Darmowe archiwum / Europa

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Niemcy
  Elżbieta Stasik

  Aktywni tu się nie nudzą!

  TRYPTYK BRANDENBURSKI. CZĘŚĆ II

  Chwilowo nie mam jakoś czasu na długie wyjazdy, ale kiedy tylko uda mi się wygospodarować wolną chwilę, wsiadam na rower i w drogę. Chociażby na grzyby. Przez Berlin S-Bahnem, potem paręnaście kilometrów ścieżką rowerową i kawałeczek szosą, i już jestem w „moim” lesie. Mogę się też wybrać na śliwki.

  Brandenburgia pełna jest wiejskich dróg obsadzonych śliwami, gruszami i jabłonkami. To pozostałość po kreatywnej energii królewskiego architekta Petera Lenné'a i jego koncepcji przekształcenia Brandenburgii w jeden wielki ogród. Kto woli owoce bardziej wypielęgnowane, zawsze może zajrzeć do sadów i plantacji któregoś z niezliczonych gospodarstw, gościnnie otwartych dla turystów. Przyjemne z pożytecznym! Niektóre berlińskie dzieci odkryły przy okazji, że, o dziwo, jabłka nie rosną w supermarkecie! Wegetarianie też mają tu łatwe życie.

 • Europa Niemcy
  Elżbieta Stasik

  Pałace i ogrody

  TRYPTYK BRANDENBURSKI. CZĘŚĆ I

  BRANDENBURGIA to osobliwe połączenie pruskiego rygoru z miłością do kultury i sztuki.

  W roku 1744 Fryderyk II Wielki ma kaprys. Zachciewa mu się jędrnych, świeżych winogron, czereśni, śliwek. Z własnego ogródka. Zakłada więc w Poczdamie ogród, dzisiejsze tarasy Sans-Souci. Widok ze szczytu tarasów tak mu się podoba, że właśnie tu postanawia zbudować swoją letnią rezydencję. Takie miejsce „bez trosk” – „sans souci”.
  Projekt rokokowego pałacu szkicuje sam. O realizację prosi przyjaciela, Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa, z którym kilka lat wcześniej, w roku 1733, przebudowali renesansowy Rheinsberg, dość skromny i niewygodny dawny średniowieczny zamek warowny. Był to ojcowski dar przekazany na znak pojednania po zakończonej katastrofą próbie ucieczki spod ojcowskich skrzydeł. Fryderyk Wilhelm I wyraził też zgodę na dalszą przebudowę. Fryderyk II, koneser sztuki, przystąpił do tego z radością i pomocą von Knobelsdorffa, który projektuje też rozległy barokowy park. Młody Fryderyk spędzi w Rheinsbergu tylko cztery lata, ale będą to „najszczęśliwsze lata jego życia”.

 • Europa Niemcy
  Bruno Koper
  Zdjęcia: Bruno Koper

  Na luzie

  Donauradweg - trasa dla każdego

  Najtrudniej wyjechać z Wiednia. By dotrzeć do Donauradwegu – rewelacyjnej ścieżki rowerowej prowadzącej przez około 350 kilometrów wzdłuż Dunaju od Pasawy w Bawarii do Bratysławy w Słowacji – należy najpierw dotrzeć do głównego koryta rzeki.

  Na kilka kilometrów przed miastem w Am Sporn, najdłuższa rzeka Europy rozdziela swoje wody i wypuszczając w kierunku miasta tylko mały zygzakujący kanał – sama mknie prostą linią ku Bratysławie. Spokojny Donaukanal, ociera się o centrum, zahacza o północne końce Ringu i wraca po kilku kilometrach do rzeki matki, tworząc podłużną Wyspę Leopolda, na której znajduje się sławny Prater. Ale bystremu cykliście nie jest trudno trafić na rowerową, świetnie wyasfaltowaną i oznakowaną drogę, która odtąd będzie wiernie towarzyszyła rzece.

 • Europa Niemcy
  Rafał Markut
  Zdjęcia: Rafał Markut

  Bawarskim szlakiem

  Bawarskie Alpy to wymarzony region dla miłośników górskich wycieczek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od swobodnej wędrówki łagodnymi stokami, sięgającymi 1200–1600 metrów, po wysokogórską wspinaczkę, na przykład na Zugspitze, najwyższy szczyt Niemiec (2962 m).

  Miejsca najczęściej wybierane przez turystów to okolice Garmich-Partenkirchen, Mittenwaldu i Berchtesgaden. Startując stąd ku górskim szczytom, trzeba najpierw zachwycić się bogato malowanymi domami w obu miejscowościach, w takiej mnogości spotykanymi tylko tutaj.

 • Europa Niemcy
  Joanna Regina Kowalska

  Powrót polskiej królewny

  Raz na cztery lata w bawarskim Landshucie odbywa się największe widowisko historyczne w Europie, upamiętniające wesele ostatniego księcia Dolnej Bawarii z polską królewną Jadwigą.

  W listopadzie 1475 roku, po niemal dwumiesięcznej podróży, zawitała tu osiemnastoletnia Jadwiga, córka Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Wkrótce miała zostać żoną dwudziestoletniego Jerzego Wittelsbacha, syna Ludwika Bogatego Bawarskiego.

 • Europa Niemcy
  Adam Gąsior Magdalena Dudek

  Kolory Berlina

  Prawie już nic nie przypomina, że całkiem niedawno było to jedno z dwóch w Europie (obok Nikozji na Cyprze) miast podzielonych murem. Trzeba się nieźle nachodzić, żeby znaleźć ślady tej absurdalnej budowli. Przez ostatnich kilkanaście lat berlińczycy zrobili wiele, żeby zamazać różnice pomiędzy dawnym Berlinem Zachodnim a Wschodnim. Olbrzymie inwestycje miały jedno zadanie: zmienić stolicę nowych zjednoczonych Niemiec w europejską metropolię, przywrócić jej przedwojenną rangę.

 • Europa Niemcy
  Anna Gniewkowska-Gracz

  Saksoński salon

  Drezno

  Drezno przygotowuje się intensywnie do wielkiego jubileuszu. Za dwa lata miasto będzie świętowało osiemsetlecie. Po raz pierwszy o słowiańskiej osadzie rybackiej Drażdiany, leżącej się na prawym brzegu Łaby, wspomniano w 1206 roku. Przy przeprawie przez Łabę krzyżowały się ważne szlaki handlowe. Tamtędy wiódł odwieczny trakt Via Regia – droga królewska z Paryża przez Kolonię, Frankfurt do Wrocławia, Opola i Krakowa. Miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać pod koniec XV wieku, kiedy książę elektor Albert przeniósł do Drezna stolicę Saksonii.

 • Europa Niemcy
  Magdalena Dudek

  Z woli cesarzowej

  Kolonia

  Nowoczesny przemysł i świetne zabytki, historia i popkultura, rozliczne muzea i tętniące życiem kluby. To Kolonia – raj dla miłośników zabytków, motoryzacji, wody kolońskiej i czekolady.

  Mimo wszechobecnej industrializacji o historycznym charakterze miasta przypomina słynna katedra na wzgórzu, mierząca 156 metrów wysokości i przerastająca wszystkie budynki wokół. Oto charakter nadreńskiej Kolonii: z jednej strony doskonale zachowane zabytki nawet z czasów rzymskich, z drugiej to centrum medialne i przemysłowe Niemiec.

 • Europa Niemcy
  Bolesław A. Uryn
  Zdjęcia: Bolesław A. Uryn

  Miasto z sercem

  Miasto z sercem – tak o Monachium mówią Bawarczycy, bowiem miasto to – jak rzadko która metropolia – oddycha klasycyzmem i XIX wiekiem. U przybyszy Monachium budzi rozliczne i sprzeczne skojarzenia. Jedni łączą je z piwem, którego światową stolicą jest niewątpliwie, inni ze sportem. Z kolei wspaniały uniwersytet, fabryka BMW czy Siemens stawiają miasto na najwyższym poziomie nauki i postępu technicznego. Dla innych najważniejsza jest Kultura.

 • Europa Niemcy
  Dorota Kobierowska

  Romantycznie

  Odwiedziny Bawarii to równocześnie podróż do przeszłości i nowoczesności. Takie wnioski towarzyszą podróżnym przemierzającym historyczny szlak od Menu po Alpy – z Würzburga do Füssen. Jest to jedna z najbardziej uczęszczanych niemieckich tras turystycznych, popularnie nazywana Romantische Strasse.
  Nowoczesność to przede wszystkim wielopasmowe autostrady, z których trzeba zjechać, by dotrzeć do zagubionych w czasie średniowiecznych miasteczek.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk