Darmowe archiwum / Azja

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Azja Tajlandia
  Jarosław Tondos
  Zdjęcia: Jarosław Tondos

  Własną drogą

  TAJLANDIA

  Tajlandia to ulubiony cel wypraw obieżyświatów unikających jak ognia biur podróży. Ludzie, głównie młodzi, podróżujący z plecakiem na grzbiecie, paszportem w jednej kieszeni i niewielkimi pieniędzmi w drugiej, wybierają ten kraj nieprzypadkowo. Dawne Królestwo Syjamu jest miejscem, gdzie na własną rękę jeździ się wyjątkowo łatwo, tanio i przyjemnie.

   

  Przeciętny turysta, który przylatuje do Bangkoku z plecakiem, niechybnie trafi na ulicę Khao San. Każdy rikszarz i taksówkarz, obsługujący połączenia z lotniskiem, widząc turystę wałęsającego się z plecakiem, zaproponuje kurs właśnie tutaj. Khao San skupia niezliczoną ilość tanich hoteli, restauracji i gwarnych barów. A wszystko za przystępną, czasami wręcz śmieszną cenę.

 • Azja Tajwan
  Beata Choma
  Zdjęcia: Beata Choma Zdjęcia: Jolanta Matejczuk

  Dwie Lechitki nad Formozą

  Nad Tajwanem nigdy nie latał polski balon. Ale my, dwie kobiety, postanowiłyśmy to zmienić. Razem z Jolą Matejczuk, pilotką z Białegostoku, i naszym poznańskim „Lechem” zostałyśmy zaproszone przez władze prowincji Taitung w południowo-wschodniej części wyspy na Festiwal Balonowy.

  Wszystkie aerostaty czekają już na startowisku. Załoganci stoją w rzędach przed samochodami. Dowódca Mr. Lee kolejno ich wywołuje, a ci odkrzykują coś, każdy w swoim języku. W tle muzyka. Turyści biją brawo…

 • Azja Timor Wschodni
  Jan Wasilewski
  Zdjęcia: Jan Wasilewski

  Mały kraj dzielnych ludzi

  Oczarowały mnie opowieści o malutkim kraju, w którym właściwie nie ma nic. Z istniejących kilkunastu kilometrów dróg asfaltowych najlepsza prowadzi do górującego nad stolicą pomnika Jana Pawła II.
  Kiedy wyglądam przez okno samolotu, jestem prawie pewien, że będziemy wodować. Nie stworzono mnie do latania. Nastroju nie poprawiają zasłyszane opowieści o kontrolerach lotu, którzy – z braku radia i regularnego kontaktu z samolotami – podczas pracy oddają się grze w tetrisa. Na pewno się uda – powtarzam jak mantrę, starając się dokończyć prowizoryczny rachunek sumienia.
  Zamykam oczy niemal w tej samej chwili, w której nasz airbus ledwie wyczuwalnie dotyka kołami pasa startowego, lądując w sposób, którego nie powstydziłby się sam kapitan Wrona. Welcome to Presidente Nicolau Lobato International Airport.

 • Azja Timor Wschodni
  Krzysztof Mielnik-Kośmiderski
  Zdjęcia: Krzysztof Mielnik-Kośmiderski

  Magia Timoru

  Wstajemy skoro świt. Salomea się myje, ja poluję na niedobitki karaluchów, harcujących w nocy po domu. Nie jesteśmy w stanie ich do końca wytrzebić. Zdepczemy – wkrótce wykluje się gromada następnych. Wyrzucimy drzwiami – wrócą oknem, bo timorskie karaczany potrafią fruwać. Mieszkają z nami też gekony. Tym małym przyjaciołom nigdy nie bronimy dostępu do domu. Kilkanaście niedużych jaszczurek bezszelestnie poluje po ścianach na muchy, pająki i komary. Spada ryzyko, że pewnego dnia obudzimy się z malarią.

 • Azja Turcja
  Jerzy Machura
  Zdjęcia: Jerzy Machura

  Wspaniały Świat Efezu

  Bywał tu Aleksander Wielki i Hannibal, mieszkał zaś Heraklit. Tu miało dojść do pierwszej randki Marka Antoniusza i królowej Kleopatry. W Efezie święty Jan spisał swoją ewangelię. W tym potężnym mieście, będącym handlowym centrum antycznego świata, w czasach rzymskich mieszkało 250 tysięcy wolnych obywateli, a wraz z niewolnikami ponad 600 tysięcy ludzi! Według legendy Efez założyły przybyłe znad Morza Czarnego amazonki. Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak ta wersja dziejów, wedle której Ateńczycy utworzyli tu kolonię w X wieku p.n.e. Do Efezu ściągali pielgrzymi z całego antycznego świata, by podziwiać wspaniałą świątynię Artemidy wzniesioną w VII w. p.n.e. Był to największy port na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej.

 • Azja Turcja
  Anna Morawska
  Zdjęcia: Anna Morawska Zdjęcia: Onur Özsoy

  Szusowanie w Oriencie

  Góry sięgające trzech tysięcy metrów, do tego słońce, śnieg i minus dwanaście stopni, a w nocy minus dwadzieścia pięć. Mało kto zgadłby, że chodzi o Turcję, której plaże dobrze znają polscy turyści. Okazuje się, że czekają tam na nich również narty i snowboard.

   

  Wystarczy wsiąść w Warszawie do samolotu, aby po niecałych trzech godzinach wylądować u podnóży Gór Pontyjskich w Erzurum, największym mieście we wschodniej Turcji. Na lotnisku czeka się trochę w kolejce po wizę kosztującą 15 euro. Następnie błyskawiczna odprawa paszportowa, a potem już taksówką do hoteli położonych tuż przy wyciągach.

 • Azja Turcja
  Maria Giedz
  Zdjęcia: Maria Giedz

  Ginące miasto Hasankeyf

  Leży w historycznej Górnej Mezopotamii, nad biblijną rzeką Tygrys, w dolinie pomiędzy pasmami górskimi Gercüş i Raman. Jest jednym z najstarszych miast na świecie. Jego jaskinie i groty były zamieszkane od sześciu tysięcy lat. Dziś grozi mu zagłada.

  W miejscu, w którym trzy doliny schodzą do rzeki, znajdował się bród, potem kamienny most z 1116 roku, a obecnie, kilkadziesiąt metrów dalej, stoi most współczesny, żeliwny. Właśnie z niego najlepiej widać Hasankeyf, rozlokowany po drugiej stronie Tygrysu. To miasto, w którym przez wieki krzyżowały się kultury. Archeolodzy dopatrzyli się tu obecności: sumeryjskiej, akadyjskiej, babilońskiej, medyjskiej, kurdyjskiej, perskiej, rzymskiej, bizantyjskiej, Omajadów, Abbasydów, Turków seldżuckich i Turków osmańskich.

 • Azja Turcja
  Monika Witkowska

  Wokół Morza Marmara

  Jeden kraj i aż cztery morza... Tego możemy Turcji pozazdrościć. Nad Śródziemne i Egejskie często jeździmy na wakacje. Czarne też jest znane, choć turystycznie słabo wykorzystane. O Marmara – niektórzy nawet nie słyszeli.

  Morze Marmara to dziwne morze... Na mapie wygląda jak jezioro. Właściwie to łącznik między morzami – Czarnym (za pośrednictwem cieśniny Bosfor) i Egejskim (przez cieśninę Dardanele), a zarazem granica między Europą a Azją. Jeśli myślimy o plażach, nie jest to wymarzony kierunek. Jeśli jednak znajdziemy się w Stambule, czemu nie zrobić sobie kilkudniowej wycieczki wzdłuż jego wybrzeży?

 • Azja Turcja
  Marian Lenz
  Zdjęcia: Marian Lenz

  Herodot i słońce

  Bodrum

  Już w starożytności Halikarnassos należało do najpiękniejszych miast historycznej krainy Karii, leżącej w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej. W VI wieku dostało się pod panowanie słynącego z bogactwa Krezusa, króla Lidii. Inny władca, satrapa Mauzolos (377 – 353 p.n.e.), przeniósł tutaj stolicę Karii i polecił zbudować dla siebie okazały i pełen przepychu grobowiec, słynne Mauzoleum, ostatecznie wykończone przez siostrę-żonę Artemizję II. Była to monumentalna, pełna bogactwa piętrowa budowla o podstawie szerokości 20 metrów i wysokości 49 metrów, dach – dwudziestoczterostopniową piramidę – zwieńczyła kwadryga. Grobowiec ten zaliczano do siedmiu cudów antycznego świata. Niestety, trzęsienie ziemi w XV wieku naszej ery zniszczyło wspaniale dzieło i dzisiaj pozostał tylko zarys fundamentów oraz słowo „mauzoleum”, określające równie pyszne budowle o podobnym przeznaczeniu.

 • Azja Turcja
  Jarosław Pokrzywnicki

  Rzym Wschodu

  Stambuł

  Miasto nad Bosforem było stolicą trzech światowych potęg: cesarstwa rzymskiego, cesarstwa bizantyńskiego i wielkiego imperium Turków osmańskich. Nazywano je Bizancjum, Konstantynopol i Stambuł. Przez blisko tysiąc lat Stambuł był najważniejszym miastem zarówno dla Zachodu, jak i Bliskiego Wschodu. Pomostem łączącym Europę z Azją.

  Kiedy w 1923 roku siedziba rządu, agendy rządowe i ambasady zostały przeniesione do Ankary, Stambuł po raz pierwszy od szesnastu wieków przestał pełnić funkcję stolicy. Mimo to pozostał największym miastem Turcji, jej stolicą kulturalną i ekonomiczną.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk