Darmowe archiwum / Europa

-
Europa Hiszpania
Kamienie, patrioci i smok niezrozumiały
Tarragona jest rajem dla wielbicieli wszelkich starożytności. To była stolica Imperium Rzymskiego, wypełniona akweduktami, amfiteatrami, kolumnami i... przeklinającymi to wszystko budowlańcami, którzy nie mogą...
-
Europa Czarnogóra
Do nieba blisko
Czarnogóra
Czarnogóra to niesamowity kraj. Blisko stąd tylko do nieba, bo 90 proc. procent terytorium leży w górach odludnych i dzikich jak zapomniane wyspy. Morze w jedynym śródziemnomorskim fiordzie jest niesamowicie niebieskie. Czarne są tylko cienie. I te wieczorne, i te w ludzkich sercach. Wojna trwała tu z przerwami przez ostatnie osiemset lat. Czarnogóra była niepodległym królestwem tylko osiem lat. Ale ludzie wciąż witają przybyszów chlebem i winem.
-
Europa Norwegia
Potwory z Finnmarku
Jest ogromny. Brązowawy chitynowy pancerz skrywa korpus, z którego wyrasta osiem odnóży. Ich rozpiętość może sięgać prawie 2 m. Te przednie uzbrojone są w szczypce, które z łatwością odetną palec… Żywi się wszystkim, co napotka na swej drodze, pustosząc morskie dno. Całe dywizje złożone z takich potworów pełzną wzdłuż brzegów Półwyspu Skandynawskiego. Za głębinową inwazją stoi zaś… Józef Wissarionowicz Stalin. W latach 30. XX w. na Kremlu zrodził się plan produkcji taniego mięsa, pozyskiwanego z morskich skorupiaków. Wprawdzie ludziom Józefa Wissarionowicza Stalina nie udało się go zrealizować, ale do pomysłu wrócono 30 lat później. Radzieccy naukowcy ponownie zainteresowali się żyjącym w morzach Ochockim i Beringa krabonem królewskim, który swoją inną nazwę – krab kamczacki (Paralithodes camtschaticus) – zawdzięcza półwyspowi Kamczatka. Do eksperymentu nadawał się idealnie: gwarantował szybki przyrost masy, dużą rozrodczość oraz wysoką jakość mięsa.
-
Europa Polska Krynica Górska
Górski Zdrój
Leczy i bawi – tak można podsumować rolę Krynicy na mapie miejsc, do których chętnie jeździmy o każdej porze roku. Był rok 1793, kiedy austriacki urzędnik Franciszek Stix von Saunbergen kupił w niewielkiej łemkowskiej wsi na pograniczu Beskidu Sądeckiego działkę. Biło tam źródło wody mineralnej, myślał więc, że zrobi pieniądze na coraz modniejszych kuracjach u wód. Już rok później u źródła stanął Mały Domek, w którym kuracjusze zażywali kąpieli, a w pierwszej dekadzie następnego stulecia osada zyskała urzędowe miano zdroju.
-
Europa Szwajcaria
Narciarski Sabat
Czarownice latające na miotłach? To w polskich bajkach. W Szwajcarii czarownice jeżdżą na nartach, używając mioteł zamiast kijków. Czarownice wjeżdżają na szczyt wyciągiem krzesełkowym. Spod długich spódnic wystają narciarskie buty, długie spiczaste czapy skrywają kaski, niektóre mają gogle, no bo przecież zapobiegliwa wiedźma musi być przygotowana na każde warunki. A ponieważ to XXI w., nie ma chyba czarownicy bez telefonu komórkowego. Wiedźmy wszystkich nacji – łączcie się! Każdego roku w styczniu (w 2011 r. 9-15 stycznia) do szwajcarskiego ośrodka narciarskiego Belalp-Blatten położonego w kantonie Wallis zjeżdża około 1,5 tys. czarownic. Powód? Belalp Hexe, czyli narciarski sabat. Owe Hexe(n), jak w Szwajcarii nazywa się czarownice, są obojga płci i w różnym wieku, najwięcej jest między trzydziestką, a czterdziestką. – Na co dzień jestem dyrektorem banku, ale bardzo się cieszę, że są takie dni, kiedy nie muszę pokazywać się w garniturze – śmieje się wiedźmin z pomalowaną na zieloną twarzą i zabarwionym na czarno zębem.
-
Ślady Biało-Czerwone Wielka Brytania
Zmocz Anglika na Ealingu
Gdy w 2004 roku Polska została przyjęta do Unii Europejskiej - Wielka Brytania, która od razu otworzyła swój rynek pracy dla nowych członków wspólnoty, stała się głównym kierunkiem nowej polskiej emigracji.
Według różnych szacunków liczebność brytyjskiej Polonii szybko wzrosła z około 150 tysięcy do miliona, z czego jedna trzecia osiadła w Londynie. W ten sposób staliśmy się trzecią po Indusach i Irlandczykach grupą narodowościową w Wielkiej Brytanii.
Oto migawki z życia polskiej diaspory na emigracji w Londynie, w latach 2006-2008. -
Europa Polska
Papieskie szlaki kajakowe
Karol Wojtyła był człowiekiem niesłychanie aktywnym i kochającym przyrodę. Zanim jeszcze objął Tron Piotrowy w Rzymie, wielokrotnie wyruszał na wędrówki: górskie, kajakowe, rowerowe i narciarskie. Te najbardziej ulubione przez niego trasy upamiętniono, nazywając je Szlakami Papieskimi. Oto najważniejsze kajakowe.
-
Europa Austria
Szmaragdowa dolina
Narciarze, którzy przyjeżdżają do Austrii, często zmierzają do modnych i popularnych ośrodków położonych wzdłuż trasy 311. Wystarczy jednak podążyć kawałek dalej, aby znaleźć się w...
-
Świat w obiektywie Polska
Jurajska piaskownica
Pustynia Błędowska, zwana polską Saharą, rozciąga się od Dąbrowy Górniczej-Błędowa poprzez wieś Chechło, aż do miejscowości Klucze, niedaleko Olkusza. Jej antropogeniczne pochodzenie wynika z...
-
Europa Mołdawia
Wino, Gagarin i mamałyga
Jeden z ostatnich nieodkrytych zakątków Europy. Kiedy patrzymy na mapę, myślimy, że Mołdawia mogła trafić lepiej. Jest niewielka, nie ma gór ani morza, nie leży na słonecznym południu ani...