Darmowe archiwum / Madagaskar

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Afryka Madagaskar
  Tomasz Owsiany
  Zdjęcia: Tomasz Owsiany Zdjęcia: Michał Apiecionek Zdjęcia: Pierre-Yves Babelon / shutterstock.com

  Mora mora - powolutku!

  „Mora mora” – grasejują mozolnie Francuzi i, jak większość przyjezdnych, zapisują ów zwrot na pierwszej stronie malgaskiego glosariusza. Ale „mora mora” to nie tylko refren dnia codziennego. To synteza tutejszej mentalności.

   

  Jeszcze niedawno w Polsce co rano otwierałem w biurze niebieski pulpit komputera. Teraz co rano otwieram niebieskie okiennice skromnego pokoiku i spoglądam na podwórze misji w Mampikony. Zamieszkałem w sercu rolniczego miasteczka na suchej, omijanej przez turystów północno-zachodniej prowincji Czerwonej Wyspy, należącej do ludu Tsimihety. Zaproszony przez zaprzyjaźnionych zakonników z Bydgoszczy, będę uczył języka francuskiego, szkolił nauczycieli i przez osiem miesięcy z całych sił wrastał w lokalną społeczność.

 • Afryka Madagaskar
  Jarosław Szczepankiewicz
  Zdjęcia: Jarosław Szczepankiewicz

  Stasio na Madagaskar

  Dlaczego Madagaskar? Bo Stasio ma 7 lat i obejrzał już obie części animowanego filmu „Madagaskar” oraz „Boso przez świat – Madagaskar” Wojciecha Cejrowskiego. Teraz trzeba sprawdzić czy to, co tam opisują, to prawda… Podróż ze Stasiem to podróż po świecie Stasia. Cele ustalił sobie w Polsce: kupno naftowej lampki z puszki po koncentracie i przejażdżka pousse-poussem, jak w „Boso przez świat”.

  Uważnie planuję podróż pod kątem potrzeb Stasia. Powierzchnia wyspy jest prawie dwa razy większa niż Polski, a sieć dróg 12 razy mniejsza, z czego większość do niczego. Czeka nas zatem trochę samochodu, trochę samolotu, trochę odpoczynku.

 • Afryka Madagaskar
  Grzegorz Krzyżostaniak
  Zdjęcia: Grzegorz Krzyżostaniak

  Na tropach malgaskiego hobbita

  Budzi mnie tępy odgłos moździerza do tłuczenia ryżu. Spoglądam na zegarek – już szósta. Czas wstawać. Wygrzebuję się spod moskitiery. Zakładam ubranie, pakuję bagaże. Odczepiam moskitierę i starannie zwijam śpiwór. Rozglądam się po pomieszczeniu. Czy aby czegoś nie zapomniałem? Wydaje się, że wszystko w porządku. Od prawie dwóch tygodni jestem w buszu, na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Każdego dnia nowy odcinek drogi, w górach, gdzie są jedynie ścieżki, które prowadzą mnie do wiosek zamieszkiwanych przez chrześcijan z ludu Betsimisaraka. Jestem księdzem, Misjonarzem Oblatem Maryi Niepokalanej i od niespełna trzech lat pracuję na Madagaskarze.

   

 • Afryka Madagaskar
  Elżbieta i Piotr Hajduk
  Zdjęcia: Elżbieta i Piotr Hajduk

  Daleko od szosy

  Rzeka Tsiribihina spokojnie toczy ciemne wody przez spaloną słońcem wyżynę zachodniego Madagaskaru. Okoliczne wzgórza, które niegdyś porastał las, dzisiaj w większości zajmuje niska, żółta trawa. Suchy krajobraz urozmaicają jedynie pojedyncze wysokie drzewa. Tylko przy rzece roślinność jest bujniejsza. Piaszczyste brzegi porastają zielone krzaki i wysokie trzciny. Stojące na brzegu malgaskie dzieci krzyczą „salame vazaha”. To miejscowe powitanie białego. Każdy, kto chce spłynąć Tsiribihiną, musi odwiedzić miasteczko Miandrivazo. Tutaj znajduje się posterunek policji, która wydaje pozwolenia, i tu najłatwiej dogadać się z miejscowym właścicielem łódki, załatwić przewodnika, kucharza, wioślarzy. W miasteczku można też zrobić...

 • Świat w obiektywie Madagaskar
  Paweł Zgrzebnicki
  Zdjęcia: Paweł Zgrzebnicki

  Piękno w prostocie

  Madagaskar to jedno z najbiedniejszych państw na świecie. W ciągu ostatnich dwóch dekad poziom ubóstwa znacznie się zwiększył i obecnie aż 75 procent populacji żyje w skrajnie niekorzystnych warunkach. Jednak w porównaniu do bogatych krajów Zachodu, gdzie odchodzi się od tradycyjnych modeli rodzinnych i bliskich relacji sąsiedzkich, Malgasze wciąż żyją razem. Może wzajemna bliskość kompensuje niedostatki?

 • Afryka Madagaskar
  Elżbieta i Piotr Hajduk
  Zdjęcia: Elżbieta i Piotr Hajduk

  Złoty interes

  Tanana patrzy na nas niepewnie, w ciemnych oczach widać zakłopotanie: – Chcecie kupić złoto? Stoimy na moście przewieszonym nad strugą rzeki. Pod nami wre praca. Ludzie rozbijają drewnianymi kosturami skalne grudki. Dziewczyna...

 • Afryka Madagaskar
  Krzysztof Feluch
  Zdjęcia: Krzysztof Feluch

  Baobaby i skalne zamki

  Rano wychodzę pobiegać. Dopiero wpół do szóstej, słońce jeszcze kryje się za drzewami, ale jest już jasno. Nie ma upału, jednak to tylko kwestia czasu. Zakurzona droga jest lekko wilgotna...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk