Darmowe archiwum / Czechy

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Czechy
  Julia Michalczewska
  Zdjęcia: Julia Michalczewska

  Odlotowa Praga

  Praga zachwyciła mnie po raz kolejny. Tym razem nie Złotą Uliczką czy Mostem Karola, z których słynie. Zobaczyłam i poczułam miasto, jakiego nie znałam.

  Praga jest szóstym najczęściej odwiedzanym miastem Europy. Stolica Czech nie odniosła prawie żadnych zniszczeń podczas II wojny światowej, więc większość jej zabytkowej architektury jest autentyczna. Praga to zróżnicowana kolekcja architektury: gotyckiej, renesansowej, barokowej, neoklasycystycznej, secesyjnej, kubistycznej i współczesnej. Od 1992 roku rozległe, historyczne centrum Pragi wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 • Europa Czechy
  Izabela Kraus-Żurova

  Zamyślona kraina

  Jak do Czech, to do Pragi. Ewentualnie do Brna czy Ołomuńca. Na pewno warto. Jednak szkoda, że najczęściej jeździmy tylko tam. Miejsc interesujących z bogatą historię i zabytkami, jak powyższa czeska turystyczna „święta Trójca”, jest u naszych południowych sąsiadów naprawdę sporo. Ot, chociażby Czechy Południowe, „ziemia zamyślona”, jak mówił poeta Ladislav Stehlík.

   

  Mając przed sobą mapę tego regionu i zakreślając na niej w dowolnym miejscu okrąg o promieniu trzydziestu kilometrów – mamy gwarancję, że w jego obrębie znajdą się, co najmniej, dwa rezerwaty przyrody, z pięć zamków lub pałaców, około piętnastu innych zabytków kultury i co najmniej trzydzieści miejsc, gdzie „czepuje” się Budějovický Budvar.

 • Europa Czechy
  Adam Gąsior
  Zdjęcia: Adam Gąsior

  Krumlov jak z bajki

  Dla większości z nas Czechy to Praga, Karkonosze i tranzytowy przejazd w drodze na południe Europy. Ja proponuję odwiedziny południowej części Czech.

   

  Czeski Krumlov to nie byle jakie miasteczko, porównywalne urodą z miasteczkami Toskanii czy Hiszpanii lub nawet je nią przewyższające. Czeski Krumlov wygląda jak z bajki: ciasna zabudowa starówki, oplatana przez wygiętą w literę „s” rzekę Wełtawę i zamek górujący nad starym centrum.

 • Europa Czechy
  Maciej Węgrzyn
  Zdjęcia: Maciej Węgrzyn

  Tatarskie uszy i piwna łaźnia

  Wśród zielonych wzgórz północnych Moraw jest ukryte miasteczko. To Štramberk, w którym warto zatrzymać się na chwilę, posłuchać miejscowych legend, wspiąć się na zamkową wieżę, a także spróbować miejscowego piwa. Do przemysłowej Ostrawy jest stąd zaledwie 40 kilometrów, ale można tu odetchnąć pełną piersią i rozkoszować się leniwą atmosferą czeskiej prowincji. Štramberk to niewielka, kilkutysięczna mieścina, leżąca na przedgórzu Beskidów Morawsko-Śląskich, w sercu krainy zwanej przez Czechów „królestwem wołoskim”. Nazwa pochodzi od Wołochów – pasterskich plemion bałkańskich, które osiedlały się w tej okolicy już sześćset lat temu. Znakiem charakterystycznym miasteczka są zbudowane przez nich domy zrębowe, datowane na XVIII-XIX wiek, oraz górujący nad miejscowością...

 • Europa Czechy
  Julia Michalczewska
  Zdjęcia: Julia Michalczewska Zdjęcia: Grzegorz Szczęsny Zdjęcia: Agata Orłowska

  Urlop na 24 łapy

  Na wakacje zabraliśmy cztery trzylatki: Coco, Robina, Syropa i Choco, sześcioletniego Morrisa oraz siedmioletnią Bryzę. Nie, nie są to oryginalne imiona naszych dzieci, ale każde jest kochane, jedyne w swoim rodzaju. I nie rezygnujemy z wyjazdu za granicę ze względu na ich posiadanie. Jeśli z małym dzieckiem da się podróżować, to dlaczego nie z psem? A co powiecie na urlop z sześcioma? Żaden z naszych pupili nie jest na tyle mały, żeby wsadzić go w torebkę czy wziąć pod pachę (Morrisa by się dało, ale on tego nie lubi), więc podróż samolotem odpada. Każdy, mimo że bywa kanapowcem, uwielbia szaleństwo w ogrodzie, czyli pobyt w pokoju hotelowym nie wchodzi w grę. Bryza ma silny instynkt łowczy, więc dom musi być ogrodzony. Lubimy chodzić z psami po górach, ale na większości polskich szlaków...

 • Europa Czechy
  Jan Siemiński
  Zdjęcia: Jan Siemiński

  Paleta natury

  Morawy to kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej, pokrywająca się z obszarem zlewni rzeki Morawy. Na północy granice regionu stanowi grzbiet Sudetów Wschodnich, od południa...

 • Europa Czechy
  Mikołaj Gospodarek
  Zdjęcia: Mikołaj Gospodarek

  Praga - zwiedzanie równoległe

  Ciszę bocznej praskiej uliczki burzyły podniesione głosy. Tego dnia trójka turystów zetknęła się z rzeźbami Davida Černego. To artysta, który odniósł sukces. Jego sztuka i twórczość zmuszają do...

 • Europa Czechy
  Grzegorz Kozakiewicz
  Zdjęcia: shutterstock Zdjęcia: Grzegorz Kozakiewicz

  Žatec - pielgrzymka piwosza

  Szara, garnizonowa miejscowość w cieniu sąsiednich Loun po dekadach marazmu podnosi się z ruin. Dzięki niespożytej energii pasjonatów miasto staje się mekką filmowców, miłośników historii i... piwa.

 • Europa Czechy
  Mateusz Żemła
  Zdjęcia: Mateusz Żemła Zdjęcia: shutterstock Zdjęcia: Libor Sváček Zdjęcia: Petr Slavik Zdjęcia: Jan Miklín

  Morawy winem płynące

  Zapytany o morawsko-czeskie relacje Ivo Kanovsky, szef marketingu winnicy Zamecke Vinarstvi w Bzencu, odpowiada anegdotą: „Dwóch Morawiaków siedzi w piwniczce i próbuje, jak się wino udało. – O, to dobre, to zostawimy dla siebie...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk