Darmowe archiwum / Gwinea Bissau

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Afryka Gwinea Bissau
  Jędrzej Czerep
  Zdjęcia: Jędrzej Czerep

  Samba na Czarnym Lądzie

  Na dworcu autobusowym w senegalskim Ziguinchor od razu widać, który pojazd pojedzie do Gwinei Bissau. Większość krajowych autobusów zdobią portrety proroka Bamby, napisy Alhamdoulillahi (Chwalmy Allaha!) i podobizny świętego meczetu w Toubie.

   

  Gwinea Bissau, niepozorny kraj nad Atlantykiem, żyje własnym rytmem. W czasach kolonialnych był najsłabiej rozwiniętą zamorską posiadłością Portugalii. Właściwie pod jej kontrolą były tylko porty Bissau i Cacheu. Portugalczycy rzadko zapuszczali się w głąb lądu. Inaczej niż na niedalekich Wyspach Zielonego Przylądka – tu nie szukali bliższych kontaktów z miejscową ludnością.

 • Afryka Gwinea Bissau
  Lidia Stefek
  Zdjęcia: Lidia Stefek

  Lasy Solne

  Na wybrzeżu Senegalu i Gwinei Bissau nie sposób nie zauważyć dziwnych połaci lasów, które są charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu. W międzyzwrotnikowej strefie pływów, tam, gdzie woda morska miesza się ze słodką, w przybrzeżnym mule rosną drzewa i krzewy odporne na zasolenie. Zwane są mangrowcami lub namorzynami. Potrafią filtrować sól i mają się dobrze. Namorzyny występują najczęściej przy brzegach i ujściach rzek, a także w zatokach i lagunach. Czasem docierają daleko w głąb lądu i tworzą nieproste do przebycia zapory. Ta ziemno-wodna formacja, wiecznie zielona, odgrywa w środowisku nieocenioną rolę. Zapobiega niszczeniu raf koralowych. Chroni przybrzeżną przestrzeń przed sztormami i pływami, a nawet przed...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk