Darmowe archiwum / Dania
-
Świat w obiektywie Dania Wyspy Owcze
Między niebem a morzem
WYSPA JAK FLET
Kalsoy to dziewiąta co do wielkości wyspa archipelagu. Ze względu na wąski kształt nazywana jest Fletem. Są tu tylko niewielkie wioski połączone szosą, która prowadzi przez 5 tuneli o łącznej długości 5416 m. Na zdjęciu kotlina i osada Trøllanes, którą na stałe zamieszkuje 19 osób. Skalna ściana odgradza dolinę od reszty wyspy. W tle, po lewej stronie zdjęcia, widać przylądek Kunoyarnakkur. Ma on wysokość 819 m, co czyni go najwyższym przylądkiem w Europie i jednym z najwyższych na świecie. -
Europa Dania
Słońce nad Gudhjem, czyli jajko na śledziu
Tekst o Bornholmie mógłby wyglądać tak:
Morze, morze, morze… (powtórzone sto razy)
Niebo, niebo, niebo… (powtórzone sto razy)
Zieleń, zieleń, zieleń… (powtórzone sto razy)
Do tej wyliczanki należałoby jeszcze dodać spokój, ciszę i relaks. Niestety, redakcja miesięcznika Poznaj Świat nie zamieściłaby tego.
Lojalnie więc uprzedzam, że poniższy zdyszany galop słowny jest w swej istocie zaprzeczeniem niespiesznego rytmu nadającego tempo życiu na Bornholmie. -
Wyspy i wysepki Dania Bornholm
Może by tak wpaść i popedałować
Pomysł wyjazdu na Bornholm pojawił się nagle, na cztery dni przed początkiem tygodniowego urlopu. Zdążyliśmy kupić bilety na pociąg i prom, odszukać w piwnicy namiot i trochę go przewietrzyć. Nie zdążyliśmy tylko zaplanować naszego pobytu... i dobrze się stało.
Bez planu, bez stresu, byle nie bez sensu
Podróże warto planować, by w czasie, jaki mamy, zobaczyć jak najwięcej i jak najlepiej poznać odwiedzane miejsce. Z drugiej strony, planowanie wiąże się ze stresem, zwłaszcza gdy na miejscu okazuje się, że plan nie wypala. A na Bornholmie po prostu nie ma potrzeby planowania. Ta niewielka, zbliżona wielkością do powierzchni Warszawy (ok. 600 km2) wyspa jest tak pełna atrakcji, że gdzie się nie ruszyć, na pewno natkniemy się na coś godnego uwagi. Wszystko jest w zasięgu ręki (a już na pewno w zasięgu roweru), wystarczy wstać rano, postanowić, na co ma się ochotę i ruszać – rowerem, pieszo, na rolkach, autobusem... Możliwości jest wiele, a teraz już wiem, że tydzień to za mało, żeby dobrze poznać wyspę, która dzięki swej różnorodności nazywana jest „Skandynawią w pigułce”. -
Europa Dania
Zamek z baśni
Kopenhaga
Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem Kopenhagę, przywitały mnie ukryte w chmurach wysokie wieże zamku Rosenborg Slot. Zamek wraz z otaczającą fosą i ogrodem Kongens Have jest dzisiaj jednym z najwspanialszych przykładów sztuki budowlanej z okresu panowania renesansowego króla Dunów, Chrystiana IV (1577–1648).
Początkowo zamek traktowany był jako królewska siedziba na wsi, jednak po kilku przebudowach stał się rezydencją czterech kolejnych królów, a od roku 1794 pełni funkcję magazynu przedmiotów będących własnością rodziny królewskiej.
-
Europa Dania Bornholm
Sprawdź ją sam
Bornholm
Kiedy, pozostawiwszy na lądzie kłopoty oraz... swój samochód, po parogodzinnym rejsie ujrzysz gościnnie rozwarte ramiona falochronów Roenne – poczujesz zew przygody. Zbliżasz się wszak do wyspy, o której słyszałeś wiele. Zwłaszcza o rowerowym raju. Czas sprawdzić to samemu – na dwóch kółkach.
Nie musisz długo czekać. W Roenne z miejsca trafiasz na skrzyżowanie rowerowych szlaków wiodących w cztery świata strony. Pojedź na północny zachód, ale niedaleko. Na przedmieściach Roenne znajdziesz nadmorski kemping, gdzie w zielonym lesie rozbijesz swój namiot, a na plażę będziesz miał pieszo dwie minuty.
-
Europa Dania
Andersen Vi
Zielone Odense
Odense to trzecie co do wielkości miasto w Danii. Jest jednym z tych nowoczesnych miast, które pomimo gorączkowego tempa nie tracą wdzięku ani odprężającej atmosfery.
Odense, które dziś zamieszkuje 170 tysięcy ludzi, ma ponadtysiącletnią historię i jest jednym z najstarszych miast w królestwie. Założone zostało w świętym dla wikingów miejscu poświęconym Odinowi, bogu magii i śmierci, królowi bogów i ojcu wszystkich ludzi. Świętość to „vi”, dlatego pierwotnie nazywano osadę „Odins Vi” (Świętość Odina). Pierwszą wzmiankę o tym mieście spotykamy w liście niemieckiego cesarza Ottona III z roku 988. Z listu wynika, że Odense było siedzibą biskupa, co oznacza, że już wtedy miało znaczenie dla całej wyspy Fionii, której jest stolicą.
-
Europa Dania
Miasto z Baśni
Kopenhaga
Centrum Kopenhagi dziś, w dwusetną rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, nie zmieniło się wiele od czasu, kiedy ten najsłynniejszy z Duńczyków przechadzał się jej uliczkami.
Kopenhaga wyszła bez skazy z obydwu wojen światowych, a decyzje kolejnych władz miasta nie wpłynęły na zmianę niepowtarzalnego charakteru tego miejsca, które inspirowało dwóch gigantów literatury: Hansa Christiana Andersena i Sorena Aabye Kierkegaarda. Mimo, że Kopenhaga jest jedną z europejskich metropolii, nie ma tu wieżowców, tak charakterystycznych dla innych wielkich miast Europy. Kopenhaga pozostała miastem miedzianych dachów i wież, krągłych i kwadratowych, prostych i krzywych, i tej skręconej w korkociąg.
-
Europa Dania
Tam, gdzie owce mają pierwszeństwo
Położone o zaledwie dwie godziny lotu od Kopenhagi, są jednym z najtrudniej dostępnych terytoriów Europy. Z kontynentem łączy je tylko jedna linia lotnicza oraz prom. Należący do Danii archipelag Wysp Owczych, o powierzchni mniejszej niż niektóre polskie powiaty, skrywa w sobie wiele skarbów. Bárđur wraca na rodzinne Wyspy Owcze tylko na trzy letnie miesiące. Resztę czasu spędza w Danii, gdzie studiuje PR. Podobnie Henni, która na położony pomiędzy Szkocją a Islandią archipelag wraca z Kopenhagi. Tak samo robi jeszcze kilka tysięcy młodych Farerów – potomków skandynawskiego narodu, który przed wiekami skolonizował te wyspy. Wracają chociaż na chwilę i goszczą w swym odległym domu w czerwcu, lipcu i sierpniu. Trudno im się dziwić, bo tylko wtedy...
-
Europa Dania
Aarhus zmienia myślenie
Zanim zostało Europejską Stolicą Kultury 2017, od wielu lat było miastem tętniącym sztuką i kreatywnością. Czy to za sprawą ducha wikingów, którzy założyli je 1200 lat temu, czy dzięki studentom, którzy...
-
Europa Dania
Kopenhaga śladami Andersena
Niemal wszyscy z nas zaczytywali się w dzieciństwie w jego baśniach – „Brzydkim kaczątku” czy „Dziewczynce z zapałkami”. Już jakiś czas temu odkryłem, że najbardziej inspirujące w podróżach są...