Darmowe archiwum / Kuba

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Ameryka Północna Kuba
  Adam Kwaśny
  Zdjęcia: Adam Kwaśny

  Jubilatki Michała Anioła

  Trinidad de Cuba, kolonialne miasto w prowincji Sancti Spiritus, leży pomiędzy górami Escambray i plażami Morza Karaibskiego. Domy, utrzymane zazwyczaj w niebieskich i pomarańczowych barwach, mają szerokie, drewniane bramy i ozdobnie kute kraty w oknach. Plaza Mayor – główny plac miejski, jest gotową scenografią do romantycznych zdjęć. Pewnie dlatego często można tu zobaczyć białe parasolki, którymi osłaniają się młode dziewczyny wystrojone w koronkowe suknie. Każdej towarzyszy liczna rodzina i fotograf. Yenisey ubrana w czerwoną krynolinę, świetnie radzi sobie przed obiektywem. Jak gdyby w swoim piętnastoletnim życiu nie robiła nic poza ćwiczeniem min i gestów kobiet z towarzystwa. Na co dzień jest hałaśliwą dziewczyną w znoszonych sukienkach i rozdeptanych klapkach, które najchętniej zrzuca, aby biegać boso po kamienistych uliczkach Trinidadu. 

 • Ameryka Północna Kuba
  Cezary Kochan
  Zdjęcia: Cezary Kochan

  Fiesta Santa Barbara

  Santeria. Szamani w kraju Fidela

  Wszystko zaczęło się w… Mongolii. Na targowisku w Ułan Bator zobaczyłem człowieka w kolorowej koszulce z napisem „Mexico”. Okazało się, że nie jest Meksykaninem, lecz attaché ambasady kubańskiej w Mongolii. Gdy się rozstawaliśmy, José rzucił kurtuazyjnie: – Gdybyś był kiedyś na Kubie, wpadnij do mnie do Hawany. Ja za dwa miesiące wracam do kraju.

  Cztery miesiące później rozglądam się po jego mieszkaniu w centrum Hawany. Moją uwagę przykuwa wiszący na ścianie obrazek – postać czarnej kobiety, ubranej w długą białą szatę, nad głową aureola z gwiazd.
  – Kto to? – pytam.
  – To taka kubańska święta. Ten obrazek dostałem od znajomego, który jest wtajemniczony w misteria santerii.

 • Ameryka Północna Kuba
  Ewa Anielska Joanna Bek Joanna Fidos
  Zdjęcia: Joanna Bek Zdjęcia: Joanna Fidos

  Czary wszystkie

  KUBA

  „Ludzkie oczy do tej pory nie ujrzały tak pięknej ziemi” – powiedział Krzysztof Kolumb, przybijając do wyspy w 1492 roku. Radośni ludzie, dziewicza przyroda, gorąca muzyka i słońce, które zdaje się tu nigdy nie zachodzić. Niepowtarzalny klimat wyspy przyciąga turystów z całego świata.

  Turysta jest po to, aby pomagać Kubańczykom – powiedziała nam Esther, nauczycielka z wiejskiej szkoły podstawowej w Vińales w regionie Pińar del Río, jednym z najpiękniejszych na wyspie. Rzeczywiście, Kuba żyje z turystyki. Na grupy turystów, głównie z Kanady i Niemiec, czekają luksusowe hotele w kurortach takich jak Varadero czy Playa Guardalavaca, do których Kubańczycy nie mają wstępu.

 • Ameryka Północna Kuba
  Magdalena Kucharczyk Marcin Pośpiech
  Zdjęcia: Marcin Pośpiech

  Błogosławiona i przeklęta

  W czasie miesięcznego podróżowania spotkaliśmy wielu Kubańczyków. Byli lekarzami, nauczycielami, rikszarzami, sprzedawcami. Dzieliło ich wiele, łączyło jedno: jak mantrę powtarzali, że nie rozumieją kraju, w którym żyją.

  Varadero to perła w koronie kubańskiej turystyki. Codziennie na lotnisku położonym nieopodal miasta ląduje kilkanaście samolotów po brzegi wypchanych spragnionymi wypoczynku Europejczykami i Kanadyjczykami. Na miejscu czeka na nich ponad pięćdziesiąt hoteli (od trzech do pięciu gwiazdek) oraz jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie. Jest jednak pewien szkopuł, otóż z prawdziwą Kubą raj Varadero ma niewiele wspólnego.

 • Świat w obiektywie Kuba
  Dariusz Roman
  Zdjęcia: Dariusz Roman

  Podróż do przeszłości

  Kuba to jedno z piękniejszych miejsc, do jakich udało mi się dotrzeć. Życzliwość tutejszych ludzi powinna być wzorem dla innych. Poza dużymi miastami i kurortami nie ma tu eleganckich hoteli. Podróżuje się od domu do domu, ale właśnie w ten sposób można lepiej poznać mieszkańców. To jak podróż do przeszłości, pozbawionej nowinek elektronicznych, za to ze świetnie zachowanymi reliktami minionych dekad, jak wspaniałe stare samochody. To wyprawa po słońce, szklaneczkę rumu i smak cygar.

 • Ameryka Północna Kuba
  Agnieszka Mikulec
  Zdjęcia: Agnieszka Mikulec

  Na wschód od Hawany

  To najpiękniejsza ziemia, jaką widziały moje oczy – te słowa Krzysztofa Kolumba o Kubie towarzyszyły mi od czasów szkolnych. Najpierw nauczycielka opowiedziała o odkryciu Ameryki, wcielając się w rolę słynnego żeglarza. Gdy przypadkowo trafiłam na książkę „Krzysztof Kolumb. Pisma”, stwierdziłam, że to sam odkrywca wysyła mi sygnał do odwiedzenia Kuby, a szczególnie jej wschodnich terenów. W czasie podróży skupiłam się właśnie na Oriente. Gdzie po raz pierwszy zakotwiczył odkrywca Kuby? Spór o to wiodą dwa miejsca: Gibara, gdzie w 1992 roku wzniesiono pomnik w 400. rocznicę przybycia Kolumba, i Baracoa, gdzie w katedrze znajduje się drewniany krzyż, który pochodzi z końca XV wieku (co stwierdzono na podstawie najnowszych badań opartych na pomiarze izotopu węgla 14C). Dodać jednak należy, że...

 • Poznaj zwyczaj Kuba
  Magdalena Zelewska
  Zdjęcia: Magdalena Żelazowska

  Jak się biją Kubańczycy

  Na wyspie o byciu w reprezentacji marzy każdy z 20 tys. trenujących pięściarstwo mężczyzn poniżej 20. roku życia. Udaje się to nielicznym. Status społeczny medalowego boksera jest znacznie wyższy niż...

 • Ameryka Północna Kuba
  Magdalena Zelewska
  Zdjęcia: Magdalena Zelewska

  Wolność przez szybkę smartfona

  Hawana. Bujająca się w rytmie clave, poszatkowana niszczejącą już mocno architekturą art deco, upstrzona samochodami rodem ze starych hollywoodzkich filmów... Hawana to jednak przede wszystkim ludzie...

 • Ameryka Północna Kuba
  Anna Dąbrowska

  Santa Clara i Guevara

  Wjazd do Santa Clary od strony Hawany ciągnie się w nieskończoność, a szosa jest prawie pusta. Nagle na horyzoncie pojawia się sylwetka El Comandante. Ernesto Che Guevara, lekarz i rewolucjonista, marksistowski ideolog oraz...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk