Darmowe archiwum / Belgia

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Belgia
  Małgorzata Kęsicka
  Zdjęcia: Alejandro Quesada

  Bruksela da się lubić

  W Brukseli, zdominowanej przez różne odcienie szarości, latają zielone papugi. Podobno stają się powoli plagą tego miasta, tak jak w Polsce miejskie dziki. Belgia to kraj surrealizmu, jak słusznie zauważył Benoit, mój przystojny nauczyciel francuskiego.

  Dźwiękowa mapa tego miejsca byłaby mocno polifoniczna: w tak zwanym „małym ringu”, czyli sercu miasta, dzielnica murzyńska, Matonga, sąsiaduje z secesyjną Ixelles, gdzie znajduje się dom, w którym urodziła się Audrey Hepburn. Nieopodal, na St. Gilles (zamieszkiwanym chętnie przez naszych rodaków), mieszka Marta Argerich, sławna laureatka Konkursu Chopinowskiego z 1965 roku. Z kolei marokańskie, tureckie i arabskie klimaty są domeną dzielnicy St. Josse. Żeby spotkać ortodoksyjnych Żydów, należy powałęsać się w okolicach metra Schuman. Każda ze wspomnianych nacji posługuje się swoim językiem, słucha swojej muzyki. Dodajmy do tego jeszcze urzędową dwujęzyczność Belgii, podzielonej na Flandrię (język flamandzki, pokrewny niderlandzkiemu) oraz Walonię (język francuski) – i oto mamy współczesną wieżę Babel.

 • Europa Belgia
  Iwona Darquenne
  Zdjęcia: Iwona Darquenne

  Brugia: Najpierw zwiedzaj, potem jedz

  Być w Belgii i nie zobaczyć Brugii, to tak jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. Powodów, dla których warto tu przyjechać, jest mnóstwo. Udziałem tych, którzy zawitają do tego miasta, będzie uczta dla duszy i podniebienia. Gdy myślę o Brugii, od razu przychodzą mi do głowy: kanały, koronki, czekolada, gofry, mule i frytki. Ale po kolei! Brugia otrzymała prawa miejskie w 1128 r., ale pierwsze budowle o charakterze obronnym pojawiły się już w I w. p.n.e. Trzeba pamiętać, że Belgia istnieje na mapie Europy jako niezależny kraj dopiero od 1830 r., a wcześniej obszar dzisiejszego państwa był podzielony pomiędzy Francję oraz Niemcy i pozostawał – poprzez zawieranie związków małżeńskich między...

 • Europa Belgia
  Iwona Darquenne
  Zdjęcia: Iwona Darquenne Zdjęcia: Flickr .com Zdjęcia: SI Bouillon Zdjęcia: David Samyn

  Pięć zamków za miedzą

  Każdy słyszał o francuskich zamkach nad Loarą, które zachwycają architekturą i pięknymi ogrodami. Mało kto wie jednak, że w sąsiedniej małej Belgii jest również sporo takich budowli. Stanowią one, razem z...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk