Darmowe archiwum / Kosowo

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Europa Kosowo
  Wojciech Śmieja
  Zdjęcia: Wojciech Śmieja

  Rozdarte miasto

  Kosowska Mitrowica przez kilka lat nie schodziła z czołówek gazet i czerwonych pasków telewizji informacyjnych. I od czasu do czasu tam powraca. To prawdopodobnie najbardziej ponure, nieszczęśliwe i niebezpieczne miasto Europy.

   

  Do Mitrowicy wjeżdżam od strony Kosowa. Niemieccy żołnierze siedzą na rozkładanych krzesełkach i czytaniem zabijają nudę. „Harry Potter” to podstawowa lektura. Brezentowa płachta rozpięta między transporterami zapewnia im głęboki cień. Właściwie od każdej strony jest Kosowo, ale wjazd od północy byłby jednak wjazdem od strony Serbii. Administracyjnie wytyczona granica między Serbią a Kosowem ma się bowiem nijak do tej, którą wytyczyli na rzece Ibar sami mieszkańcy. Na Ibarze kończy się zasięg funkcjonowania kosowskich instytucji. Na północ od niego rozciąga się pięćdziesięciokilometrowy cypel ziemi niczyjej.

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk