Darmowe archiwum / Panama

Jeśli interesuje Cię publikacja z wybranego zakątka świata, którą już zamieszczaliśmy na naszych łamach, wybierz pierwszą literę poszukiwanego kraju lub wskaż kontynent, na którym znajduje się ten kraj.


a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u v w z
 • Ameryka Północna Panama
  Szymon Stawski
  Zdjęcia: Szymon Stawski

  Kuna Yala

  Archipelag buntowników

  Nad rajską plażą kołyszą się wysokie palmy kokosowe. Wyspa śmiało mogłaby być tą, na której rozbił się Robinson Cruzoe. Ale jest zamieszkana. A jej mieszkańcy są niezwykli.

  Po długiej drodze jeepem, wiodącej przez górzysty teren gęstej selwy, wąski szutrowy szlak dotarł w końcu do małej zatoczki, gdzie samochód zatrzymał się. Dalej w stronę rajskiego archipelagu San Blas ruszyliśmy niewielkim jachtem. Cała prowincja odizolowana od cywilizacji Morzem Karaibskim i lasem deszczowym dostępna jest jedynie drogą wodną. Każdy z rodowitych mieszkańców Kuna Yala ma co najmniej jedną łódź kayuko. Ciosane są z pni, których drewno moczone w morskiej wodzie staje się kilkunastokrotnie twardsze.

 • Ameryka Północna Panama
  Wiktor Kryszczukajtis

  Bluźnierczy plan

  Kanał Panamski

  Gdy w listopadzie 1869 roku w obecności cesarzowej Eugenii, małżonki Napoleona III, świętowano otwarcie Kanału Sueskiego, napomknięto obecnemu tam twórcy kanału Ferdynandowi Lessepsowi, iż teraz fraszką będzie dla niego rozdzielenie obu Ameryk kanałem łączącym Atlantyk z Pacyfikiem. Kanał przez Panamę byłby przecież o połowę krótszy.

   

  Przystępując rzeczywiście w kilkanaście lat później do budowy kanału w Panamie, Lesseps, wtedy już 80-letni, nie wiedział, że budowa ta stanie się dla niego przekleństwem, a dla tysięcy ludzi cmentarzem.

 • Ameryka Północna Panama
  Anita Demianowicz
  Zdjęcia: Anita Demianowicz

  Pomiędzy oceanami

  Panama to nie tylko słynny kanał. To też Morze Karaibskie, około piętnastu tysięcy wysp, niesamowite lasy tropikalne, kilka fascynujących grup etnicznych i jedna z najbardziej nowoczesnych stolic Ameryki Środkowej. Stolica Panamy, również Panama, łamie stereotypowy obraz środkowoamerykańskich metropolii pod każdym względem, w tym estetyki i poziomu bezpieczeństwa. Choć i tu nie brakuje slumsów, gdzie bieda aż bije po oczach, to stwierdzenie, że miasto jest jedną z najbardziej fascynujących i piękniejszych stolic Ameryki Środkowej, jest jak najbardziej uzasadnione. Początek miasta datuje się na 1519 rok. Wówczas to jego założyciel, hiszpański konkwistador Pedro Arias de Ávila, stworzył tu bazę wypadową, z której rozpoczął...

 • Ameryka Północna Panama
  Anna Dróżdż Kamil Majerczyk
  Zdjęcia: shutterstock Zdjęcia: Anna Dróżdż Zdjęcia: Kamil Majerczyk

  Wpuszczeni w kanał i okolice

  Przekroczenie ponad 100-letniego Kanału Panamskiego brzmiało jak wyzwanie i przygoda. Miało być dla nas symbolicznym początkiem lądowej części wyprawy i poznawania Ameryki Środkowej...

 • Ameryka Północna Panama
  Ewa Treszczotko
  Zdjęcia: Ewa Treszczotko

  W Kuna Yala na Ukutupu

  Okazuje się, że są na świecie miejsca, których nie ma w Wikipedii, które nie wyświetlają się na mapach internetowych i nie mają zarejestrowanej nazwy. Na przykład Ukutupu...

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk