Darmowe archiwum / Maroko

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Afryka Maroko
  Marcin Kołpanowicz
  Zdjęcia: Marcin Kołpanowicz

  Szkicownik z Orientu

  Tutaj rządzi fantazja i kaprys. W marokańskich sprzętach, ubiorze i biżuterii obecne są zmysłowość, obietnica i przepych, ale czają się też pokusa, intryga i podstęp.

  Na ścianie restauracji w Bin El Oudaine naiwny fresk: pustynia, palmy, wielbłądy. I napis po arabsku i francusku: „Timbuktu – 52 dni”, który świadczy o konieczności ścisłego przestrzegania przez karawany harmonogramu podróży. A przy okazji – o reżimie oszczędzania wody. Musiało jej wystarczyć dla ludzi i zwierząt przez dokładnie określony czas do następnej oazy.

 • Afryka Maroko
  Weronika Ulicka
  Zdjęcia: Weronika Ulicka

  Święto muzyki i oczyszczenia

  Weszłam w głośny i wesoły tłum. Jedni sunęli bez celu, inni siedzieli na stołeczkach i popijali herbatę. Zewsząd dobiegała muzyka. Na uliczkach kwitł handel pamiątkami, rękodziełem oraz instrumentami muzycznymi. Znalazłam się w berberyjskiej As-Sawirze, na Festiwalu Gnawa i Muzyki Świata. I od razu pokochałam to miejsce.

   

  Z moim gospodarzem w Agadirze umówiłam się za pośrednictwem strony couchsurfing.org. Ponieważ miałam ze sobą jedynie bagaż podręczny, szybko wyszłam z lotniska. Ayyur już na mnie czekał.

 • Afryka Maroko
  Jolanta Lipka
  Zdjęcia: Jolanta Lipka

  Zagubiona w Fezie

  Fez to najstarsze miasto Maroka i dawna stolica imperium Maurów. Nad miastem górują grobowce Marynidów, dynastii sułtanów panujących w Maroku od XIII do XV wieku. Kiedyś piękne, marmurowe mauzolea z epitafiami – dziś są w kompletnej ruinie, a przewodniki ostrzegają, aby w tych okolicach nie spacerować samotnie, zwłaszcza po zmroku. To stąd rozciąga się najlepszy widok na całe miasto.

   

 • Afryka Maroko
  Kamila Gruszka
  Zdjęcia: Anna Szymczak / fotografiapodroznicza.pl

  W stronę Dżemaa el-Fna

  Pogodzony z życiem osiołek ciągnął wóz z kapustą. Wyprzedzał go kierowca skutera w długim płaszczu z kapturem. Z naprzeciwka nadjeżdżał wóz z pomarańczami. Trąbiły stare peugeoty i nowe dżipy. Przechodnie próbowali odnaleźć drogę na drugą stronę ulicy, a ja na nich nie wpaść. Jazda rowerem „po afrykańsku” nie jest prosta, ale dostarcza sporo emocji.

  Przede mną na tle błękitnego nieba majaczyły ośnieżone szczyty Atlasu. Wzdłuż murów ochraniających miasto mieniły się na drzewach pomarańczowe kształty najsmakowitszych owoców świata, a ja jechałam w stronę placu Dżemaa el-Fna. Wracałam z rowerowej wycieczki poza miasto – z odpoczynku pod palmami w pełne orientalnego gwaru centrum Marrakeszu, byłej marokańskiej stolicy.

 • Afryka Maroko
  Tomasz Kurdziel
  Zdjęcia: Marek Arcimowicz

  Rajd przez bezdroża Maroka

  Fech fech – bardzo drobnoziarnisty, podobny do pyłu piasek powstały na skutek erozji skał wapiennych oraz gliny. Powszechnie występuje w rejonie Sahary, czyniąc duże jej połacie niedostępnymi dla większości pojazdów mechanicznych. Tyle encyklopedia.

  Wizja piasku, którego nazwa przewijała się we wszystkich możliwych relacjach z pustynnych rajdów terenowych, rozpalała moją wyobraźnię przynajmniej przez dwie dekady. W końcu nadszedł czas, by posmakować go (dosłownie) w naturze…

 • Świat w obiektywie Maroko
  Michał Klima
  Zdjęcia: Michał Klima

  Błękitne miasto Szafszawan

  To jedno z najbardziej urokliwych miast Maroka. Jego największą atrakcją jest magnetyczny i dominujący błękit na ulicach, schodach czy elewacjach budynków. Nie bez powodu Szafszawan jest nazywany błękitnym miastem...

 • Afryka Maroko
  Renata Matusiak
  Zdjęcia: Renata Matusiak

  Rozmowy na Saharze Zachodniej

  Jadę na południe w kierunku Sidi Ifni. Mijam domy w kolorze piaskowym, z delikatnym odcieniem różu, taki też kolor ma tutejsza ziemia. Zewsząd wystają kwadratowe minarety. Na jednej z mijanych plaż widać...

 • Afryka Maroko
  Marek Tomaszewski

  Marrakesz pod powiekami

  – Only look, no buy my friend! – tymi słowami zaczepia nas co drugi sprzedawca. A jest co oglądać i zazwyczaj na oglądaniu się nie kończy. W gęstym labiryncie suków można kupić dosłownie wszystko...

 • Świat w obiektywie Maroko
  Piotr Szamocki

  Jedno oko na Maroko

  POD GÓRĘ
  Wędrówki pośród gór Atlas są codziennością berberyjskich kobiet. Dzieci nosi się w chustach. Trudny, suchy klimat oraz ubóstwo odciskają piętno na twarzach młodych matek.

   

   

   

   

 • Afryka Maroko
  Magdalena Żelazowska

  Podmuch Południa

  Lubię pierwsze chwile dnia. Wstać przed wszystkimi i mieć świat tylko dla siebie. Senność, pusty żołądek i chłód poranka to niewielka ofiara w porównaniu z zyskami, jakie przynosi wczesne zerwanie się z łóżka. Należy do nich...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk