980x200

Darmowe archiwum / Europa

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Liechtenstein
  Jacek Sumisławski
  Zdjęcia: Jacek Sumisławski

  Obywatel książę i wszyscy znajomi

  Liechtenstein znany jest głównie dzięki niepokaźnej powierzchni – ma zaledwie 160 km2, co czyni go szóstym najmniejszym krajem świata. Jednak niewątpliwie 36 tysięcy mieszkańców zgodzi się z powiedzeniem, że małe jest piękne. Potwierdzają to też turyści.

   

  Państewko ma dwóch sąsiadów – Austrię, z którą graniczy od wschodu i północy, oraz Szwajcarię, z którą dzieli zachodnią i południową granicę. Księstwo Liechtenstein usytuowane jest na alpejskim masywie górskim. Kraj nie ma dostępu do morza. Nie posiada też własnego lotniska. Najbliższy port lotniczy znajduje się w Zurychu. Administracyjnie księstwo dzieli się na jedenaście gmin. Vaduz, Schaan, Triesen, Triesenberg, Balzers oraz Planken tworzą łącznie Oberland, czyli obszar górny. W skład obszaru dolnego, Unterland, wchodzi pięć pozostałych gmin: Eschen, Mauren, Gamprin, Ruggell oraz Schellenberg.

 • Europa Laponia
  Kamila Kielar
  Zdjęcia: Kamila Kielar

  Ktoś inny namalował północ

  Mówią, że nie ma po co tu przyjeżdżać. Że na świecie jest tyle barwnych miejsc, a tu widać tylko pustkę. Że to nie tylko nudne, ale i depresyjne. A ja od lat niezmiennie odpowiadam: chodź, zabiorę cię tam, nauczę cię Laponii.

  Laponia, w wyobrażeniach odwiecznie skuta lodem kraina, nad którą panuje niepodzielnie święty Mikołaj, potrafi zaskoczyć temperaturami. Dodatnimi. Jest osiemnasta, 350 km na północ od koła podbiegunowego i 36 stopni w cieniu. Leżę w borowinach, czuję zapach gorącego igliwia i myślę, że w ten ciepły front, który właśnie tu dotarł znad Afryki, nikt mi nigdy nie uwierzy.

 • Europa Litwa
  Ziemowit Szczerek
  Zdjęcia: Ziemowit Szczerek

  Blisko, blisko, coraz dalej

  Tutaj zawsze jest zimniej, Suwalszczyzna to inna strefa klimatyczna. Ten biegun zimna ciągnie się i po drugiej stronie granicy, a nazywa Suvalkija. Litwa nie zaczyna się więc nagle, ona się zapowiada.

  Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak mogłaby wyglądać Litwa, gdyby nadal tworzyła z Polską jeden organizm – wcale nie musi sobie tego wyobrażać. Może zobaczyć historię alternatywną na własne oczy, nie przekraczając granicy. W restauracjach podają kartacze. Wioski są drewniane, leżą między pagórkami i lasami. Z kościoła w Puńsku (Punskas) dobiega litewska msza: Teve musu, kuris esi danguje… Po litewsku rozmawiają ze sobą na ulicy, a kasjerka w sklepie mówi do klientów ačiu.

 • Europa Litwa
  Maria Giedz
  Zdjęcia: Maria Giedz

  Krzyżowa Góra

  Tysiące, setki tysięcy krzyży w jednym miejscu. Wykonane z zapałek, chleba, kordonka, drucików, kamyków, z kolorowych paciorków, bursztynu oraz kwiatów. Na dużych drewnianych stoją małe, a na nich mniejsze i jeszcze mniejsze. Nikt nie jest w stanie policzyć, ile jest krzyży, a każdy, kto przychodzi, przynosi kolejny.

  Był 1989 rok, kiedy wędrując z namiotem po Żmudzi, dotarłam do wioski Meškuičiai (Meszkucie), leżącej na trasie pomiędzy miastami Šiauliai (Szawle) a Jonistis (Janiszki). To jakieś 230 km na północny zachód od Wilna. Nieopodal wioski ujrzałam niewielką, wysoką na 10 metrów górkę, przez miejscowych zwaną: górą Pilia, litewską Golgotą, Świętą Górą, Górą Modłów, Górą Zamkową lub po prostu Krzyżową Górą. Kiedy podeszłam bliżej, zobaczyłam gęsty las krzyży i kilka osób, które przyjechały z daleka, aby pozostawić tu kolejny krzyż.

 • Europa Litwa
  Michał Rzepiak
  Zdjęcia: Michał Rzepiak

  Wilno po polsku

  Autor tekstu i wydawca miesięcznika uważają za pożyteczne ułatwić osobom bawiącym przelotnie w Wilnie poznanie przynajmniej ważniejszych jego zabytków i w tym celu umieszczają kilka wskazówek, dotyczących miejsc, które przede wszystkim powinny być zwiedzone.

  Tak, oczywiście z małymi przeróbkami, mogłaby brzmieć aktualna przedmowa do „Przewodnika po Wilnie” dr. Władysława Zahorskiego, wydanego przez Józefa Zawadzkiego w 1935 roku. Zatem, po takim wstępie, zapraszam na ekspresowe zwiedzanie magicznego miasta. Zawczasu ostrzegam, na jednym krótkim pobycie z pewnością się nie skończy!

 • Europa Litwa
  Jarosław Pokrzywnicki
  Zdjęcia: Jarosław Pokrzywnicki Zdjęcia: Mariusz Jachimczuk

  Z naturą w zgodzie

  Naród litewski od zarania dziejów szanował przyrodę. Jeszcze za czasów pogańskich niezliczone legendy i podania sławiły różnorodne siły i zjawiska natury. Dziś obszary chronione na Litwie zajmują aż 11,5 procent jej powierzchni. Składa się na nie pięć parków narodowych, co na tak mały kraj jest imponujące, oraz trzydzieści tak zwanych parków regionalnych.

   

  Spośród zróżnicowanych pod względem ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego kraju parków narodowych Litwy: Auksztockiego, Dzukijskiego, Žemaitijskiego (Żmudzkiego), Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej i Trockiego Historycznego Parku Narodowego – wyróżnia się ten piąty, chroniący raczej krajobraz kulturowy i unikatowe zjawiska o charakterze etnograficznym.

 • Europa Litwa
  Jarosław Pokrzywnicki
  Zdjęcia: Jarosław Pokrzywnicki Zdjęcia: Jonas Vitkunas

  Kernavé

  Litewska Troja

  Kernavé reprezentuje jedyny na terenie obecnej Litwy zespół 25 zabytków archeologicznych, składający się z pięciu grodzisk, zespołów osadniczych, cmentarzysk i innych stanowisk archeologicznych, datowanych na okres od schyłkowego paleolitu po późne średniowiecze. Na obszarze rezerwatu historyczno-archeologicznego, który założono w celu ochrony tego kompleksu zabytków, widoczne są zarówno ślady dawnego rolnictwa, jak i znaczne pozostałości fortów ziemnych, będących częścią systemu obrony miasta. Kernavé było ważnym miastem feudalnym w średniowieczu. Pomimo iż miasto zostało zniszczone przez zakon krzyżacki pod koniec XIV wieku, samo miejsce było w dalszym ciągu wykorzystywane przez człowieka.

 • Europa Łotwa
  Janusz Czerwiński
  Zdjęcia: Janusz Czerwiński

  Rejs w pustce

  Kajakiem przez Kurlandię

  Kiedy autobus z przyczepką pełną kajaków zbliżał się do granicy Litwy i Łotwy w Meitene, ogarnęły mnie wspomnienia. Jeździłem wszak tą drogą wiele razy – zawsze pędząc ku niedalekiej już Rydze. Teraz cel był inny. Miałem się zaraz zagłębić w łotewską prowincję. Kurlandia! Tam jeszcze nie byłem...

 • Europa Macedonia
  Katarzyna Rojek
  Zdjęcia: Katarzyna Rojek Zdjęcia: Julia Michalczewska

  W starym tyglu zgodne życie

  Ten Mały kraj zachwyca różnorodnością. Przenikają się tu kultury i religie. Narodowa słowiańska duma łączy się z bałkańskim temperamentem. Wszystko odbywa się w harmonii, czyniącej Macedonię krajem otwartym i bezpiecznym dla turystów. Aby to zrozumieć, trzeba odwiedzić stolicę Skopje.

  Rozglądamy się po nowym, pachnącym jeszcze świeżą farbą lotnisku. Próbujemy rozszyfrować pisane cyrylicą drogowskazy, mijamy grupy muzułmanek w chustach na głowach. Wychodzimy na zewnątrz. Jest początek listopada i w powietrzu czuć jesienny chłód, ale słońce grzeje mocno, jest cieplej niż w Polsce. Podchodzi do nas taksówkarz i zagaduje po macedońsku. Okazuje się, że rozumiemy większość z tego, co do nas mówi.

 • Europa Łotwa
  Maciej Moskwa / Testigo Documentary
  Zdjęcia: Maciej Moskwa / Testigo Documentary

  Inflanty, kresy zapomniane

  Łotwa ciągle pozostaje dla wielu z nas nieodkryta. Chociaż tętniąca życiem Ryga przyciąga już całe rzesze turystów z Zachodu, to Polacy jeszcze nie odkryli walorów tego nadbałtyckiego kraju. Tymczasem z Inflantami łączy nas nie tylko historia.

  Do Rygi najszybciej można dostać się samolotem z Warszawy, są też połączenia autobusowe oraz ciągle rozwijana europejska sieć szlaków rowerowych EuroVelo. Nasze stolice dzieli niewiele ponad 600 kilometrów, więc nie jest to wyprawa na drugi koniec świata. Ryga to miasto ogromnej urody. Poszczęściło się łotewskiej stolicy i ominęły ją ogromne zniszczenia wojenne.

Podziel się!


Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk