Darmowe archiwum / Chorwacja

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Chorwacja
  Włodzimierz Rosiński
  Zdjęcia: Włodzimierz Rosiński

  Dubrownik i piękna Korčula

  Dalmacja kusi zabytkowymi miastami, szmaragdowymi zatoczkami wciśniętymi miedzy skały i dzikimi plażami na wyspach rozrzuconych wzdłuż brzegu Adriatyku. Wśród tych miejsc wyjątkowym blaskiem świecą dwie gwiazdy: Dubrownik i jego „mniejsza siostra” – Korčula.

   

  Dubrownik, leżący na południowym krańcu Dalmacji, zachwyca średniowieczną architekturą i malowniczym położeniem na skalistym cyplu między Górami Dynarskimi a archipelagiem Wysp Elafickich. Kto raz go zobaczy, temu żadne inne miasto nie wyda się już tak piękne. Dlatego warto go zostawić na koniec podróży, a zwiedzanie rozpocząć od Korčuli – wyspy odległej o zaledwie 120 km. Jej stolica – miasto Korčula – nazywana jest Małym Dubrownikiem i nie ustępuje słynnej Perle Adriatyku w niczym, poza rozmiarami.

 • Europa Chorwacja
  Elżbieta i Andrzej Lisowscy
  Zdjęcia: Elżbieta i Andrzej Lisowscy

  Miasto świętego Błażeja

  Dubrownik

  Morze barwnych chorągwi, biskupie ornaty, złote monstrancje, ludowe stroje z całych Bałkanów, kolejne orkiestry... Atmosfera pielgrzymki i fiesty. Modlitwom towarzyszą radosne okrzyki i pikniki. A wszędzie wokół zaklęta w kamieniu historia.

   

  Dubrownik – jedno z najpiękniejszych i najbardziej jednorodnych stylowo miast świata – nabiera dodatkowego blasku na początku lutego, w czasie obchodów ku czci swojego patrona, świętego Błażeja. I tak jest już od ponad tysiąca lat!

 • Europa Chorwacja
  Sławomir Adamczak Katarzyna Firlej Bogusław Sypień

  Krajobraz z sercem

  Istria

  Tam, gdzie Adriatyk głęboko wcina się w kontynent, leży półwysep w kształcie serca, pełen pięknych piaszczystych plaż, starożytnych zabytków, zielonych wysp i cudownych skalnych zatoczek. Ten ziemski raj nazywa się Istria.

   

  Bujność przyrody, przyjazny klimat, piękne wybrzeże, bogactwo morza – to powody, dla których od niepamiętnych czasów walczono o tę krainę i osiedlano się tu z wielkim upodobaniem.

 • Europa Chorwacja
  Magdalena Dudek

  Chorwacja inaczej

  Nie tylko wyspy

  Chorwacja z racji swoich 1185 wysp już zapewniła globtroterom głodnym wrażeń „robinsonady”, czyli pobyt na jednej z niezamieszkanych wysp. Nowością jest oferta... adopcji delfina. Poza tym nie należy zapominać, że ten niewielki kraj nie zaczyna się i nie kończy tylko na Adriatyku.

   

   

 • Europa Chorwacja
  Adam Gąsior
  Zdjęcia: Adam Gąsior

  Pięć pereł

  Dalmacja

  Bernard Shaw napisał: „Ten, kto szuka raju na ziemi, powinien przyjechać i zobaczyć Dubrownik”. Zakochany w tym mieście mylił się nieco. Dalmacja ma pięć takich minirajów. To najpiękniejsze miasteczka nad Adriatykiem. Każde inne, każde warte choćby kilkugodzinnej wizyty.

   

 • Europa Chorwacja
  Magdalena Banasik

  Sophi na Adriatyku

  Przygoda zaczęła się w Monfalcone. Nie wiem, kto bardziej się cieszył – my czy nasz jacht Sophi, gdy ujrzał nas po tak długiej przerwie. Po trzech dniach technicznej organizacji byliśmy już na morzu, tnąc...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk