Darmowe archiwum / Bułgaria

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Bułgaria
  Magdalena Żelazowska
  Zdjęcia: Magdalena Żelazowska Zdjęcia: Book Boutique

  Pod anielskim spojrzeniem

  Patrząc na nas, chronią i uzdrawiają. Dlaczego jednak anioły z fresków cerkwi św. Stefana w Nesebyrze nie mają oczu? Ponieważ pomysłowi parafianie zeskrobali im źrenice i zabrali do domów. Bułgarzy sprytnie również wybrali sobie ojczyznę. Dostało im się ciepłe morze, wysokie góry, wspaniałe winnice i pachnące pola róż. Wszystko, co najlepsze.

  Bułgaria – tu zachwyt czai się ukryty w zakamarkach. Wygrzewa na słonecznych placykach, głaszcze podniebienie w nabrzeżnych knajpkach, przysiada na stolikach, z których staruszki sprzedają koronki i konfitury. Nie spiesz się, rozejrzyj, poszukaj. Tutejsze skarby czekają na odkrycie.

 • Europa Bułgaria
  Emilia Sułek
  Zdjęcia: Emilia Sułek

  Przeszłość odchodzi niespiesznie

  BUŁGARIA

  Wczesny ranek nad Morzem Czarnym przywitałam w jednej z niewielkich kawiarni – pustych jak wszystkie inne o tej porze, bo przecież turyści i wczasowicze po długich nocnych zabawach dopiero niedawno poszli spać. Nadszedł już czas, by opuścić pachnący morskim powietrzem Sozopol i udać się w dalszą drogę.

   

  Pijąc gęstą, bardzo mocną kawę – taką jak się tu podaje – przerzucałam kartki gazety i wtedy wzrok mój padł na niewielką wiadomość z drugiej strony. „Bułgaria cjała pee i tancuwa w Kopriwsztica” – głosił radosny tytuł niewielkiego artykułu informującego o rozpoczęciu Dni Folkloru.

 • Europa Bułgaria
  Robert Sendek
  Zdjęcia: Krzysztof Mania

  Natchnienie Orfeusza

  Wybrzeże Bułgarii łączy czar morza, które wdziera się w ukryte zatoczki i na złote plaże, ze wzgórzami pokrytymi winnicami i sadami, które sięgają w głąb toni palcami przylądków i półwyspów. A miasta? Powstały w miejscu stykania się różnych kultur, różnych narodów, zadziwiają nastrojem, zaskakują przeszłością, zdumiewają słońcem i kolorem morza. O bułgarskim wybrzeżu i jego historii można by długo...

 • Poznaj zwyczaj Bułgaria
  Wojciech Śmieja
  Zdjęcia: Wojciech Śmieja

  Włochate przywitanie wiosny

  Pojawiają się prawie w każdym kraju Europy. We Włoszech jako Mamutones, w Hiszpanii La Vijanera, u nas w postaci Turonia. Zanurzamy się wówczas w prehistorycznym rytuale, przywdzianym w zwierzęce skóry i inne przerażające uniformy. Ceremonie płodności, odpędzania zimy i powitania wiosny swoją bogatą oprawę mają również na Bałkanach.

  W zapomnianych przez świat bułgarskich wioskach przetrwali tzw. kukerzy. Przetrwali, bo ich pochody, jak wywodzą etnografowie, wzięły się w prostej linii z tradycji misteriów dionizyjskich. Niewykluczone zresztą, że było odwrotnie, i to właśnie trackie święto natury pojawiło się w Grecji jako Dionizje.

 • Europa Bułgaria
  Paulina Hinz
  Zdjęcia: Paulina Hinz

  Fioletowa sielanka

  Życie Polaków na bułgarskiej wsi obfituje w wyzwania, ale Laura i Piotr nie zamieniliby go na inne. Jego rytm wyznaczają pory roku, a przyroda i pogoda dyktują rozkład dnia. Od nadmiaru sielanki można na chwilę uciec – na przykład do pobliskiego, malowniczo położonego miasta Wielkie Tyrnowo. Fioletowy kolor wdarł się pod paznokcie i pokrył Piotrowi prawie całe dłonie. Po dwóch dniach żmudnej pracy 150 kilogramów winogron w końcu przeszło przez pożyczoną od sąsiada niebieską metalową prasę. Jej wygląd nie pozostawiał wątpliwości, że uczestniczyła już w produkcji hektolitrów bułgarskiego wina. Owoce winorośli oplatającej dom Laury i Piotra były już tak dojrzałe, że nie można było dłużej zwlekać. Trochę to wszystko czasochłonne, ale...

 • Europa Bułgaria
  Stanisława Budzisz-Cysewska

  Festiwal zmysłów

  Powiedzenie „to jest tak dobre, że można zjeść bez chleba” jest dla bułgarskiego kucharza najlepszym komplementem. Bo w tym kraju chlebem zagryza się wszystko, nawet ziemniaki. Jednak kuchnia bułgarska to nie tylko...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk