Darmowe archiwum / Europa

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Białoruś
  Paweł Kaliński
  Zdjęcia: Paweł Kaliński

  Krótka wycieczka za szlaban

  Jazda „Przemytnikiem” z Kuźnicy to jeden z najłatwiejszych sposobów dotarcia na Białoruś. Gdy więc dostaniemy wizę, bez której nie ma co marzyć o podróży za wschodnią granicę, trzeba po prostu wsiąść do pociągu i jechać. Podróż do Grodna trwa około godziny.
  Kiedyś było codzienne połączenie Warszawa – Grodno, ale to już tylko wspomnienie. Potem z Kuźnicy kursowały dziennie cztery pociągi – dziś pozostały tylko dwa. Trudno więc zaplanować podróż z odleglejszego miasta. Ale z kilkoma przesiadkami i dłuższym czekaniem na dworcach można tam jakoś dotrzeć.

 • Europa Bośnia i Hercegowina
  Beata i Paweł Pomykalscy
  Zdjęcia: Paweł Pomykalski

  Na skrzyżowaniu imperiów

  Cześć Polska! – pada za nami znienacka. Jesteśmy w centrum Sarajewa. Uśmiechnięty czterdziestolatek dobrze władający naszym językiem mówi, że dawno nie widział tutaj Polaków. A przecież za Jugosławii było ich pełno. Pyta, dlaczego nikt nie przyjeżdża. No właśnie, dlaczego?

  Kiedy pierwszy raz, w 2005 roku, przekraczaliśmy granicę Bośni i Hercegowiny, towarzyszyły nam obawy, ale i wielkie zaciekawienie. Po powrocie do Polski czuliśmy niedosyt i ogromną chęć ponownego przyjazdu tutaj. Dlatego w niedługim czasie odwiedziliśmy ten kraj kilkukrotnie, a owocem naszych podróży stał się pierwszy w Polsce przewodnik po Bośni i Hercegowinie, który wydaliśmy w 2011 roku. Niestety, nasza ukochana Bośnia nadal jest nieczęsto odwiedzana i głównie kojarzy się z wojną domową. Jak to zmienić?

 • Europa Bośnia i Hercegowina
  Roman Warszewski

  Piramida w Bośni?!

  Europa ma piramidę. Nawet nie jedną, ale od razu trzy. Tak przynajmniej twierdzi Semir Osmanagić, serbski archeolog od lat mieszkający w USA, który w miejscowości Visoko, trzydzieści pięć kilometrów na północ od Sarajewa, od kwietnia prowadzi prace wykopaliskowe. Uważa, iż natrafił na ślady największej prehistorycznej sensacji starego kontynentu.

  Jestem przekonany, że wzgórze Visocica było kiedyś piramidą – mówił Osmanagić pod koniec marca, przed przystąpieniem do wykopalisk. – Już sam kształt góry jest wielce podejrzany: jej stożek jest bowiem nadzwyczaj regularny, szczyt natomiast nienaturalnie płaski, tak jakby miała to być szczytowa platforma.

 • Europa Bułgaria
  Magdalena Żelazowska
  Zdjęcia: Magdalena Żelazowska Zdjęcia: Book Boutique

  Pod anielskim spojrzeniem

  Patrząc na nas, chronią i uzdrawiają. Dlaczego jednak anioły z fresków cerkwi św. Stefana w Nesebyrze nie mają oczu? Ponieważ pomysłowi parafianie zeskrobali im źrenice i zabrali do domów. Bułgarzy sprytnie również wybrali sobie ojczyznę. Dostało im się ciepłe morze, wysokie góry, wspaniałe winnice i pachnące pola róż. Wszystko, co najlepsze.

  Bułgaria – tu zachwyt czai się ukryty w zakamarkach. Wygrzewa na słonecznych placykach, głaszcze podniebienie w nabrzeżnych knajpkach, przysiada na stolikach, z których staruszki sprzedają koronki i konfitury. Nie spiesz się, rozejrzyj, poszukaj. Tutejsze skarby czekają na odkrycie.

 • Europa Bułgaria
  Emilia Sułek
  Zdjęcia: Emilia Sułek

  Przeszłość odchodzi niespiesznie

  BUŁGARIA

  Wczesny ranek nad Morzem Czarnym przywitałam w jednej z niewielkich kawiarni – pustych jak wszystkie inne o tej porze, bo przecież turyści i wczasowicze po długich nocnych zabawach dopiero niedawno poszli spać. Nadszedł już czas, by opuścić pachnący morskim powietrzem Sozopol i udać się w dalszą drogę.

   

  Pijąc gęstą, bardzo mocną kawę – taką jak się tu podaje – przerzucałam kartki gazety i wtedy wzrok mój padł na niewielką wiadomość z drugiej strony. „Bułgaria cjała pee i tancuwa w Kopriwsztica” – głosił radosny tytuł niewielkiego artykułu informującego o rozpoczęciu Dni Folkloru.

 • Europa Bułgaria
  Robert Sendek
  Zdjęcia: Krzysztof Mania

  Natchnienie Orfeusza

  Wybrzeże Bułgarii łączy czar morza, które wdziera się w ukryte zatoczki i na złote plaże, ze wzgórzami pokrytymi winnicami i sadami, które sięgają w głąb toni palcami przylądków i półwyspów. A miasta? Powstały w miejscu stykania się różnych kultur, różnych narodów, zadziwiają nastrojem, zaskakują przeszłością, zdumiewają słońcem i kolorem morza. O bułgarskim wybrzeżu i jego historii można by długo...

 • Europa Chorwacja
  Włodzimierz Rosiński
  Zdjęcia: Włodzimierz Rosiński

  Dubrownik i piękna Korčula

  Dalmacja kusi zabytkowymi miastami, szmaragdowymi zatoczkami wciśniętymi miedzy skały i dzikimi plażami na wyspach rozrzuconych wzdłuż brzegu Adriatyku. Wśród tych miejsc wyjątkowym blaskiem świecą dwie gwiazdy: Dubrownik i jego „mniejsza siostra” – Korčula.

   

  Dubrownik, leżący na południowym krańcu Dalmacji, zachwyca średniowieczną architekturą i malowniczym położeniem na skalistym cyplu między Górami Dynarskimi a archipelagiem Wysp Elafickich. Kto raz go zobaczy, temu żadne inne miasto nie wyda się już tak piękne. Dlatego warto go zostawić na koniec podróży, a zwiedzanie rozpocząć od Korčuli – wyspy odległej o zaledwie 120 km. Jej stolica – miasto Korčula – nazywana jest Małym Dubrownikiem i nie ustępuje słynnej Perle Adriatyku w niczym, poza rozmiarami.

 • Europa Chorwacja
  Elżbieta i Andrzej Lisowscy
  Zdjęcia: Elżbieta i Andrzej Lisowscy

  Miasto świętego Błażeja

  Dubrownik

  Morze barwnych chorągwi, biskupie ornaty, złote monstrancje, ludowe stroje z całych Bałkanów, kolejne orkiestry... Atmosfera pielgrzymki i fiesty. Modlitwom towarzyszą radosne okrzyki i pikniki. A wszędzie wokół zaklęta w kamieniu historia.

   

  Dubrownik – jedno z najpiękniejszych i najbardziej jednorodnych stylowo miast świata – nabiera dodatkowego blasku na początku lutego, w czasie obchodów ku czci swojego patrona, świętego Błażeja. I tak jest już od ponad tysiąca lat!

 • Europa Chorwacja
  Sławomir Adamczak Katarzyna Firlej Bogusław Sypień

  Krajobraz z sercem

  Istria

  Tam, gdzie Adriatyk głęboko wcina się w kontynent, leży półwysep w kształcie serca, pełen pięknych piaszczystych plaż, starożytnych zabytków, zielonych wysp i cudownych skalnych zatoczek. Ten ziemski raj nazywa się Istria.

   

  Bujność przyrody, przyjazny klimat, piękne wybrzeże, bogactwo morza – to powody, dla których od niepamiętnych czasów walczono o tę krainę i osiedlano się tu z wielkim upodobaniem.

 • Europa Chorwacja
  Magdalena Dudek

  Chorwacja inaczej

  Nie tylko wyspy

  Chorwacja z racji swoich 1185 wysp już zapewniła globtroterom głodnym wrażeń „robinsonady”, czyli pobyt na jednej z niezamieszkanych wysp. Nowością jest oferta... adopcji delfina. Poza tym nie należy zapominać, że ten niewielki kraj nie zaczyna się i nie kończy tylko na Adriatyku.

   

   

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk