Darmowe archiwum / Cypr

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Azja Cypr
  Bartosz Król
  Zdjęcia: Bartosz Król

  Wczasy z Afrodytą

  Pafos, dawna stolica, a obecnie czwarte miasto na Cyprze, to połączenie starożytności z nowoczesnością. Wpisane na listę światowego dziedzictwa jest świetną bazą dla miłośników historii, ale też przyrody i wodnego szaleństwa. Klimat gwarantuje piękną pogodę przez ponad trzysta dni w roku. Ukształtowanie powierzchni sprawia zaś, że z wybrzeża łatwo przedostać się w wysokie góry.

   

  W Pafos i okolicach wyczuwa się obecność najbardziej urodziwej z antycznych bogiń. To właśnie tutaj Afrodyta miała się narodzić z piany morskiej, zażywać kąpieli i oddawać miłości z Adonisem. Właśnie tutaj pobudowano na jej cześć imponującą świątynię.
  Najsłynniejszym miejscem związanym z boginią jest Petra tou Ramiou (Skała Greków, zwana także Skałą Afrodyty). To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Cyprze, a widok z kamienistej plaży zapiera dech w piersiach.

 • Azja Cypr
  Katarzyna Rojek Jacek Siwko
  Zdjęcia: Katarzyna Rojek Zdjęcia: Jacek Siwko

  Pęknięta Wyspa

  A może by tak wyzbyć się smutków i obaw? Zawiści i pożądliwości... Uniezależnić się od zewnętrznych okoliczności, żyć w zgodzie z naturą i być szczęśliwym... Trudne zadanie? Nie na Cyprze! Stoicyzm to kierunek filozoficzny, który powstał w III wieku przed naszą erą w Atenach za sprawą Cypryjczyka, Zenona z Kition.

   

 • Azja Cypr
  Monika Witkowska
  Zdjęcia: Paweł Witkowski

  Szlakiem przygody

  CYPR

  Wydawało mi się, że Cypr nie za bardzo ma mnie czym zaskoczyć. A jednak! Pierwsze zaskoczenie to fakt, że geograficznie to już nie Europa, jak chyba większość z nas myśli, ale Azja. Drugie – że podczas tygodniowego pobytu zabrakło czasu, aby choć przez chwilę pobyć na plaży. Za dużo było innych atrakcji.

   

  Wakacje na Cyprze? – Tylko błagam, żadnych ruin – prosił mój mąż. – OK, ale wiesz, że nie zniosę leżenia brzuchem do góry – ripostowałam. Trzeba było znaleźć kompromis. Tak czy owak od razu wiedzieliśmy, że będą to wakacje aktywne.

 • Azja Cypr
  Katarzyna Rojek
  Zdjęcia: Julia Michalczewska

  Wyspa rozmaitości

  Pomarańcze prosto z sadu na śniadanie. Soczysty kebab na obiad. Piętnastodaniowa rybna uczta na kolację. Rano pływanie w morzu, po południu jazda na nartach. Piaszczyste plaże i surowe klify. Różowe flamingi i rogate muflony. To wszystko – i znacznie więcej – na jednej, niedużej wyspie. Cypr zaskakuje różnorodnością. Geograficznie to już Azja, choć należy do Unii Europejskiej. Wjechać tam zatem można „na dowód”, dostać się nietrudno – z Warszawy dwa razy w tygodniu kursuje Lot, a podróż do Larnaki trwa zaledwie trzy godziny. Zastanawialiśmy się, co chcemy tam robić, mając na pobyt zaledwie cztery dni. Kusiło nas, by nie robić nic...

 • Poznaj zwyczaj Cypr
  Marta Legieć
  Zdjęcia: Julia Michalczewska Zdjęcia: Marta Legieć Zdjęcia: shutterstock

  Cypryjski maraton kulinarny

  Na początku jest dosyć niewinnie. Na stole pojawia się zielona sałata z pomidorami i sporym kawałkiem sera feta, obok jędrne oliwki, ciepły, pachnący chleb i grillowane halloumi. Jedzeniowy maraton szybko się jednak rozkręca, a ja...

 • Azja Cypr
  Marta Legieć
  Zdjęcia: Marta Legieć Zdjęcia: shutterstock

  Dom bogini piękna

  Mijany krajobraz zmienia się jak w kalejdoskopie, serwując raz surową księżycową panoramę, innym razem bajkowe plenery z granatowym morzem w tle. Witajcie na Cyprze, wyspie miłości i kontrastów...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk