w Ułan Bator zobaczyłem człowieka w kolorowej koszulce z napisem „Mexico”. Okazało się, że nie jest Meksykaninem, lecz attaché ambasady kubańskiej w Mongolii. Gdy się rozstawaliśmy, José rzucił kurtuazyjnie: – Gdybyś był kiedyś na Kubie, wpadnij do mnie do Hawany. Ja za dwa miesiące wracam do kraju.

  Cztery miesiące później rozglądam się po jego mieszkaniu w centrum Hawany. Moją uwagę przykuwa wiszący na ścianie obrazek – postać czarnej kobiety, ubranej w długą białą szatę, nad głową aureola z gwiazd.
  – Kto to? – pytam.
  – To taka kubańska święta. Ten obrazek dostałem od znajomego, który jest wtajemniczony w misteria santerii.

 • Ameryka Północna Kuba
  Ewa Anielska Joanna Bek Joanna Fidos
  Zdjęcia: Joanna Bek Zdjęcia: Joanna Fidos

  Czary wszystkie

  KUBA

  „Ludzkie oczy do tej pory nie ujrzały tak pięknej ziemi” – powiedział Krzysztof Kolumb, przybijając do wyspy w 1492 roku. Radośni ludzie, dziewicza przyroda, gorąca muzyka i słońce, które zdaje się tu nigdy nie zachodzić. Niepowtarzalny klimat wyspy przyciąga turystów z całego świata.

  Turysta jest po to, aby pomagać Kubańczykom – powiedziała nam Esther, nauczycielka z wiejskiej szkoły podstawowej w Vińales w regionie Pińar del Río, jednym z najpiękniejszych na wyspie. Rzeczywiście, Kuba żyje z turystyki. Na grupy turystów, głównie z Kanady i Niemiec, czekają luksusowe hotele w kurortach takich jak Varadero czy Playa Guardalavaca, do których Kubańczycy nie mają wstępu.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Anna Książek
  Zdjęcia: Anna Książek

  Gorące Boże Narodzenie

  Jak pisał Evelyn Waugh: „Fascynacja Meksykiem bierze się z pobudzenia przezeń wyobraźni. Tu wszystko może się zdarzyć i niemal wszystko się już zdarzyło”. Udaję się do Meksyku w grudniu, aby poczuć atmosferę Bożego Narodzenia. Meksyk to drugi po Brazylii kraj o największej liczbie katolików – gdy mówię, że jestem z Polski, od razu jestem kojarzona z Janem Pawłem II. Miasto Meksyk wita mnie iluminacją. Na zócalo (rynku) stoi gigantyczna choinka, oczywiście z logo Coca-Coli, bo Meksyk jest jednym z kluczowych rynków sprzedaży tego napoju. Większa część zócalo (a jest to największy plac na świecie, o wymiarach 220×240 metrów) została przeznaczona na lodowisko. Feeria kolorów oszałamia, do tego głośna muzyka i tłumy.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Anna Książek
  Zdjęcia: Anna Książek

  Więcej czasu niż życia

  Wracam do Meksyku po czterech latach. Poszukuję autentyczności, ciekawych ludzi i oczarowań kulinarnych. Tym razem nie podróżuję śladem dawnych kultur, bardziej interesuje mnie przyroda, ale w Meksyku każdy kamień to historia. Ochoczo odwiedzam pozostałości ciekawych czasów. Ile jeszcze ruin czeka na odkrywców?

   

  Ląduję w Mexico DF (Distrito Federal). Miejski zgiełk, hałas, pędzący ludzie – miasto Meksyk liczy 20 milionów mieszkańców. Próbuję wyobrazić sobie świat przed pięciuset laty, gdy w 1519 roku Hernan Cortes odkrył Tenochtitlan, stolicę imperium azteckiego, które z czasem zmieniło nazwę na Mexico. Zbudowane zostało na wysokości ponad 2000 m n.p.m., na dnie osuszonego jeziora.

 • Czarne Strony Świata Meksyk
  Krystyna Słomka
  Zdjęcia: Krystyna Słomka

  Toksyczne Mexico City

  Trujące chemikalia zawarte w powietrzu sprawiają, że każdego roku umiera cztery tysiące mieszkańców stolicy Meksyku. Miejscowa Komisja Praw Człowieka oceniła poziom zanieczyszczeń jako „naruszający ludzkie prawo do życia w zdrowym środowisku”.

  Negatywny wpływ toksycznego powietrza objawiający się osłabieniem, zawrotami głowy czy przyspieszeniem akcji serca odczuwają głównie turyści z dolegliwościami dróg oddechowych lub układu krążenia. Alergicy zaś i astmatycy borykają się z pieczeniem oczu, łzawieniem, dusznościami, a nawet kłopotami z oddychaniem.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Paulina Kańska
  Zdjęcia: Paulina Kańska

  Kaskaderzy z Acapulco

  Używając przywilejów blondynki w starciu z tutejszymi macho, a łokci wobec płci pięknej, dopchałam się do samej barierki. Staliśmy na wzgórzu z widokiem na wysokie urwisko. Raptem hałaśliwy tłum ucichł i rozstąpił się, umożliwiając przejście bosym chłopakom w kąpielówkach…

   

  Współczesne Acapulco zaprojektowano tak, aby turysta raczej nie opuszczał terenu hoteli. Niech spędza noc w objęciach drink-baru, a za dnia wypoczywa w chłodzie ogromnego apartamentu lub w niebieskiej wodzie basenu z widokiem na ocean. Fiesta mexicana, salsa, pokazy laserowych świateł i dużo tequilli… Pięciogwiazdkowe wieżowce piętrzą się wzdłuż plaż, upajając gości przepychem oferowanych usług.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk