Darmowe archiwum / Islandia

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Islandia
  Jan Ignacy Czempiński
  Zdjęcia: Dariusz Małkowski Zdjęcia: Jan Ignacy Czempiński

  Paleta Pana Boga

  Wyjątkowa przyroda tej wyspy przyprawia o zawrót głowy. Polacy, przyzwyczajeni do horyzontu zamkniętego lasami czy wzgórzami, mogą być oszołomieni nadmiarem wrażeń. Wśród licznych tras przecinających islandzkie pustkowia szczególnego polecenia wart jest szlak turystyczny Laugavegur.

  Islandia może pochwalić się tylko jedną długą drogą o asfaltowej nawierzchni. Jest nią Ring Road, opasujący wyspę ponadtysiąckilometrowym pierścieniem, bez którego funkcjonowanie tego kraju byłoby niemożliwe. Droga ta, wraz z nielicznymi i krótkimi odgałęzieniami, łączy ze sobą wszystkie miejscowości leżące w wąskim, zamieszkanym pasie wybrzeża.

 • Europa Islandia
  Marcin Jank
  Zdjęcia: Marcin Jank

  Wyspa zbędnych szos

  Ta wyspa od dawna była moim marzeniem. Zacząłem zatem pisać z prośbą o wsparcie swojego planu. Pewnego dnia otrzymałem wiadomość… Firma Smyril Line z Wysp Owczych, obsługująca linię promową z Danii na Islandię, postanowiła wesprzeć ekspedycję poprzez zasponsorowanie tego długiego rejsu.

   

  Wyprawa moja i Jacka rozpoczęła się w Hirtshals – duńskiej mieścinie położonej na Półwyspie Jutlandzkim. Statek zapewniał bary, restauracje, sklep, studio fitness i spacer na ósmym pokładzie. Ale przy tak długiej podróży wszystko w końcu powszedniało. Czas mijał w kabinie na oglądaniu Sky News, czytaniu, studiowaniu map, spaniu, jedzeniu i zakradaniu się do baru po wrzątek.

 • Świat w obiektywie Islandia
  Dariusz Małkowski
  Zdjęcia: Dariusz Małkowski

  Kolory ziemi

  W KRAINIE BOGA THORA
  Obszar rezerwatu Thorsmörk z trzech stron otaczają lodowce – od południa słynny Eyjafjallajökull, od wschodu Mýrdalsjökull i od południowego zachodu Tindfjallajökull. W dolinie chronionej w ten sposób od wiatrów panuje łagodny klimat. Pozwala on na bujną, jak na warunki islandzkie, wegetację. Na dnie doliny wiją się wypływające z lodowców rzeki, których przekraczanie może okazać się niebezpieczne.

 • Europa Islandia
  Marek Weckerth
  Zdjęcia: Aleksander Szyjanowski Zdjęcia: Marek Kwaczonek

  Kajakami w zachodnich fiordach

  Islandzki Horn postanowiła opłynąć grupa sześciu bydgoskich kajakarzy morskich. Właściwa nazwa tego skalnego przylądka, który ponad półkilometrową skałą wznosi się ponad Oceanem Arktycznym, brzmi Hornbjarg. Znajduje się on w Zachodnich Fiordach – północno-zachodnim regionie kraju. Taki wyjazd wymagał solidnych przygotowań. Uczestnicy wyprawy najbardziej bali się pogody. Kapryśnej i nieprzewidywalnej o każdej porze roku.
  Przygotowując się do tego wyjazdu dokładnie przeanalizowaliśmy warunki meteorologiczne panujące na tych akwenach. Wynikało z nich, że w Zachodnich Fiordach najspokojniejszy jest czerwiec – zapewnił szef wyprawy kajakarzy Marek Kwaczonek.
  Wyzwaniem mogło być przepływanie kajakami przez wartki nurt Prądu Zatokowego, który opływa wybrzeże Islandii. Niebezpieczeństwo groziło w związku z pływami – podnoszeniem i opadaniem poziomu wody w oceanie – które tutaj dochodzą nawet do 2 metrów, powodując wiry i strome fale.

 • Europa Islandia
  Agnieszka i Łukasz Wroczyńscy
  Zdjęcia: Agnieszka i Łukasz Wroczyńscy

  Dzień od skraju świata

  Islandia

  Lodu tam dostatek bywa – tak wyjaśniał nazwę Islandii Daniel Vetter, pierwszy Polak, który odwiedził ten kraj i spisał swe wrażenia stamtąd. Zobaczył on na Islandii „wiele rzeczy cudownych, niezwyczajnych, a w tech krajach naszych nigdy niesłychanych” i choć słowa te pochodzą sprzed niemal czterystu lat, to do dziś nie straciły na aktualności. Czynne wulkany, gorące źródła i lodowce wśród pól zastygłej lawy na jednej, niewielkiej wyspie. Mroźna egzotyka od dawna przyciąga podróżnych do krainy ognia i lodu.

 • Poznaj zwyczaj Islandia
  Piotr Milewski
  Zdjęcia: Piotr Milewski

  Piłka błotna

  Gwizdek! Potężny wykop. Piłka szybuje w powietrzu i opada w pobliżu bramki przeciwnika. Zawodnicy ostro ruszają za nią. Wysoko unoszą kolana, jakby startowali w biegu z niewidzialnymi przeszkodami. Biegną powoli, z trudem odrywając nogi od podłoża. Plusk! Chlap! Wreszcie jeden z nich doczłapuje do piłki, zamierza się, wykonuje zamach i... grzęźnie w błocie. Próbuje jeszcze raz. Staje na lewej nodze i w końcu uniesioną prawą wtłacza piłkę do siatki. Goool! Goool! Publiczność szaleje. Koledzy z zespołu rzucają się na szczęśliwca i cała drużyna tonie w ciemnej mazi. Gdy po chwili wracają na swoją połowę, wyglądają jak błotne zombie. Tak właśnie rozpoczyna się wyjątkowa impreza – Mistrzostwa Europy w Piłce Błotnej, w islandzkim miasteczku...

 • Europa Islandia
  Sławomir Kozdraś
  Zdjęcia: Sławomir Kozdraś

  Imperium słońca

  W najdłuższe dni roku prawdziwej nocy nie ma. Słońce chowa się za horyzontem tylko na dwie godziny. Północ jest jak popołudnie, a poranek jak środek dnia. W czerwcu Islandia to imperium...

 • Europa Islandia
  Michał Klima
  Zdjęcia: Michał Klima

  Kraina żywiołów

  Czego nie ma na Islandii? Bezwietrznych poranków, ciepłych nocy, stabilnej pogody i temperatury. Nie ma też powtarzalności, przewidywalności ani nudy. Islandia to kraina ognia, lodu, wiatru i... ogromnego zaskoczenia.

 • Europa Islandia
  Magdalena Urbańska
  Zdjęcia: Klaudyna Schubert

  Otwartość wulkanów

  – Jezu, lądujemy na Marsie! – Islandia znad Keflaviku wyglądała nieziemsko. Rozległe, pofałdowane tereny przecinała wąska wstęga, która z podniebnej perspektywy wyglądała jak zmarszczka na...

 • Europa Islandia
  Agnieszka Mikulec
  Zdjęcia: Agnieszka Mikulec

  Wrota na cztery strony świata

  W krakowskim antykwariacie leżała, pochodząca z początku ubiegłego stulecia, pożółkła książeczka dla dzieci „Nonni i Manni” islandzkiego autora Jóna Sveinssona. Po lekturze pierwszego zdania z przedmowy...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk