Darmowe archiwum / Mongolia

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Azja Mongolia
  Anna Dąbrowska
  Zdjęcia: Anna Dąbrowska

  Muzyka stepów i pustyni

  Ten kraj ma ponad półtora miliona kilometrów kwadratowych. Polska w mongolskich granicach zmieściłaby się pięć razy. Tu nie ma dróg, znaków drogowych i wskazówek, jak jechać. Jeździ się za słońcem.

  Kierowca na postojach nie wyłączał silnika, bo istniała obawa, że potem nie uda się go odpalić, a z Ułan Ude na Syberii do Ułan Bator podróżuje się przecież dwanaście godzin, i to w trudnym do zniesienia upale. Tydzień wcześniej wsiadłam w Moskwie do transsyberyjskiego pociągu, który wyrzucił mnie pół dnia drogi za Bajkałem. A teraz rozpościerały się przede mną bezkresne stepy Mongolii, nakrapiane od czasu do czasu białymi jurtami.

 • Azja Mongolia
  Rafał Ostrowski
  Zdjęcia: Rafał Ostrowski

  Miasto czerwonych bohaterów

  W 1924 r. mongolski Sejm Ludowy zmienił nazwę stolicy na Ułan Bator – Czerwony Bohater. Choć krwawe rządy komunistów odeszły w przeszłość, z pomników wciąż pozdrawiają mieszkańców bohaterowie rewolucji i chyba nikt nie myśli o zmianie nazwy stolicy. W centrum Ułan Bator znajduje się plac Süchbaatara. Jest to popularne miejsce spotkań ułanbatorczyków, a przy tym główny punkt orientacyjny turystów szukających swoich ścieżek w obcym mieście. Süchbaatar był wodzem rewolucji ludowej z 1921 r., która na kilkadziesiąt lat zaprowadziła w krainie stepów krwawy terror. „Byłoby dla nas bardzo korzystne, gdybyśmy zdołali zabić tak wielu, jak tylko będzie możliwe, przedstawicieli okrutnego kleru i kapitalistów” – napisał w 1921 r. Włodzimierz Lenin do Politbiura w związku z rozruchami w rosyjskim mieście Szuja. Radził, żeby nie wypuścić z ręki wyśmienitej okazji, jaką stwarzał bunt i by utopić to powstanie we krwi nieprzyjaciół.

 • Azja Mongolia
  Katarzyna Burzyńska
  Zdjęcia: Daniel Klawczyński Zdjęcia: Katarzyna Burzyńska Zdjęcia: Piotr Spychała

  W krainie Pięciu Bogów

  W roku 2003 wraz z kolegą prowadziliśmy badania w zachodniej Mongolii. Poznaliśmy wówczas niewielki obszar tego kraju. Niestety, najciekawsza jego część pozostawała poza naszym zasięgiem. Nie mieliśmy rowerów. Musieliśmy delektować się egzotyką zza szyb UAZ-a. Roztaczające się wokół masywy ałtajskich gór kusiły, by obejrzeć je z bliska, poczuć w mięśniach i na własnej skórze.
  Ruszyliśmy w trójkę: Piotrek, Daniel i ja, przyjaciele od początku studiów, rykszarze. Rejon, w który się udaliśmy – ajmak bajanolgijski – okazał się bardzo atrakcyjny zarówno pod względem etnograficznym, jak i geograficznym.
  Zaglądam w dziennik podróży: „Nasze pierwsze ognisko ze zwierzęcego nawozu ledwie pozwala zagrzać wodę w menażce. W nocy gdzieś w pobliżu namiotu przebiega tabun koni! Magia stepu...”.

 • Azja Mongolia
  Bolesław A. Uryn
  Zdjęcia: Bolesław A. Uryn

  Spotkałem mongolskiego yeti!

  TO MUSIAŁ BYĆ AŁMAS

  Azja Centralna jest największą na świecie koncentracją terytoriów niedostępnych dla człowieka. Wysokogórskie, odludne i dzikie tereny Afganistanu, Bhutanu, Chin, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Nepalu, Pakistanu, Uzbekistanu, Rosji i Mongolii są domem wielu rzadkich zwierząt i... yeti.

   

  Busijn Tajga, północna Mongolia, sierpień 1998

  Doskonałe przygotowanie, uczestnicy – profesjonaliści o wysokich kwalifikacjach, świetnie dobrany sprzęt, broń, przewodnik – miejscowy myśliwy – Mongoł, który zęby zjadł, polując w tajdze, wszystko to gwarantowało bezpieczny przebieg wyprawy.

 • Azja Mongolia
  Maciej Olech
  Zdjęcia: Maciej Olech Zdjęcia: Marcin Jakub Korzonek

  Pustynia pełna życia

  Gobi

  Świt. Po chłodnym piasku wspinamy się żwawo na jedno z najwyższych wzniesień w pasie wydm Chongoryn Els. Na górze czekamy kilka minut, aż pojawi się pierwszy promień słońca. Jest! Patrzymy jak oniemiali na wędrujące pod nami cienie barchanów, dodające kolorytu stworzonym przez wiatr kształtom. Wkrótce rozpocznie się kolejny gorący dzień na pustyni...

 • Azja Mongolia
  Monika Szczygielska
  Zdjęcia: Monika Szczygielska Zdjęcia: shutterstock

  Opiekunowie reniferów

  Zbliża się wieczór. Zaya sygnalizuje rozbicie obozu i przygotowanie posiłku, ale my chcemy jechać dalej, chociaż jesteśmy w siodłach od samego rana. Godzinę potem, po wspięciu się na ostatnie wzgórze...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk