Darmowe archiwum / Europa

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • A to Polska właśnie Polska
  Anna Olej-Kobus
  Zdjęcia: Anna Olej-Kobus

  Ziemia nieznana...

  Ziemia obiecana

  Polska wciąż potrafi zaskakiwać. Niby wszystko zostało poznane i opisane, a tymczasem – gdy uważniej spojrzeć na mapę – odnajdziemy kolejne niezwykłe miejsca. W okolicach Łodzi czeka prawdziwa Ziemia Obiecana pełna niezwykłych atrakcji: sawanna nad Nerem, indiańska wioska, rycerskie turnieje, barwne procesje, katedra bez miasta i pradziadek światowych mostów.

  Na początek warto zwiedzić… Piątek. Ta niewielka miejscowość jest bowiem geograficznym środkiem Polski, co potwierdzają stosowne znaki przy wjeździe do wioski oraz „pomnik środka” na rynku. Po Piątku warto dociągnąć… do Soboty. Najważniejszymi zabytkami tej miejscowości są: murowany renesansowy dwór oraz gotycki kościół. Masywne mury i okrągłe baszty zdradzają obronny charakter budowli, w jej wnętrzu znajdziemy piękne kamienne nagrobki dawnych właścicieli tych ziem.

 • A to Polska właśnie Polska Roztocze
  Grzegorz Kapla
  Zdjęcia: Grzegorz Kapla

  SERCE W ŁATY

  Roztocze. Płachetki pól długie, wąskie, przekładane miedzami tłustymi jak węgorze. Zapomniane chałupy z grubych bali malowanych na niebiesko lub zielono. Pierzyny na płotach i mgły poranne, złote jak aureole. Lasy mroczne i wielkie, pełne trzęsawisk i ruin zapomnianych przez ludzi, ale nie przez Boga. Siedzi on sobie w powstańczych kapliczkach niczym w dziupli. Przecież jest u siebie. To wielka kraina. Ciągnie się od Wisły i Sanu aż po sam Lwów. Usypana z miękkich lessowych piachów, łatwo ulegała naporowi czasu. Pomarszczyły ją wąwozy i pocięły meandry rzek: na południową stronę spływa Tanew, na północną Wieprz a środkiem ciągną się lasy, pośród których przed wiekami wznosił się Czerwień.

 • Dokument Polska
  Grzegorz Micuła
  Zdjęcia: Grzegorz Micuła

  Czarcie ślady

  Polska krajem dinozaurów

  Jaszczury, które zamieszkiwały nasz kraj przed milionami lat, wracają do Polski. Dziś jednak zerkają już tylko szklanymi oczyma i szczerzą plastikowe kły. W ciągu kilku lat powstało w Polsce kilkanaście parków jurajskich, a kolejne są w budowie. Co na podstawie tropów i skamielin możemy powiedzieć o tych mezozoicznych zwierzętach? Matecznikiem polskich dinozaurów jest region świętokrzyski. Mniej więcej 160 mln lat temu na Kielecczyźnie biło o brzeg morze, a po plaży przechadzały się dinozaury, które zostawiały na piasku odciski.

 • Europa Polska Żuławy
  Grzegorz Gola
  Zdjęcia: Marek Opitz

  Kraina dla konesera

  Żuławy to depresja, o której uczyliśmy się na lekcjach geografii. Kojarzy się je także z deltą Wisły. Tyle mniej więcej przeciętny Polak wie o tym regionie. Tymczasem nie jest on ani nudny, ani pozbawiony uroku, ani nawet całkiem płaski.

  Nawet drzewa nie rosną tu przez przypadek. Skąd na Żuławach tyle wierzb? Ich regularne rzędy ciągną się wzdłuż rowów. Wierzby to żywe pompy – pochłaniają i odparowują nadmiar wilgoci. Każda wypija z gruntu 50 l wody na dzień. Zgodnie ze starą praktyką wierzby sadzi się wzdłuż jednego brzegu, tak aby z drugiego pogłębiarki melioracyjne (inny sposób osuszania gruntu) miały łatwy dostęp. Wierzbina to zimą łatwy do pozyskania opał – stąd tradycja ogławiania drzew. Wierzbowe patyki doskonale podtrzymują żar pod fajerkami. Gałęzie pomagają także utrzymać w porządku brzegi rzek i kanałów – świetnie nadają się do faszynowania, czyli umacniania brzegów wiklinowymi gałęźmi. Z kolei dla kogoś, kto poznał Żuławy, drzewa rosnące w kępach oznaczają miejsca po nieistniejących już starych cmentarzach menonickich i wiejskich przyzagrodowych chłopskich parkach. Jesiony, brzozy, topole rosnące w szpalerach są jak drogowskazy podczas powodzi – gdy Żuławy stają się naprawdę płaskie, ale i groźne.

 • Świat w obiektywie Portugalia
  Sławomir Kozdraś
  Zdjęcia: Sławomir Kozdraś

  Lizbona jak malowana

  W tym melancholijnym i pięknym mieście w sposób niezwykły współgrają ze sobą życie uliczne i sztuka ulicy. W ramach projektu Crono zdezelowane budynki oddawane są pod spray największym gwiazdom wśród grafficiarzy.

   

   

   

 • Europa Polska
  Aleksandra i Wojciech Dobrzańscy
  Zdjęcia: Aleksandra i Wojciech Dobrzańscy

  Przystanek Mazury

  Czy pamiętają Państwo serial „Przystanek Alaska”? Na pewno! To także nasz ulubiony serial. W poszukiwaniu tamtych klimatów często wyruszamy na Mazury – prawdziwą Alaskę w miniaturze.

  W pogodne noce niebo pełne jest gwiazd, a księżyc oświetla zaśnieżoną drogę jak wielka latarnia. Dobrze jest wtedy rozpalić ognisko, cieszyć się jego ciepłem, chłonąć zapach igliwia i żywicy z sosnowych szczap. Herbata z termosu, wzmocniona odrobiną rumu, rozgrzeje nawet największego zmarzlucha.

 • Europa Portugalia
  Janusz Kafarski
  Zdjęcia: Janusz Kafarski

  Wszystkie zapachy Azorów

  Azory – niegdyś trudno dostępny archipelag, dziś powoli odkrywany jest przez miłośników przyrody i amatorów pieszych wędrówek. Masowa turystyka nie ma tu szans rozwoju, bo nie ma białych, piaszczystych plaż. Gdzieniegdzie znaleźć można czarne, powulkaniczne, w większości usiane kamieniami. W 2007 roku, w międzynarodowym głosowaniu, wyspy uznano za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na świecie.

 • Europa Portugalia
  Paulina Kańska

  Madera Zdrój

  Obchodzi się tu czterysta różnych świąt, więcej niż dni w roku. Każda maleńka wioska celebruje lokalne obrzędy. Malowniczo położona wyspa to nie tylko oceaniczne klify, górskie powietrze, ale również morze kwiatów, którymi przystrajane są ulice i domy. Madera to ukojenie dla ciała i zmysłów.

   

  Odkrywcą Madery jest João Zarco, Portugalczyk w służbie Henryka Żeglarza, który przybył tu z ekspedycją w 1420 roku. Jednak prawdziwe „odkrycie” wyspa zawdzięcza cesarzowej Sissi, która po swojej wizycie rozsławiła ten obszar wśród europejskiej arystokracji jako idealne uzdrowisko dla chorych na płuca.

 • Europa Portugalia
  Elżbieta Kuźmiuk
  Zdjęcia: Elżbieta Kuźmiuk

  Pływający ogród

  Madera

  Madeira oznacza las. Tak nazwali odkrywcy bezludny skrawek lądu zagubiony wśród oceanu u północnych wybrzeży Afryki, porośnięty gęstwiną laurowych drzew stanowiących pozostałość pradawnych puszcz. Portugalscy żeglarze, którzy dotarli tu w początkach XV wieku, włączyli Maderę i sąsiednią wyspę Porto Santo do królestwa Portugalii.

  Nazywano Maderę także wyspą wiecznej wiosny i rajskim ogrodem pływającym po wodach oceanu. Nic więc dziwnego, że ta niewielka wyspa o długości 57 kilometrów i 22 kilometrach szerokości stała się ulubionym celem podróży Europejczyków, którzy przyjeżdżają tu od dawna, kuszeni feerią barw kwiatów, dorodnymi owocami i łagodnym klimatem.

 • Europa Portugalia
  Krystyna Słomka
  Zdjęcia: Joanna i Marek Rycharscy

  Gdzie ziemia się kończy...

  Cabo da Roca

  Na zachodzie Portugalii ziemia urywa się nagle, sto czterdzieści metrów niżej ginąc w oceanie. Na Cabo da Roca dla współczesnych kończy się kontynent Europy – dla starożytnych w tym miejscu kończyła się Ziemia.

  Skała Gibraltaru dla śródziemnomorskich żeglarzy była jednym z dwóch słupów podtrzymujących nieboskłon na końcu świata. Krążące opowieści o morskich demonach i potworach unicestwiających statki, które odważyłyby się za Słupy Heraklesa choćby wychynąć, ograniczały żeglugę do granic Morza Śródziemnego.
  Wprawdzie Fenicjanie pierwsi – pokonując lęk przed nieznanym – odważyli się je opuścić, lecz w owych wyprawach handlowych nie tracili z oczu brzegów.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk