Darmowe archiwum / Europa

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Słowenia
  Maria Giedz

  Skarby Złotoroga

  Triglavski Park Narodowy

  Skaliste góry, rozdzielone głębokimi wąwozami, kaniony, spienione rzeki, potoki, a w niższych partiach stoki porośnięte ciemnymi lasami i pokryte halami – to typowy opis niemal wszystkich gór świata. A jednak w tych słoweńskich, z prawie trzytysięcznym, królującym nad okolicą Triglavem jest coś wyjątkowego.

   

 • Europa Szwajcaria
  Mikołaj Gospodarek
  Zdjęcia: Mikołaj Gospodarek

  W mieście smoka Bazyliszka

  Nie ma drugiego tak otwartego miasta w tej części Europy. Bazylea daje każdemu wybór: można podziwiać średniowieczne obrazy, kontemplować Picassa, odwiedzić całoroczny sklep bożonarodzeniowy, stanąć w cieniu szklanych brył nowoczesnych budynków albo oglądać zabytkowe budowle. Na jednej ulicy znajdziemy restauracje o tradycjach francuskich, niemieckich, a tuż obok typowo szwajcarskich.

   

  Z Polski do Bazylei najszybciej można dotrzeć samolotem. Od pewnego czasu takie połączenie oferują linie easyJet. Podróż trwa niespełna dwie godziny i rozpoczyna się w Krakowie. Na miejscu od samego początku trzeba wybierać. Opuszczając lotnisko, wybiera się wyjście – strzałki wskazują drogę do Szwajcarii, Niemiec i Francji. Bliskość tych państw będzie można odczuć na każdym kroku. Szklane drzwi prowadzą do Bazylei. Do centrum najlepiej dojechać komunikacją miejską, która jest doskonale zorganizowana.

 • Europa Szkocja
  Zofia Piłasiewicz
  Zdjęcia: Zofia Piłasiewicz

  Kręgi na Orkadach, ptaki na Szetlandach

  Życie na tych wyspach płynie nieśpiesznie, a ludzie są mili, uśmiechnięci. Nad drzwiami jednego z domów znajduję gaelickie pozdrowienie: „Po stokroć witaj!”.

  Żeglarstwa podobno nigdy się nie zapomina. Ja przesiąkłam nim w dzieciństwie, pływając w sekcji żeglarskiej Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Nord” Augustów. Została we mnie miłość do wody, wiatru, przestrzeni. Realizowana na różny sposób. I chociaż na wiele lat odłożyłam książeczkę żeglarską na dno szuflady, to gdzieś w duszy drzemała tęsknota za żaglami. I nagle doszła do głosu. Popłynąć, poczuć oddech oceanu, usłyszeć dźwięk wiatru w wantach, łopot żagli.

 • Europa Szwajcaria Sankt Moritz
  Elżbieta Pawełek

  Kredyt w CHF...

  i na narty

  Najlepsze stoki narciarskie i słynne wyścigi konne na zamarzniętym jeziorze. Szampan i białe trufle, hotele jak pałace i rolls-royce’y z szoferami dla wygody gości. W Sankt Moritz bawi się wielki świat. Jest zapach luksusu, szelest gotówki i towarzystwo z pierwszych stron gazet.

  Tak jak wypada bywać na pokazach mody u Karla Lagerfelda, tak w sezonie zimowym w dobrym tonie jest odwiedzić Sankt Moritz. Pojeździć na nartach, a przede wszystkim sehen und gesehen werden, jak mawiają Szwajcarzy, czyli obejrzeć i samemu dać się zobaczyć. Ci, którzy dopiero pracują na swój pierwszy miliard, mieszkają nad jeziorem, w skromniejszym Sankt Moritz Bad. Ci, którzy już się dorobili – po drugiej stronie w Sankt Moritz Dorf, którego cenom sprostać może jedynie kieszeń szejka. Brigitte Bardot narzekała, gdy jej trzeci mąż Gunter Sachs zabrał ją na zimowe wakacje.

 • Europa Szwecja
  Dominika Szydarowska
  Zdjęcia: Jarosław Czchański

  Gdy Bałtyk jest na południu

  Blekinge to niewielki, malowniczy region w południowo-wschodniej Szwecji. Żeby tu dotrzeć wystarczy dziesięć godzin podróży promem z Gdyni do Karlskrony. Dla wielu polskich turystów jest to jedna z bram do Skandynawii. – To Szwecja w miniaturze – przedstawiają swoją krainę tutejsi mieszkańcy. Nieskażona przyroda, harmonia i ład przestrzenny, powiewające na wietrze szwedzkie flagi – taka jest esencja tej krainy.

  Trzy stopnie schodów. 

  To region wręcz stworzony dla potrzeb turystyki. Na obszarze mniejszym niż jeden procent powierzchni kraju znaleźć można ogromną rozmaitość krajobrazów.

 • Europa Szwajcaria
  Marta Legieć
  Zdjęcia: Marta Legieć Zdjęcia: Switzerland Tourism

  Krajobrazowy Ekspres Lodowcowy

  Część osób w wagonie bez przerwy biegała. Inni, niczym zahipnotyzowani, patrzyli przez okno w bezruchu. Pośród nich sunął kelner polewający grappę. Tak właśnie przywitał mnie Glacier Express, wymieniany na świecie jednym tchem z Orient Ekspressem czy Blue Train, afrykańskim pięciogwiazdkowym hotelem na kółkach.

   

  Przemierzający Europę pod koniec XIX wieku Orient Express rozwijał zawrotną jak na tamte czasy prędkość 80 km/godz. Dziś, w XXI wieku, nie szybciej po szynach sunie szwajcarski Glacier Express (Ekspres Lodowcowy). Prawie trzystukilometrową trasę pokonuje w niecałe 8 godzin. Nic dziwnego, że uznano go za najwolniejszy pociąg ekspresowy świata. Co nie przeszkadza mu przyciągać tłumów pasażerów.

 • Europa Szwecja
  Andrzej Garski
  Zdjęcia: Andrzej Garski

  Nowe życie Saama

  Wśród mieszkańców Laponii

  Przez kilka kolejnych lat celem moich wypraw do Laponii były wielodniowe wędrówki po najdzikszych jej terenach. Były to wspaniałe, pełne przygód wyprawy po odludnych obszarach, na których spotykałem niewielu turystów i duże stada reniferów. W górach, w nielicznych osadach lapońskich, nie widziałem ich mieszkańców Saamów, hodowców reniferów. Wszystkie szałasy gåhtie i kåta były zamknięte. W tym roku postanowiłem spotkać się z rodowitymi Saamami i zobaczyć, jak wygląda ich życie na dalekiej północy.

 • Europa Szwecja
  Andrzej Garski
  Zdjęcia: Andrzej Garski

  W ogrodach Linneusza

  W trzechsetną rocznicę urodzin genialnego przyrodnika sąsiedzi przez Bałtyk zapraszają do zwiedzania Szwecji śladami Linneusza.

  Karol Linneusz (Carl Linné), pochodzący z małej wsi Råshult w Smålandii, to lekarz, botanik, jeden z najwybitniejszych przyrodników, profesor Uniwersytetu w Uppsali, współzałożyciel Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. W uznaniu jego zasług jubileuszowy rok Linné 2007 obchodzony jest bardzo uroczyście w całym kraju, od południowej Skanii po polarną Laponię.

 • Europa Szwecja
  Michał Witkiewicz

  Małe i piękne

  Blekinge

  Blekinge – tu odkryć można piękną i niepospolitą naturę, niecodzienne miejsca historyczne, zabytkowe dzielnice miast z różnych epok, a wakacyjne festyny, znane festiwale oraz niepowtarzalna atmosfera portów rybackich i żeglarskich przystani dodają uroku temu niewielkiemu regionowi Szwecji.

  Doskonałym sposobem na poznawanie licznych atrakcji województwa Blekinge jest rower. Gęsta sieć szlaków pokrywa ten obszar prawie w całości. Główna trasa, o długości 160 kilometrów, została poprowadzona równoleżnikowo przez ważniejsze miasta i miejscowości regionu. Dodatkowo każda gmina posiada wspaniale rozwinięte lokalne szlaki pieszo-rowerowe, a w każdym mieście są specjalne drogi i parkingi przeznaczone wyłącznie dla rowerzystów.

 • Poznaj zwyczaj Szwecja
  Wilhelm Karud

  U wikingów w kuchni

  Jedzenie dzisiejszych Skandynawów to unowocześniony jadłospis wikingów. Podstawą ich wyżywienia były ryby, mięso i przaśne podpłomyki wypiekane z żyta, jęczmienia oraz roślin strączkowych. Chętnie sięgali też po przetwory mleczne, owoce, jaja i świeże przyprawy. A pili jęczmienne piwo, mocny napój ze sfermentowanego soku owocowego, czasami tran. Lars jest rosłym Szwedem o dziecięcych rysach twarzy. Jego oczy śmieją się nawet wtedy, gdy ma problem albo opowiada o poważnych rzeczach. Cały czas jest zajęty, choć nigdy się nie spieszy. Od chwili, gdy dwadzieścia lat temu kupił spalone zabudowania farmerskie i trzysta hektarów lasu, naprawdę ma co robić.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk