Darmowe archiwum / Europa

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Hiszpania
  Agata Grendowicz
  Zdjęcia: Agata Grendowicz

  Miasto kwitnących pomarańczy

  Wyobraźmy sobie miasto, którego place i ulice pachną, jakby rozpylono eleganckie perfumy o woni delikatnej, owocowej. Pośród nich, w słońcu Południa, przechadzają się piękne kobiety w bajecznie kolorowych sukniach, z kwiatami we włosach. To hiszpańska Sewilla. Tylko trzy godziny lotu z Warszawy.

  Wysiadłam z auta przed domem moich hiszpańskich przyjaciół i od razu poczułam to niesamowite powietrze. Był kwietniowy wieczór, w Polsce nadal chłodno i szaroburo, a tutaj – jak w pełni udanego lata. No i ten niesamowity zapach… Tysiące, miliony kwiatów pomarańczy! Ulice i place w Sewilli są obsadzone szpalerami owocowych drzewek, które kwitną dwa razy do roku. Przez tydzień drobne delikatne kwiaty, nagrzane śródziemnomorskim słońcem, roztaczają wkoło przepiękny aromat.

 • Europa Hiszpania
  Marcin Kołpanowicz
  Zdjęcia: Marcin Kołpanowicz

  Barcelona Gaudíego i Zafóna

  Nad kościołem operują dwa potężne dźwigi, wewnątrz słychać stuk młotów, odgłos ciętego i szlifowanego kamienia. Choć świątynia nie jest jeszcze gotowa, była już obiektem ataku zamachowca, który w 2011 roku wzniecił pożar w kaplicy adoracji.

  Najbardziej udany z całej powieści o Barcelonie jest tytuł: „Cień wiatru”. Pomysł z Cmentarzem Zapomnianych Książek w pierwszym rozdziale też się Carlosowi Ruizowi Zafónowi udał, ale im dalej, tym gorzej. Sprzedane w milionach egzemplarzy, napisane dziewiętnastowieczną manierą czytadło, stało się jeszcze jednym wabikiem na turystów. Jednak główny magnes Barcelony to Antonio Gaudí. Niewiele jest miast, którym tak silne piętno nadał jeden człowiek. Ale też nie było dotąd katedry zaprojektowanej w całości przez pojedynczego twórcę.

 • Europa Hiszpania
  Tomasz Borkowski
  Zdjęcia: Tomasz Borkowski Zdjęcia: Grzegorz Śmiałowski

  Zieloną krainą

  PRZEZ PIRENEJE KRAJU BASKÓW

  „Polacos?!” – dziwił się Bask, napotkany w odludnych górach, gdzie dotąd jedynymi towarzyszami wędrówki były nam krążące nad głowami sępy. Skąd się tu wzięli Polacy? Pytanie w istocie zasadne, bo w Polsce o miejscu naszego spotkania słyszał mało kto. Dlaczego więc akurat tu się znaleźliśmy? Zadecydował przypadek, jednak trafniejsza odpowiedź powinna brzmieć: „Bo warto”.

 • Europa Hiszpania
  Dorota Kobierowska
  Zdjęcia: Wiesław Niemociński

  Cudo z lawy

  Czerń wulkanicznej lawy, biel kontrastujących z nią domostw i szafir oceanu to kolory Lanzarote, najstarszej i najbardziej niezwykłej spośród Wysp Kanaryjskich.

  Przed milionami lat, gdy wielkie płyty skorupy ziemskiej dzieliły się na kontynenty, ponad wody Atlantyku wypiętrzyły się wulkaniczne stożki archipelagu Wysp Kanaryjskich.
  Na niewielkiej Lanzarote doliczyć się można ponad stu wulkanów. Trzy razy tyle jest kraterów. Ta wyspa – fantastyczne dzieło natury – zyskała na wartości, kiedy niczym drogocenny kruszec oprawiona została w artystyczny geniusz mieszkającego tu niegdyś Césara Manrique'a.

 • Europa Hiszpania
  Kinga Colmenares
  Zdjęcia: Kinga Choszcz

  Fiesta i sjesta

  Madryt

  Wachlarze na parkowych ławeczkach, wachlarze w długiej kolejce po los na popularną loterię ONCE (organizowaną przez stowarzyszenie niewidomych), wachlarze przed kościołami i w drodze na tradycyjną operetkę, zwaną zarzuelą. Niezliczona ilość wachlarzy i zadowolonych z życia emerytów to pierwsze, co się rzuca w oczy w stolicy Hiszpanii – Madrycie. Hiszpania słynie z niezwykle prężnie działających klubów seniora. To zapewne jedna z przyczyn, dla których madryccy emeryci nie posiadają się z radości, korzystając z uroków życia do późnego wieku.

 • Europa Hiszpania
  Elżbieta i Andrzej Lisowscy

  Fiesta płomieni

  Płonie w naszych sercach i na ołtarzach. Unicestwia i daje nadzieję. Ogień - jedyny żywioł między duchem i materią. Niszczy to co cielesne i uwalnia ducha. Bez niego nie byłoby jednej z najważniejszych i najhuczniejszych fiest hiszpańskich - Las Fallas.

  W ciągu godziny – zawsze 19 marca, w dzień świętego Józefa – Walencja puszcza z dymem przeszło dwadzieścia milionów euro! Ponad siedemset pięćdziesiąt pożarów, wywołanych przez pirotechników i nadzorowanych przez ośmiuset zawodowych strażaków, ogląda milion turystów z całego świata. Nad ich bezpieczeństwem czuwa tysiąc pięciuset policjantów i trzy tysiące agentów.

 • Europa Hiszpania
  Adam Gąsior Magdalena Dudek
  Zdjęcia: Andrzej Lisowski

  Duma Katalonii

  Barcelona

  To jedno z najstarszych miast Hiszpanii. Barcelona została założona przez Ilirów. A potem, tak jak wiele miast nad Morzem Śródziemnym, przechodziła z rąk do rąk. Panowali tutaj Fenicjanie, Kartagińczycy, aż wreszcie Rzymianie. W chwili upadku Imperium Rzymskiego Barcelonę zdobyli Wizygoci. Ci z kolei w 711 roku pod Jerez de la Frontiera przegrali bitwę z Maurami, którzy rządzili miastem aż do 801 roku.
  Wtedy to król Franków zdobył Barcelonę i ustanowił stolicą granicznej marchii. Od 865 roku hrabia Barcelony był samodzielnym zarządcą Katalonii. W 1134 roku doszło do połączenia Katalonii z Aragonią. Królowie aragońscy rezydujący teraz w Barcelonie objęli we władanie południową Francję, Baleary, Sycylię i południowe Włochy. W granicach zjednoczonej Hiszpanii Barcelona znalazła się po małżeństwie króla aragońskiego Ferdynanda z królową kastylijską Izabelą w 1469 roku.

 • Europa Hiszpania
  Michał Głombiowski
  Zdjęcia: Michał Głombiowski

  W krainie Don Kichota

  Jest coś hipnotyzującego w ciągnących się po horyzont rzędach drzew oliwnych, co sprawia, że ciężko od nich oderwać wzrok. W miękkim porannym świetle patrzę na ich równe linie wznoszące się i opadające wraz z kolejnymi wzgórzami, obserwując, jak delikatny wietrzyk porusza milionami stalowoszarych niewielkich listków, spomiędzy których wychylają się jeszcze całkiem zielone i twarde owoce. Trudno ocenić rozmiar tego gaju oliwnego, a jego właściciel, Manolo Estevez, stojący za mną, ze swoim nieodłącznym papierosem przyklejonym do ust, nie jest skłonny do szczegółowych wyjaśnień.

 • Świat w obiektywie Holandia
  Mikołaj Gospodarek/ Edycja Świętego Pawła
  Zdjęcia: Mikołaj Gospodarek/ Edycja Świętego Pawła

  Ogród Europy

  Europejskie królestwo kwiatów wiosną wybucha feerią barw. Niewielka Holandia staje się celem turystów z całego świata, którzy przybywają tu dla widoku ciągnących się po horyzont pól tulipanowych. Wiosna należy zdecydowanie do parku Keukenhof. Słowa zachwytu rozbrzmiewają tam od rana do wieczora, i to w kilkudziesięciu językach.

 • Europa Holandia
  Józef Baran

  Wspólnota powstała z morza

  Co o nich wiemy? Że sieją zgorszenie, legalizując jednopłciowe małżeństwa oraz miękkie narkotyki… Gdy bliżej poznaje się Holendrów, blakną stereotypy, a rośnie podziw dla pracowitego i świetnie zorganizowanego narodu.

   

  W trakcie jazdy autem do miasta Jana Vermeera, Delft, zwracam uwagę na widok „wielkiego nieba”. To optyczne złudzenie wynika z równinnego krajobrazu i depresji. Znajdujemy się przecież 10, 20, a nawet 30 metrów poniżej poziomu morza. Niebo z taką perspektywą bywa najatrakcyjniejsze w pogodne dni, kiedy toczą się po nim bele cumulusów.
  W podróży natrafiamy na stada czarno-białych i biało-brązowych krów, a także na konie i barany. Świń tu podobno więcej niż ludzi, a szklarniowymi warzywami karmi się pół Europy, choć w rolnictwie pracuje tylko dwa procent Holendrów.

Podziel się!

Zdjęcie dniaAdres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk