Darmowe archiwum / Ameryka Północna

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Ameryka Północna Meksyk
  Jerzy R. Suchocki
  Zdjęcia: Jerzy R. Suchocki

  Złote wybrzeże Pacyfiku

  Na uboczu krwawej wojny pomiędzy narkotykowymi kartelami a wojskiem i policją Meksykanie zażywają relaksu na Costa Dorada, wyczekując nadpłynięcia wielorybów.

  Grudzień. Puerto Vallarta w meksykańskim stanie Jalisco. Czuję się zdecydowanie nieswojo.
  Przede mną rozchylony pysk kajmana i beznamiętny wzrok, niewykazujący oznak życia.
  – Drzemie czy coś kombinuje? – pytam Maríę Morfin Otero, dyrektorkę Instytutu Dziennikarstwa, która oprowadza mnie po Centro Universitario de la Costa zajmującym się badaniami oceanograficznymi Pacyfiku.
  – Pewnie jedno i drugie – odpowiada z uśmiechem. – Ma na imię Gustavo. Zawsze gdzieś się włóczy, ale jak na razie nikogo nie skonsumował. Mało przekonujący argument w obliczu trzymetrowego potwora. Kiedyś może nastąpić ów pierwszy raz.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Krystyna Słomka
  Zdjęcia: Krystyna Słomka

  Żywe cienie starych bogów

  Pierwszy dzień listopada mieliśmy spędzić wśród Indian Tzotzil. Mijając tablicę z nazwą wioski i informacją o zakazie używania w niej aparatów fotograficznych, zbliżaliśmy się do strefy świata naznaczonego piętnem wyginięcia.

  Dochodziło południe, gdy stanęliśmy na skraju wioski. Z kierunku, gdzie miał znajdować się cmentarz, dobiegały dźwięki wesołej muzyki, jaką słyszy się na meksykańskich fiestach.
  Cmentarz leżał w niewielkim obniżeniu, otoczony resztkami bielonego muru. Był nieduży i w porównaniu z innymi wyglądał bardzo ubogo. Nie było na nim jaskrawo kolorowych nagrobków, w całym Meksyku przed Świętem Zmarłych zawsze świeżo malowanych, a z okazałej niegdyś kaplicy ostała się tylko ściana frontowa. Schowawszy sprzęt fotograficzny, czujni i w milczeniu zeszliśmy między groby.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Hanna Libura
  Zdjęcia: Hanna Libura

  Wielki Tydzień w Taxco

  Tradycja żywa

  Taxco – malownicze miasto na południowy wschód od Meksyku w stanie Guerrero. Turystom znane jest przede wszystkim z pięknej kolonialnej architektury oraz srebrnych wyrobów. Zwykle jest to przystanek na drodze Mexico – Acapulco. Praktycznie w każdej kamieniczce znajduje się sklep z wyrobami ze srebra. Złoża srebra znane były już Aztekom. Hiszpanie ponownie otworzyli kopalnie tego kruszcu na początku XVIII wieku.

  To malownicze miasto przyciąga turystów także w okresie Wielkiego Tygodnia (Semana Santa). Uroczystości pasyjne w całym Meksyku są niezwykle podniosłe. W Taxco słyną z procesji biczowników.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Roman Warszewski
  Zdjęcia: Roman Warszewski

  Ludzie orły szybują ku ziemi

  WIERZĄ, ŻE TYLKO DZIĘKI TEMU ISTNIEJE WSZECHŚWIAT

  Zanim ich ujrzysz, najpierw słychać muzykę. Muzykę fletu. Powolną, wijącą się, przenikliwą. Jakby docierającą z daleka, gdzieś z drugiej strony, nie wiadomo skąd. To muzyka, która przykuwa uwagę i hipnotyzuje. Jeśli znajdziesz się w jej zasięgu, nie możesz się od niej uwolnić. Ona przyciąga do siebie: jak raz pochwyci, już Cię łatwo nie wypuści. Jest jak odurzający napój. Jak wzrok kobry, jak otchłań…

 • Ameryka Północna Meksyk
  Katarzyna Gapska

  Zmarli wracają na ucztę

  Mieszkańcy Ameryki Centralnej lubią świętować. Rodzinnie, kolorowo, tańcząc i śpiewając przez wiele dni. El Día de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych, to jedna z najlepszych okazji do hucznych zabaw i festynów. W Meksyku w tym dniu urządzane są biesiady i maskarady, w Gwatemali odbywa się wyścig konny ku czci zmarłych dzieci, a tym, którzy odeszli puszcza się latawce.
   

  MEKSYK

  Już na dwa tygodnie przed Świętem Zmarłych mieszkańców Meksyku ogarnia przedświąteczna gorączka. Nastrój przygotowań zupełnie nie przypomina czasu zadumy w Polsce. Meksyk pod koniec października przyobleka radosne barwy kwiatów cempas chil, pachnie ciastem, czekoladą i kadzidłami.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Roman Warszewski
  Zdjęcia: Roman Warszewski

  Fotografia sprzed... pięciuset lat

  Tajemnica z Guadalupe

  Bryła świątyni wynurza się spośród skąpo porośniętych wzgórz i nieprzebranej indiańsko-metyskiej ciżby niczym ciężki, szerokokadłubowy hiszpański galeon dopływający po długim rejsie do portu przeznaczenia. Portal to dziób, boczne wieże to maszty pomocnicze, złocista kopuła to maszt główny. Szara biel sklepienia (żagiel, takielunek) miesza się z brudnym brązem i spracowaną sjeną (burty). Wszystko to osadzone na drgającym fundamencie intensywnego błękitu i seledynu, mieniących się, rozkołysanych ludzkich strojów (to morska toń, woda)…

  Oto jeszcze jedna wersja łodzi świętego Piotra, tu powiększona do rozmiarów okrętu flagowego, okrętu władcy i króla. Przewodzi całej flotylli jej podobnych, lecz mniej dostojnych i mniejszych karawel, fregat, brygantyn całego kontynentu – od Rio Grande na granicy z USA, po Cieśninę Magellana na granicy z Wielkim Południowym Chłodem. Santa Maria de Guadalupe – położona na przedmieściach stolicy Meksyku bazylika pod wezwaniem Świętej Marii z Guadalupy.

 • Ameryka Północna Panama
  Szymon Stawski
  Zdjęcia: Szymon Stawski

  Kuna Yala

  Archipelag buntowników

  Nad rajską plażą kołyszą się wysokie palmy kokosowe. Wyspa śmiało mogłaby być tą, na której rozbił się Robinson Cruzoe. Ale jest zamieszkana. A jej mieszkańcy są niezwykli.

  Po długiej drodze jeepem, wiodącej przez górzysty teren gęstej selwy, wąski szutrowy szlak dotarł w końcu do małej zatoczki, gdzie samochód zatrzymał się. Dalej w stronę rajskiego archipelagu San Blas ruszyliśmy niewielkim jachtem. Cała prowincja odizolowana od cywilizacji Morzem Karaibskim i lasem deszczowym dostępna jest jedynie drogą wodną. Każdy z rodowitych mieszkańców Kuna Yala ma co najmniej jedną łódź kayuko. Ciosane są z pni, których drewno moczone w morskiej wodzie staje się kilkunastokrotnie twardsze.

 • Ameryka Północna Panama
  Wiktor Kryszczukajtis

  Bluźnierczy plan

  Kanał Panamski

  Gdy w listopadzie 1869 roku w obecności cesarzowej Eugenii, małżonki Napoleona III, świętowano otwarcie Kanału Sueskiego, napomknięto obecnemu tam twórcy kanału Ferdynandowi Lessepsowi, iż teraz fraszką będzie dla niego rozdzielenie obu Ameryk kanałem łączącym Atlantyk z Pacyfikiem. Kanał przez Panamę byłby przecież o połowę krótszy.

   

  Przystępując rzeczywiście w kilkanaście lat później do budowy kanału w Panamie, Lesseps, wtedy już 80-letni, nie wiedział, że budowa ta stanie się dla niego przekleństwem, a dla tysięcy ludzi cmentarzem.

 • Ameryka Północna Portoryko
  Nina Kraus
  Zdjęcia: Nina Kraus

  Salsa, moja miłość

  Drzwi taksówki zatrzasnęłam z hukiem. Niechcący. W półmroku, który panował już na ulicach San Juan, ujrzałam szerokie, zielonkawe drzwi otwarte na oścież, nad którymi umieszczony był duży jarzeniowy szyld „Azucar”. Gdzieś z głębi sączyła się gorąca latynoska muzyka. „To jest to”, pomyślałam i weszłam do środka.

  Lokal był zatłoczony. Kilka par przy barze wyglądających na turystów rozpoznawało teren z zainteresowaniem nie mniejszym niż ja. Nie zdążyłam dotrzeć do upatrzonego stolika, kiedy muzykę przerwano zapowiedzią informującą, że każdy wieczór rozpoczyna się tutaj godzinną lekcją salsy. Czy mogło być lepiej?!

 • Ameryka Północna Salwador
  Anita Demianowicz
  Zdjęcia: Anita Demianowicz

  Ziemia pełna klejnotów

  Z wulkanicznych gór roztaczają się nieziemskie widoki. Do tego dzika przyroda, piękne jeziora i oceaniczne plaże, które stwarzają idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. W języku rdzennych mieszkańców ten kraj nosi nazwę Cuscutlan – Ziemia Pełna Klejnotów.

  Za oknem autobusu przesuwa się skąpany w słońcu krajobraz. Pojawiają się soczyście zielone drzewa, po czym niewielkie domki z licznymi straganami rozstawionymi wzdłuż drogi. Sielskie obrazy pozwalają zapomnieć, że zbliżam się do granicy kraju zdominowanego przez gangi.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk