Darmowe archiwum / Bośnia i Hercegowina

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Bośnia i Hercegowina
  Beata i Paweł Pomykalscy
  Zdjęcia: Paweł Pomykalski

  Na skrzyżowaniu imperiów

  Cześć Polska! – pada za nami znienacka. Jesteśmy w centrum Sarajewa. Uśmiechnięty czterdziestolatek dobrze władający naszym językiem mówi, że dawno nie widział tutaj Polaków. A przecież za Jugosławii było ich pełno. Pyta, dlaczego nikt nie przyjeżdża. No właśnie, dlaczego?

  Kiedy pierwszy raz, w 2005 roku, przekraczaliśmy granicę Bośni i Hercegowiny, towarzyszyły nam obawy, ale i wielkie zaciekawienie. Po powrocie do Polski czuliśmy niedosyt i ogromną chęć ponownego przyjazdu tutaj. Dlatego w niedługim czasie odwiedziliśmy ten kraj kilkukrotnie, a owocem naszych podróży stał się pierwszy w Polsce przewodnik po Bośni i Hercegowinie, który wydaliśmy w 2011 roku. Niestety, nasza ukochana Bośnia nadal jest nieczęsto odwiedzana i głównie kojarzy się z wojną domową. Jak to zmienić?

 • Europa Bośnia i Hercegowina
  Roman Warszewski

  Piramida w Bośni?!

  Europa ma piramidę. Nawet nie jedną, ale od razu trzy. Tak przynajmniej twierdzi Semir Osmanagić, serbski archeolog od lat mieszkający w USA, który w miejscowości Visoko, trzydzieści pięć kilometrów na północ od Sarajewa, od kwietnia prowadzi prace wykopaliskowe. Uważa, iż natrafił na ślady największej prehistorycznej sensacji starego kontynentu.

  Jestem przekonany, że wzgórze Visocica było kiedyś piramidą – mówił Osmanagić pod koniec marca, przed przystąpieniem do wykopalisk. – Już sam kształt góry jest wielce podejrzany: jej stożek jest bowiem nadzwyczaj regularny, szczyt natomiast nienaturalnie płaski, tak jakby miała to być szczytowa platforma.

 • Europa Bośnia i Hercegowina
  Jerzy Machura
  Zdjęcia: Jerzy Machura Zdjęcia: shutterstock

  Mosty pojednania i nienawiści

  – Ten most to była jedna z ofiar wojny. Mogłeś nie wierzyć w Boga czy w przeznaczenie, ale wierzyłeś w ten most – mówi z nostalgią poznany w kafejce mieszkaniec Mostaru. – On był częścią nas, nosiliśmy go w sercu...

 • Europa Bośnia i Hercegowina
  Nadia Czachowska-Aleksić

  Wieś na końcu świata

  Słynne Sarajewo i piękny Mostar – to najbardziej znane miejscowości Bośni i Hercegowiny. Polacy odwiedzają je najczęściej przy okazji pobytu w Chorwacji. Jest jeszcze Medziugorie – popularny cel pielgrzymkowy. Tylko nieliczni docierają do...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk