Darmowe archiwum / Dania

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Świat w obiektywie Dania Wyspy Owcze
  Janusz Kafarski
  Zdjęcia: Janusz Kafarski

  Między niebem a morzem

  WYSPA JAK FLET
  Kalsoy to dziewiąta co do wielkości wyspa archipelagu. Ze względu na wąski kształt nazywana jest Fletem. Są tu tylko niewielkie wioski połączone szosą, która prowadzi przez 5 tuneli o łącznej długości 5416 m. Na zdjęciu kotlina i osada Trøllanes, którą na stałe zamieszkuje 19 osób. Skalna ściana odgradza dolinę od reszty wyspy. W tle, po lewej stronie zdjęcia, widać przylądek Kunoyarnakkur. Ma on wysokość 819 m, co czyni go najwyższym przylądkiem w Europie i jednym z najwyższych na świecie.

 • Europa Dania
  Marcin Kołpanowicz

  Słońce nad Gudhjem, czyli jajko na śledziu

  Tekst o Bornholmie mógłby wyglądać tak:
  Morze, morze, morze… (powtórzone sto razy)
  Niebo, niebo, niebo… (powtórzone sto razy)
  Zieleń, zieleń, zieleń… (powtórzone sto razy)
  Do tej wyliczanki należałoby jeszcze dodać spokój, ciszę i relaks. Niestety, redakcja miesięcznika Poznaj Świat nie zamieściłaby tego.
  Lojalnie więc uprzedzam, że poniższy zdyszany galop słowny jest w swej istocie zaprzeczeniem niespiesznego rytmu nadającego tempo życiu na Bornholmie.

 • Wyspy i wysepki Dania Bornholm
  Katarzyna Rojek
  Zdjęcia: Katarzyna Rojek Zdjęcia: Niels Thye / visitdenmark.digizuite.dk

  Może by tak wpaść i popedałować

  Pomysł wyjazdu na Bornholm pojawił się nagle, na cztery dni przed początkiem tygodniowego urlopu. Zdążyliśmy kupić bilety na pociąg i prom, odszukać w piwnicy namiot i trochę go przewietrzyć. Nie zdążyliśmy tylko zaplanować naszego pobytu... i dobrze się stało.

   

  Bez planu, bez stresu, byle nie bez sensu


  Podróże warto planować, by w czasie, jaki mamy, zobaczyć jak najwięcej i jak najlepiej poznać odwiedzane miejsce. Z drugiej strony, planowanie wiąże się ze stresem, zwłaszcza gdy na miejscu okazuje się, że plan nie wypala. A na Bornholmie po prostu nie ma potrzeby planowania. Ta niewielka, zbliżona wielkością do powierzchni Warszawy (ok. 600 km2) wyspa jest tak pełna atrakcji, że gdzie się nie ruszyć, na pewno natkniemy się na coś godnego uwagi. Wszystko jest w zasięgu ręki (a już na pewno w zasięgu roweru), wystarczy wstać rano, postanowić, na co ma się ochotę i ruszać – rowerem, pieszo, na rolkach, autobusem... Możliwości jest wiele, a teraz już wiem, że tydzień to za mało, żeby dobrze poznać wyspę, która dzięki swej różnorodności nazywana jest „Skandynawią w pigułce”.

 • Europa Dania
  Paweł Partyka
  Zdjęcia: Paweł Partyka

  Zamek z baśni

  Kopenhaga

  Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem Kopenhagę, przywitały mnie ukryte w chmurach wysokie wieże zamku Rosenborg Slot. Zamek wraz z otaczającą fosą i ogrodem Kongens Have jest dzisiaj jednym z najwspanialszych przykładów sztuki budowlanej z okresu panowania renesansowego króla Dunów, Chrystiana IV (1577–1648).

  Początkowo zamek traktowany był jako królewska siedziba na wsi, jednak po kilku przebudowach stał się rezydencją czterech kolejnych królów, a od roku 1794 pełni funkcję magazynu przedmiotów będących własnością rodziny królewskiej.

 • Europa Dania Bornholm
  Janusz Czerwiński
  Zdjęcia: Janusz Czerwiński

  Sprawdź ją sam

  Bornholm

  Kiedy, pozostawiwszy na lądzie kłopoty oraz... swój samochód, po parogodzinnym rejsie ujrzysz gościnnie rozwarte ramiona falochronów Roenne – poczujesz zew przygody. Zbliżasz się wszak do wyspy, o której słyszałeś wiele. Zwłaszcza o rowerowym raju. Czas sprawdzić to samemu – na dwóch kółkach.

  Nie musisz długo czekać. W Roenne z miejsca trafiasz na skrzyżowanie rowerowych szlaków wiodących w cztery świata strony. Pojedź na północny zachód, ale niedaleko. Na przedmieściach Roenne znajdziesz nadmorski kemping, gdzie w zielonym lesie rozbijesz swój namiot, a na plażę będziesz miał pieszo dwie minuty.

 • Europa Dania
  Paweł Partyka

  Andersen Vi

  Zielone Odense

  Odense to trzecie co do wielkości miasto w Danii. Jest jednym z tych nowoczesnych miast, które pomimo gorączkowego tempa nie tracą wdzięku ani odprężającej atmosfery.

   

  Odense, które dziś zamieszkuje 170 tysięcy ludzi, ma ponadtysiącletnią historię i jest jednym z najstarszych miast w królestwie. Założone zostało w świętym dla wikingów miejscu poświęconym Odinowi, bogu magii i śmierci, królowi bogów i ojcu wszystkich ludzi. Świętość to „vi”, dlatego pierwotnie nazywano osadę „Odins Vi” (Świętość Odina). Pierwszą wzmiankę o tym mieście spotykamy w liście niemieckiego cesarza Ottona III z roku 988. Z listu wynika, że Odense było siedzibą biskupa, co oznacza, że już wtedy miało znaczenie dla całej wyspy Fionii, której jest stolicą.

 • Europa Dania
  Paweł Partyka Adam Gąsior

  Miasto z Baśni

  Kopenhaga

  Centrum Kopenhagi dziś, w dwusetną rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, nie zmieniło się wiele od czasu, kiedy ten najsłynniejszy z Duńczyków przechadzał się jej uliczkami.

  Kopenhaga wyszła bez skazy z obydwu wojen światowych, a decyzje kolejnych władz miasta nie wpłynęły na zmianę niepowtarzalnego charakteru tego miejsca, które inspirowało dwóch gigantów literatury: Hansa Christiana Andersena i Sorena Aabye Kierkegaarda. Mimo, że Kopenhaga jest jedną z europejskich metropolii, nie ma tu wieżowców, tak charakterystycznych dla innych wielkich miast Europy. Kopenhaga pozostała miastem miedzianych dachów i wież, krągłych i kwadratowych, prostych i krzywych, i tej skręconej w korkociąg.

 • Europa Dania
  Dominik Sipiński
  Zdjęcia: Dominik Sipiński

  Tam, gdzie owce mają pierwszeństwo

  Położone o zaledwie dwie godziny lotu od Kopenhagi, są jednym z najtrudniej dostępnych terytoriów Europy. Z kontynentem łączy je tylko jedna linia lotnicza oraz prom. Należący do Danii archipelag Wysp Owczych, o powierzchni mniejszej niż niektóre polskie powiaty, skrywa w sobie wiele skarbów. Bárđur wraca na rodzinne Wyspy Owcze tylko na trzy letnie miesiące. Resztę czasu spędza w Danii, gdzie studiuje PR. Podobnie Henni, która na położony pomiędzy Szkocją a Islandią archipelag wraca z Kopenhagi. Tak samo robi jeszcze kilka tysięcy młodych Farerów – potomków skandynawskiego narodu, który przed wiekami skolonizował te wyspy. Wracają chociaż na chwilę i goszczą w swym odległym domu w czerwcu, lipcu i sierpniu. Trudno im się dziwić, bo tylko wtedy...

 • Europa Dania
  Paulina Hinz
  Zdjęcia: Paulina Hinz

  Aarhus zmienia myślenie

  Zanim zostało Europejską Stolicą Kultury 2017, od wielu lat było miastem tętniącym sztuką i kreatywnością. Czy to za sprawą ducha wikingów, którzy założyli je 1200 lat temu, czy dzięki studentom, którzy...

 • Europa Dania
  Mikołaj Szoszkiewicz

  Kopenhaga śladami Andersena

  Niemal wszyscy z nas zaczytywali się w dzieciństwie w jego baśniach – „Brzydkim kaczątku” czy „Dziewczynce z zapałkami”. Już jakiś czas temu odkryłem, że najbardziej inspirujące w podróżach są...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk