Darmowe archiwum / Ameryka Północna

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Ameryka Północna USA
  Robert Szewczyk
  Zdjęcia: Robert Szewczyk

  Zupełnie niedawno w Ameryce

  Przestrzeń. Bezkresna i falująca rozgrzanym powietrzem pusta szosa, znikająca hen za wciąż uciekającym horyzontem i wyblakły od słońca błękit nieba. Cichy szum silnika na zupełnie opustoszałej bocznej drodze, na której jesteś zupełnie sam. Jeśli zatrzymasz się nocą, to pod niebem, usianym bezlikiem gwiazd usłyszysz dochodzące z niedaleka wycie kojota. On też patrzy  w górę. Przypomina sobie, że pomagając Stwórcy układać gwiazdy na nieboskłonie w zniecierpliwieniu rozsypał je wszystkie jak popadnie. Pan przegnał go, a kojot do dziś wyje ze złości, gdy tylko zobaczy nad sobą gwiazdy. Tak mówią Indianie Navajo. Wszędobylski, ale i płochliwy kojot jest dla nich tym, czym dla nas czarny kot.

 • Czarne Strony Świata USA
  Magdalena Czarnecka
  Zdjęcia: Magdalena Czarnecka

  Wzlot i klęska Salton Sea

  To nie fatamorgana. Pośrodku największej kalifornijskiej pustyni mieni się w słońcu największe kalifornijskie jezioro. Położone zaledwie kilka godzin drogi od Fabryki Snów, może poszczycić się historią w iście hollywoodzkim stylu. Pojawiło się nagle i bez zapowiedzi. Przez lata było prawdziwą gwiazdą. Potem zaliczyło kilka spektakularnych potknięć. Wówczas było na ustach całego świata. Dziś zapomniane połyskuje śladami dawnej świetności, próbuje ukryć swoje wstydliwe sekrety.

  Głośny debiut
  W roku 1905 powódź przerwała kanał rzeki Kolorado. Przez następne dwa lata olbrzymie ilości wody spłynęły do obniżenia zwanego Salton Basin. Kiedy wreszcie, w 1907, olbrzymim nakładem pracy udało się zawrócić rzekę do jej koryta, Salton Sea miało już całkiem pokaźne rozmiary. I ani jednego odpływu. Powyżej, w sąsiedztwie jeziora rozwijał się prężnie obszar rolniczy, z którego – kanałami, rzeczkami i wodami gruntowymi – trafiała do jeziora woda. Dzięki temu, wbrew oczekiwaniom, nie wyschło ono w ciągu kilku lat.
   

   

 • Ameryka Północna USA
  Andrzej Kulka

  Wolność jest tutaj!

  Wrota Arktyki

  Gates of the Arctic National Park leży w środkowej części północnej Alaski, na terenie łańcucha Gór Brooksa, które oddzielają alaskijską Arktykę od interioru.

  Najwyższy szczyt na terenie parku – Mount Igikpak – sięga 2594 metrów nad poziomem morza. Góry Brooksa wstrzymują masy polarnego powietrza od północy, gdzie panuje klimat arktyczny.
  Na południe od działu wodnego Gór Brooksa znajduje się interior – rozległa kraina geograficzna z klimatem kontynentalnym, subarktycznym. Ta część stanu cechuje się małymi opadami i ekstremalnymi temperaturami.

 • Ameryka Północna USA
  Adam Hollanek

  Manhattan centrum świata

  Nowojorski Manhattan to pępek świata, najważniejsze miejsce na kuli ziemskiej. Nie trzeba tego udowadniać. A jednak, choć wiemy, że tu właśnie można spotkać prawdziwe elity: mieszankę naukowców, filmowców, maklerów oraz milionerów z Upper East i West Side czy niezależnych artystów z Soho, nasza polska krew zaczyna buzować na myśl o tym, że ktoś kiedyś odważył się nazwać to miejsce pępkiem świata.

  O amerykańskiej potędze wiemy, ale staramy się w nią nie wierzyć. My – Europejczycy. Mamy przecież własne mekki – Paryż, Londyn, Rzym. W czym gorsze są nasze metropolie, stare stolice świata od Nowego Jorku? Dlaczego mają ustępować miastu o krótszej historii, trudnej do zdefiniowania kulturze, tradycjach przyjętych, a nie wytworzonych? Dlaczego za swój mielibyśmy uznać symbol amerykańskiego kiczu z migotliwymi reklamami na Times Square? Kto właściwie przypiął nowojorskiej wyspie łatkę najważniejszego miejsca na Ziemi? Mieszkańcy, nowojorczycy, „manhattańczycy”? A może przyjezdni, którzy ją podziwiają?

 • Ameryka Północna USA
  Andrzej Kulka

  Upojne odludzie

  Kobuk Valley

  Park Narodowy Kobuk Valley leży w północno-zachodniej Alasce i obejmuje większą część doliny rzeki Kobuk o kształcie owalu, ograniczonego od południa szczytami gór Waring, a od północy pasmem Baird Mountains. Oba pasma stanowią fragment potężnego, długiego na 1100 kilometrów górskiego łańcucha Brooks Range. Granice parku znajdują się w całości powyżej kręgu polarnego, w strefie klimatów arktycznych.

  Park Kobuk Valley jest najrzadziej odwiedzanym parkiem narodowym w USA z powodu oddalenia i zupełnego braku dróg! Tylko jeszcze Bramy Arktyki mogą się poszczycić totalnym bezdrożem, ale… są znacznie bliżej „cywilizacji”, zwłaszcza miejskiego ośrodka Fairbanks.

 • Ameryka Północna USA
  Andrzej Kulka

  Święta ziemia

  Amerykańskie wyspy Samoa

  Ten najbardziej egzotyczny z amerykańskich parków narodowych leży na południowym Pacyfiku, w zarządzanym przez Stany Zjednoczone archipelagu Samoa, składającym się z pięciu wulkanicznych wysp i dwóch koralowych atoli. Tereny objęte ochroną jako park narodowy znajdują się na wyspach Tutuili, Tau oraz Ofu, odległych od siebie o sto kilometrów.

  Największa część parku jest na wyspie Tau: 22 kilometry kwadratowe na lądzie i cztery kilometry kwadratowe pod wodą. Na największej samoańskiej wyspie Tutuili wydzielono dziesięć kilometrów kwadratowych w górach i na wybrzeżu oraz dodatkowo pięć kilometrów kwadratowych pod wodą!

 • Ameryka Północna USA
  Andrzej Kulka

  Perła przedmieścia

  Biscayne

  Old Rhodes Key, Totten Key, Elliott Key, Sands Key i Boca Chita oraz 37 innych małych wysepek wraz z otaczającymi je wodami i florydzkim wybrzeżem Atlantyku tworzy park narodowy Biscayne o powierzchni 730 kilometrów kwadratowych.

  Zaledwie pięć procent tego obszaru zajmuje ląd, reszta obejmuje wodną toń i niezwykle ciekawe dno morza. Biscayne znajduje się niemal na przedmieściach Miami, w odległości zaledwie szesnastu kilometrów od wielkiej metropolii. Całą południową Florydę cechuje klimat zwrotnikowy morski. Każda pora roku jest dobra, aby odwiedzić Biscayne, jednak najkorzystniejsza pogoda panuje w porze suchej, czyli od połowy grudnia do połowy kwietnia. W lecie są częste burze i dużo komarów, od sierpnia natomiast zaczyna się okres huraganów.

 • Ameryka Północna USA
  Andrzej Kulka

  Brytyjskie siostry

  Wyspy Dziewicze

  Atrakcyjność wyspy St. John rozbudziła moją wyobraźnię do tego stopnia, że postanowiłem również wybrać się na sąsiednie Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI). Virgin Gorda, Sir Francis Drake Channel i Tortola, tak wyraźnie widoczne z grzbietów i wybrzeży St. John, przywoływały z pamięci najlepsze strony lektur z lat młodzieńczych, książek o strasznych piratach Karaibów. Ich przygody śniły mi się każdej nocy w uroczym kempingu ukrytym w mrocznym, zwrotnikowym lesie Cinnamon Bay.

 • Ameryka Północna USA
  Andrzej Kulka
  Zdjęcia: Andrzej Kulka

  Na całe życie

  Wyspy Dziewicze

  Park Narodowy Wysp Dziewiczych znajduje się na Karaibach, w archipelagu Wielkich Antyli, w przeważającej części na wyspie St. John, leżącej 65 kilometrów na wschód od Portoryko i niecałe 6 kilometrów od St. Thomas.

  Park zajmuje około dwóch trzecich powierzchni wyspy, a dokładniej 38 kilometrów kwadratowych na lądzie i dodatkowo 23 kilometry kwadratowe pod powierzchnią wody.
  Do parku narodowego zalicza się również obszar pół kilometra kwadratowego wyspy w zatoce Charlotte Amalie Harbor, a także liczący 474 metry szczyt Crown Mountain na sąsiedniej wyspie St. Thomas. Najwyższe wzniesienie St. John – Bordeaux Mountain – osiąga 389 metrów.

 • Ameryka Północna USA
  Łukasz Szoszkiewicz
  Zdjęcia: Łukasz Szoszkiewicz

  Pittsburgher z Warholem

  Rodowity mieszkaniec Pittsburgha doskonale wie, co to kiełbasa, pierogi czy babuszka. Historia tego niewielkiego jak na amerykańskie warunki miasta została bowiem napisana w znakomitej większości przez imigrantów z Europy Wschodniej. Najbardziej znany obywatel Pittsburgha, Andy Warhol, z pochodzenia był Słowakiem.

   

  – Priviet! Cześć! – witamy się z Andriiem, ukraińskim couchsurferem, u którego spędzimy najbliższe dni. Do Pittsburgha przeprowadził się dwa lata temu w ramach programu wymiany studenckiej. Po zakończeniu stypendium został w Pensylwanii i właśnie rozpoczyna karierę prawniczą. – Przetarłem szlak dla innych studentów z mojej uczelni – tłumaczy, przedstawiając nas grupce dwudziestokilkulatków.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk