Darmowe archiwum / Meksyk

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Ameryka Północna Meksyk
  Anna Książek
  Zdjęcia: Anna Książek

  Gorące Boże Narodzenie

  Jak pisał Evelyn Waugh: „Fascynacja Meksykiem bierze się z pobudzenia przezeń wyobraźni. Tu wszystko może się zdarzyć i niemal wszystko się już zdarzyło”. Udaję się do Meksyku w grudniu, aby poczuć atmosferę Bożego Narodzenia. Meksyk to drugi po Brazylii kraj o największej liczbie katolików – gdy mówię, że jestem z Polski, od razu jestem kojarzona z Janem Pawłem II. Miasto Meksyk wita mnie iluminacją. Na zócalo (rynku) stoi gigantyczna choinka, oczywiście z logo Coca-Coli, bo Meksyk jest jednym z kluczowych rynków sprzedaży tego napoju. Większa część zócalo (a jest to największy plac na świecie, o wymiarach 220×240 metrów) została przeznaczona na lodowisko. Feeria kolorów oszałamia, do tego głośna muzyka i tłumy.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Anna Książek
  Zdjęcia: Anna Książek

  Więcej czasu niż życia

  Wracam do Meksyku po czterech latach. Poszukuję autentyczności, ciekawych ludzi i oczarowań kulinarnych. Tym razem nie podróżuję śladem dawnych kultur, bardziej interesuje mnie przyroda, ale w Meksyku każdy kamień to historia. Ochoczo odwiedzam pozostałości ciekawych czasów. Ile jeszcze ruin czeka na odkrywców?

   

  Ląduję w Mexico DF (Distrito Federal). Miejski zgiełk, hałas, pędzący ludzie – miasto Meksyk liczy 20 milionów mieszkańców. Próbuję wyobrazić sobie świat przed pięciuset laty, gdy w 1519 roku Hernan Cortes odkrył Tenochtitlan, stolicę imperium azteckiego, które z czasem zmieniło nazwę na Mexico. Zbudowane zostało na wysokości ponad 2000 m n.p.m., na dnie osuszonego jeziora.

 • Czarne Strony Świata Meksyk
  Krystyna Słomka
  Zdjęcia: Krystyna Słomka

  Toksyczne Mexico City

  Trujące chemikalia zawarte w powietrzu sprawiają, że każdego roku umiera cztery tysiące mieszkańców stolicy Meksyku. Miejscowa Komisja Praw Człowieka oceniła poziom zanieczyszczeń jako „naruszający ludzkie prawo do życia w zdrowym środowisku”.

  Negatywny wpływ toksycznego powietrza objawiający się osłabieniem, zawrotami głowy czy przyspieszeniem akcji serca odczuwają głównie turyści z dolegliwościami dróg oddechowych lub układu krążenia. Alergicy zaś i astmatycy borykają się z pieczeniem oczu, łzawieniem, dusznościami, a nawet kłopotami z oddychaniem.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Paulina Kańska
  Zdjęcia: Paulina Kańska

  Kaskaderzy z Acapulco

  Używając przywilejów blondynki w starciu z tutejszymi macho, a łokci wobec płci pięknej, dopchałam się do samej barierki. Staliśmy na wzgórzu z widokiem na wysokie urwisko. Raptem hałaśliwy tłum ucichł i rozstąpił się, umożliwiając przejście bosym chłopakom w kąpielówkach…

   

  Współczesne Acapulco zaprojektowano tak, aby turysta raczej nie opuszczał terenu hoteli. Niech spędza noc w objęciach drink-baru, a za dnia wypoczywa w chłodzie ogromnego apartamentu lub w niebieskiej wodzie basenu z widokiem na ocean. Fiesta mexicana, salsa, pokazy laserowych świateł i dużo tequilli… Pięciogwiazdkowe wieżowce piętrzą się wzdłuż plaż, upajając gości przepychem oferowanych usług.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Jerzy R. Suchocki
  Zdjęcia: Jerzy R. Suchocki

  Złote wybrzeże Pacyfiku

  Na uboczu krwawej wojny pomiędzy narkotykowymi kartelami a wojskiem i policją Meksykanie zażywają relaksu na Costa Dorada, wyczekując nadpłynięcia wielorybów.

  Grudzień. Puerto Vallarta w meksykańskim stanie Jalisco. Czuję się zdecydowanie nieswojo.
  Przede mną rozchylony pysk kajmana i beznamiętny wzrok, niewykazujący oznak życia.
  – Drzemie czy coś kombinuje? – pytam Maríę Morfin Otero, dyrektorkę Instytutu Dziennikarstwa, która oprowadza mnie po Centro Universitario de la Costa zajmującym się badaniami oceanograficznymi Pacyfiku.
  – Pewnie jedno i drugie – odpowiada z uśmiechem. – Ma na imię Gustavo. Zawsze gdzieś się włóczy, ale jak na razie nikogo nie skonsumował. Mało przekonujący argument w obliczu trzymetrowego potwora. Kiedyś może nastąpić ów pierwszy raz.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Krystyna Słomka
  Zdjęcia: Krystyna Słomka

  Żywe cienie starych bogów

  Pierwszy dzień listopada mieliśmy spędzić wśród Indian Tzotzil. Mijając tablicę z nazwą wioski i informacją o zakazie używania w niej aparatów fotograficznych, zbliżaliśmy się do strefy świata naznaczonego piętnem wyginięcia.

  Dochodziło południe, gdy stanęliśmy na skraju wioski. Z kierunku, gdzie miał znajdować się cmentarz, dobiegały dźwięki wesołej muzyki, jaką słyszy się na meksykańskich fiestach.
  Cmentarz leżał w niewielkim obniżeniu, otoczony resztkami bielonego muru. Był nieduży i w porównaniu z innymi wyglądał bardzo ubogo. Nie było na nim jaskrawo kolorowych nagrobków, w całym Meksyku przed Świętem Zmarłych zawsze świeżo malowanych, a z okazałej niegdyś kaplicy ostała się tylko ściana frontowa. Schowawszy sprzęt fotograficzny, czujni i w milczeniu zeszliśmy między groby.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Hanna Libura
  Zdjęcia: Hanna Libura

  Wielki Tydzień w Taxco

  Tradycja żywa

  Taxco – malownicze miasto na południowy wschód od Meksyku w stanie Guerrero. Turystom znane jest przede wszystkim z pięknej kolonialnej architektury oraz srebrnych wyrobów. Zwykle jest to przystanek na drodze Mexico – Acapulco. Praktycznie w każdej kamieniczce znajduje się sklep z wyrobami ze srebra. Złoża srebra znane były już Aztekom. Hiszpanie ponownie otworzyli kopalnie tego kruszcu na początku XVIII wieku.

  To malownicze miasto przyciąga turystów także w okresie Wielkiego Tygodnia (Semana Santa). Uroczystości pasyjne w całym Meksyku są niezwykle podniosłe. W Taxco słyną z procesji biczowników.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Roman Warszewski
  Zdjęcia: Roman Warszewski

  Ludzie orły szybują ku ziemi

  WIERZĄ, ŻE TYLKO DZIĘKI TEMU ISTNIEJE WSZECHŚWIAT

  Zanim ich ujrzysz, najpierw słychać muzykę. Muzykę fletu. Powolną, wijącą się, przenikliwą. Jakby docierającą z daleka, gdzieś z drugiej strony, nie wiadomo skąd. To muzyka, która przykuwa uwagę i hipnotyzuje. Jeśli znajdziesz się w jej zasięgu, nie możesz się od niej uwolnić. Ona przyciąga do siebie: jak raz pochwyci, już Cię łatwo nie wypuści. Jest jak odurzający napój. Jak wzrok kobry, jak otchłań…

 • Ameryka Północna Meksyk
  Katarzyna Gapska

  Zmarli wracają na ucztę

  Mieszkańcy Ameryki Centralnej lubią świętować. Rodzinnie, kolorowo, tańcząc i śpiewając przez wiele dni. El Día de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych, to jedna z najlepszych okazji do hucznych zabaw i festynów. W Meksyku w tym dniu urządzane są biesiady i maskarady, w Gwatemali odbywa się wyścig konny ku czci zmarłych dzieci, a tym, którzy odeszli puszcza się latawce.
   

  MEKSYK

  Już na dwa tygodnie przed Świętem Zmarłych mieszkańców Meksyku ogarnia przedświąteczna gorączka. Nastrój przygotowań zupełnie nie przypomina czasu zadumy w Polsce. Meksyk pod koniec października przyobleka radosne barwy kwiatów cempas chil, pachnie ciastem, czekoladą i kadzidłami.

 • Ameryka Północna Meksyk
  Roman Warszewski
  Zdjęcia: Roman Warszewski

  Fotografia sprzed... pięciuset lat

  Tajemnica z Guadalupe

  Bryła świątyni wynurza się spośród skąpo porośniętych wzgórz i nieprzebranej indiańsko-metyskiej ciżby niczym ciężki, szerokokadłubowy hiszpański galeon dopływający po długim rejsie do portu przeznaczenia. Portal to dziób, boczne wieże to maszty pomocnicze, złocista kopuła to maszt główny. Szara biel sklepienia (żagiel, takielunek) miesza się z brudnym brązem i spracowaną sjeną (burty). Wszystko to osadzone na drgającym fundamencie intensywnego błękitu i seledynu, mieniących się, rozkołysanych ludzkich strojów (to morska toń, woda)…

  Oto jeszcze jedna wersja łodzi świętego Piotra, tu powiększona do rozmiarów okrętu flagowego, okrętu władcy i króla. Przewodzi całej flotylli jej podobnych, lecz mniej dostojnych i mniejszych karawel, fregat, brygantyn całego kontynentu – od Rio Grande na granicy z USA, po Cieśninę Magellana na granicy z Wielkim Południowym Chłodem. Santa Maria de Guadalupe – położona na przedmieściach stolicy Meksyku bazylika pod wezwaniem Świętej Marii z Guadalupy.

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk