Darmowe archiwum / Azja

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Azja Cypr
  Bartosz Król
  Zdjęcia: Bartosz Król

  Wczasy z Afrodytą

  Pafos, dawna stolica, a obecnie czwarte miasto na Cyprze, to połączenie starożytności z nowoczesnością. Wpisane na listę światowego dziedzictwa jest świetną bazą dla miłośników historii, ale też przyrody i wodnego szaleństwa. Klimat gwarantuje piękną pogodę przez ponad trzysta dni w roku. Ukształtowanie powierzchni sprawia zaś, że z wybrzeża łatwo przedostać się w wysokie góry.

   

  W Pafos i okolicach wyczuwa się obecność najbardziej urodziwej z antycznych bogiń. To właśnie tutaj Afrodyta miała się narodzić z piany morskiej, zażywać kąpieli i oddawać miłości z Adonisem. Właśnie tutaj pobudowano na jej cześć imponującą świątynię.
  Najsłynniejszym miejscem związanym z boginią jest Petra tou Ramiou (Skała Greków, zwana także Skałą Afrodyty). To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Cyprze, a widok z kamienistej plaży zapiera dech w piersiach.

 • Azja Cypr
  Katarzyna Rojek Jacek Siwko
  Zdjęcia: Katarzyna Rojek Zdjęcia: Jacek Siwko

  Pęknięta Wyspa

  A może by tak wyzbyć się smutków i obaw? Zawiści i pożądliwości... Uniezależnić się od zewnętrznych okoliczności, żyć w zgodzie z naturą i być szczęśliwym... Trudne zadanie? Nie na Cyprze! Stoicyzm to kierunek filozoficzny, który powstał w III wieku przed naszą erą w Atenach za sprawą Cypryjczyka, Zenona z Kition.

   

 • Azja Cypr
  Monika Witkowska
  Zdjęcia: Paweł Witkowski

  Szlakiem przygody

  CYPR

  Wydawało mi się, że Cypr nie za bardzo ma mnie czym zaskoczyć. A jednak! Pierwsze zaskoczenie to fakt, że geograficznie to już nie Europa, jak chyba większość z nas myśli, ale Azja. Drugie – że podczas tygodniowego pobytu zabrakło czasu, aby choć przez chwilę pobyć na plaży. Za dużo było innych atrakcji.

   

  Wakacje na Cyprze? – Tylko błagam, żadnych ruin – prosił mój mąż. – OK, ale wiesz, że nie zniosę leżenia brzuchem do góry – ripostowałam. Trzeba było znaleźć kompromis. Tak czy owak od razu wiedzieliśmy, że będą to wakacje aktywne.

 • Świat w obiektywie Filipiny
  Dariusz Zacharek
  Zdjęcia: Dariusz Zacharek

  Portrety z głębi

  Gorgonie (Gorgonacea) to rodzaj koralowców wyrastających ze ścian raf, najczęściej w miejscach wystawionych na działanie prądu morskiego niosącego z sobą substancje odżywcze. Często zamieszkują na nich drobne krewetki.

   

   

   

   

 • Azja Filipiny
  Mirosław Osip-Pokrywka
  Zdjęcia: Mirosław Osip-Pokrywka

  Pasja wciąż na nowo

  Kilkunastu rosłych mężczyzn podnosi z wysiłkiem masywny drewniany krzyż,na którym wcześniej rozpięli człowieka. Na obnażonym torsie ukrzyżowanego widać ślady po biczowaniu. W przebitych stopach i dłoniach tkwią olbrzymie gwoździe. Na Filipinach Wielkanoc to najważniejsze święto wyznaniowe. Tysiące wiernych biorą udział w całonocnych czuwaniach, połączonych z rozważaniami nad Biblią. W czasie Wielkiego Tygodnia nasila się ruch pielgrzymkowy. Filipińczycy tłumnie wyruszają w drogę, nawiedzając kościoły i przydrożne kapliczki. W Wielki Czwartek i Piątek ludzie zbierają się, by wspólnie celebrować Mękę Pańską. W niektórych miasteczkach na północy kraju wielu wiernych biczuje się do krwi, a niektórzy dają się ukrzyżować. Takie praktyki nie są zbyt stare, bo ich powstanie datuje się na początek XX w. Hierarchia kościelna jest oficjalnie przeciwna tym rytuałom, jednak mimo to znajdują one nowych naśladowców. Hierarchia kościelna jest oficjalnie przeciwna tym rytuałom, jednak mimo to znajdują one nowych naśladowców.

 • Azja Filipiny
  Karol Słowik

  Wielka uczta łowców głów

  PRZYSTANEK 4. FILIPINY

  Nasza podróż ma jakiś zygzakowaty, chaotyczny wykres. Już od trzech miesięcy błąkamy się po bezdrożach Kazachstanu, ujgurskich bazarach, ciemnych uliczkach starych hutongów w Pekinie. Zdobywamy szczyty złotych chińskich wieżowców w Szenzen i gubimy się w podziemnych labiryntach metra w Hongkongu. Jesteśmy już zmęczeni Chinami, zatłoczonymi miastami, cywilizacyjnymi sprzecznościami, szukaniem dziwnego jedzenia... 

 • Azja Filipiny
  Bolesław A. Uryn
  Zdjęcia: Bolesław A. Uryn

  W jaskiniach Palawanu

  Dzisiaj Deni, nasz przewodnik po labiryncie wysp, zapowiedział niespodziankę. Pokaże nam trzy jaskinie. Po kilku godzinach kapitan zatrzymał nasze rozpędzone „kanoe” daleko od brzegu. Kotwica poszła do wody. Przed nami piętrzyła się piękna wysepka – wielka, bezimienna skała, stercząca prawie pionowo z wody, porośnięta dżunglą, z miniaturową koralową plażą i kilkoma palmami na brzegu. Pionowe skalne ściany i płycizna rafy koralowej w czasie odpływu uniemożliwiały dobicie do brzegu nawet naszego malutkiego stateczku, tak więc wszyscy popłynęliśmy doń wpław.

 • Azja Górski Karabach
  Anna Bunikowska

  Autostopem przez autonomię

  – To co jeszcze chcecie zobaczyć w Armenii?
  – Artak przebija się przez gwar przy suto zastawionym stole.
  – Wszystko! – uśmiechamy się do naszych przypadkowo poznanych gospodarzy i parujących szaszłyków.
  – Czyli do Karabachu też jedziecie?
  – A turyści mogą tam w ogóle wjechać?

  Kilka dni później, wraz z pięcioma współpasażerami, plecakami i jazgotem ormiańskiego disco, wjechaliśmy kanarkowym matizem do Górskiego Karabachu. Droga wiła się wśród postrzępionych łańcuchów gór, ścian świerkowych lasów i przez malowniczo nabite chatami wioski. Artak miał rację: zobaczyć Karabach, to się w nim zakochać.

 • Azja Gruzja
  Grzegorz Petryszak
  Zdjęcia: Grzegorz Petryszak

  Swanetia, skarbiec Gruzinów

  „Kto nie widział Swanetii, nie widział Gruzji” – powiada miejscowe przysłowie. Co ma takiego w sobie ten region, że uważany jest za kwintesencję zakaukaskiego kraju?

  – Do 2003 roku nie mieliśmy prądu – mówi Gocia bez ogródek. – To czym oświetlaliście domy? – pytam niedowierzająco, patrząc na niknącą w mroku Mestię z zacisznej werandy. Temat wyszedł, bo w trakcie burzy wyłączyli prąd w całej okolicy. – Lampy naftowe – odpowiada krótko Gocia Margiani, gospodarz naszej kwatery w kaukaskiej Swanetii. Chyba rzeczywiście mogło tak być, bo po krótkiej chwili z ciemności wyłania się kopcący szklany klosz w rękach jego żony.

 • Azja Gruzja
  Anna Morawska
  Zdjęcia: Anna Morawska

  Turysta jak marzenie

  Stolicę Gruzji na dwie części dzieli rzeka Mtkwari. Na jednym wzgórzu, w pałacu mieszka prezydent Micheil Saakaszwili, na drugim, w willi – miliarder Bidzina Iwaniszwili, przywódca zwycięskiej partii Gruzińskie Marzenie. Z obu perspektyw Tbilisi wygląda pięknie.

   

  Z pałacu prezydenckiego miasto jawi się trochę jak park wypoczynku i rozrywki. Przez frontowe okna widać ogromne gipsowe pianino, planszę do gry w plastikowe szachy wielkości dwuletniego dziecka, plac zabaw i fontannę, w której zakochani układają z białych kamyczków swoje imiona. Ten teren nazywa się Parkiem Europejskim. Niżej przepływa rzeka, ponad którą rozciąga się metalowo-szklany most dla pieszych, nazywany przez Gruzinów „podpaską”, ze względu na charakterystycznie podwinięte zadaszenie.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk